21 Οκτωβρίου 2017 - 16:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 5
43' Μήτρου
61' Οικονομόπουλος
Σκόρερς

Ομορφα και απλά!

Διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου η ομάδα μας, με την τέταρτη συνεχόμενη και ευρύτερη, έως τώρα, νίκη της.

Ενα ακόμα πλούσιο Σάββατο χάρισαν οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου στους (διαρκώς αυξανόμενους) φίλους του Απόλλωνα.

Ωραία μπάλα, που είναι εδώ και πολύ καιρό κεκτημένο αυτής της ομάδας, επιθετικός πλουραλισμός, φάσεις, γκολ και, κυρίως, αγάπη από τα παιδιά γι’ αυτό που κάνουν και τη φανέλα που φοράνε.

Το γρήγορο γκολ του «καυτού» Οικονομόπουλου, έπειτα από τρομερό συνδυασμό και πάρε-βάλε πάσα του Μήτρου, άνοιξε το ρυθμό του αγώνα, χαλώντας τα όποια σχέδια των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα μας βρήκε χώρους και, όπως πάντα, με σωστή κυκλοφορία μπάλας και υπομονή στο παιχνίδι της έφτασε εύκολα και στο 2-0.

Η Χρυσούπολη σπατάλησε την ευκαιρία της να ξαναμπεί στο ματς, χάνοντας πέναλτι στο 41′. Αφού λοιπόν δεν έγινε το 2-1, έγινε δύο λεπτά μετά το 3-0, με ένα καταπληκτικό σε δημιουργία (Αλεξανδράκης, Παναγιώτου, Κουστουμπάρδης) και εκτέλεση (Μήτρου) γκολ, πραγματική αποθέωση της δουλειάς που γίνεται στις προπονήσεις.

Ο Απόλλωνας στην επανάληψη διαχειρίστηκε με άνεση το μεγάλο του προβάδισμα, δεν απειλήθηκε και αντίθετα έβαλε τέταρτο γκολ στο 61′, έχοντας κι άλλες τρεις-τέσσερις καλές ευκαιρίες, για να διευρύνει περαιτέρω το δείκτη του σκορ.

Ολοκληρώθηκε μόλις το 1/6 του πρωταθλήματος, ο δρόμος είναι μακρύς και μόνο με σοβαρότητα, περισσότερη δουλειά και προσπάθεια από τους παίκτες, που είναι όλοι χρήσιμοι και σημαντικοί, θα μπορέσουμε να διατηρήσουμε σε αυτά τα επίπεδα την απόδοσή μας και θα παίξουμε καλύτερα, μιας και ακόμα η ομάδα απέχει πολύ από το ταβάνι της.

Οτι βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο, το ξέρουμε από πέρσι, δεν είναι κάτι καινούριο…

Επόμενη στάση Ταύρος και συγκεκριμένα το γήπεδο στη διασταύρωση Χαμοστέρνας & Πειραιώς, για την αναμέτρηση με τον τοπικό Αγιαξ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Κουστουμπάρδης, Παναγιώτου (69′ Κούκος Θ.), Κούκος Β., Αγκόλι, Σταμάτης, Κανδεράκης (59′ Μπαλαχτσής), Οικονομόπουλος, Μήτρου (73′ Συγγρός), Αλεξανδράκης (59′ Παπουτσής).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Νωρίς-νωρίς η ομάδα μας απειλεί, ο Κανδεράκης σουτάρει δυνατά από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και ο τερματοφύλακας αποκρούει με δυσκολία.
9′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ 1-0!!!! Ο «Κάνδερ» δίνει υπέροχα στον Μήτρου, αυτός γυρίζει την μπάλα παράλληλα με το τέρμα και ο φορμαρισμένος Οικονομόπουλος βρίσκεται στην κατάλληλη θέση, στο κατάλληλο σημείο, για να δώσει γρήγορο προβάδισμα στην ομάδα μας.

19′ Σουτ του Μήτρου έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.
21′ Από ωραία σέντρα του Αγκόλι, οι αμυντικοί μπερδεύονται, η μπάλα στρώνεται στον Μήτρου αλλά το σουτ που κάνει δεν έχει πολλή δύναμη και καταλήγει στον τερματοφύλακα.
29′ Πρώτη φορά γίνεται αισθητή επιθετικά η παρουσία της Χρυσούπολης, με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, που φεύγει λίγο άουτ.
31′ Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν από εξαιρετική ασίστ του Αλεξανδράκη, ο Μήτρου πετάγεται πίσω από την άμυνα, πλασάρει από κοντά και τον νικάει ο αντίπαλος τερματοφύλακας, βγάζοντας την μπάλα κόρνερ.
33′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ 2-0!!!! Ο Μήτρου με σέντρα από τα αριστερά βρίσκει τον Κανδεράκη αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι, ο τελευταίος γυρίζει με δύναμη την μπάλα και πριν αυτή καταλήξει στον Οικονομόπουλο, παρεμβαίνει αμυνόμενος και προλαβαίνει να τη σπρώξει εκείνος στα δίχτυα!

36′ Οι φιλοξενούμενοι απειλούν, με πλασέ που γίνεται πάνω από τον εξερχόμενο Σύρακα, όμως η μπάλα παίρνει ύψος και δίνεται χρόνος στους αμυντικούς να διώξουν πριν πλησιάσει προς την εστία.
41′ Πέναλτι για τη Χρυσούπολη, σε μαρκάρισμα του Παναγιώτου, που δέχεται ορθά (με βάση τους νέους κανονισμούς σε αυτές τις περιπτώσεις) την κίτρινη κάρτα. Πάνω από το δοκάρι η μπάλα, παραμένει το 2-0!
43′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ 3-0!!!! Το πιο ωραίο γκολ της ημέρας: ο Παναγιώτου βρίσκει τον Κουστουμπάρδη στον κενό χώρο, που με μία επαφή βγάζει μπαλιά ακριβείας στον Μήτρου και αυτός με έξοχο εναέριο πλασέ δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα!

61′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ 4-0!!!! Από εκτέλεση πλαγίου άουτ του Μήτρου, ο Οικονομόπουλος με κοντινή κεφαλιά διπλασιάζει τα δικά του τέρματα και δίνει μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας μας!

75′ Εξαιρετική συνεργασία Συγγρού-Παπουτσή, η μπάλα φτάνει στον Σταμάτη και το πλασέ του περνάει ελάχιστα άουτ.
76′ Νέα πολύ όμορφη φάση από τον Κουστουμπάρδη, γύρισμα στον Αγκόλι και πλασέ με τη μία, αλλά για πολύ λίγο η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι.
87′ Από το ύψος του πέναλτι ο Οικονομόπουλος σουτάρει άουτ, χάνοντας την ευκαιρία για χατ-τρικ.
88′ Ο Αγκόλι με ωραία πάσα βγάζει σε πλεονεκτική θέση τον Παπουτσή, που πλασάρει με το αριστερό αλλά ο τερματοφύλακας του λέει «όχι».