6 Ιανουαρίου 2018 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 14
89' Οικονομόπουλος
Σκόρερς

Σαν μια γροθιά, στη γειτονιά!

Με τον ιδανικότερο τρόπο μπήκε στο 2018 η ομάδα μας, που πήρε καθαρά και δίκαια το ντέρμπι με την Ελευθερούπολη, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Είκοσι μέρες μεσολάβησαν από την ήττα στην Κηπούπολη και τα παιδιά του Απόλλωνα φάνηκαν εξ’ αρχής αποφασισμένα να δώσουν απαντήσεις και να στείλουν μηνύματα, προς κάθε κατεύθυνση.

Το παιχνίδι με την Ελευθερούπολη ήταν ένα ακόμα ντέρμπι και, όπως αποδείχθηκε, η ομάδα μας παρά το άγνωστο που συνοδεύει κάθε τέτοια αγωνιστική αποχή, ήταν πανέτοιμη, πεινασμένη και πολύ καλά δουλεμένη, ώστε να ανταποκριθεί σε όποια δυσκολία συναντούσε.

Το καταπληκτικό γκολ του Μάνου Κανδεράκη στο 11′, έδωσε περαιτέρω αυτοπεποίθηση στους παίκτες μας, ωστόσο η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου.

Ο Απόλλων διατήρησε τα πολύ μεγάλα ποσοστά κατοχής μπάλας και συνέχισε να παίζει ορθολογικό ποδόσφαιρο, με βασικές κι αδιαπραγμάτευτες αρετές την υπομονή και την καλή κυκλοφορία, ενώ οι αντίπαλοι παρέμειναν σε παθητικό ρόλο και κλεισμένοι στην άμυνά τους, έχοντας ως μοναδικό επιθετικό αντίλογο τις στημένες φάσεις: απ’ όλες τις αποστάσεις έστελναν την μπάλα στην περιοχή μας!

Απέναντι σε έναν τόσο επικεντρωμένο στα αμυντικά του καθήκοντα αντίπαλο, που είχε να χάσει από την πρεμιέρα, γενικά δεν δέχεται εύκολα γκολ, διαθέτει πολύ έμπειρους παίκτες και ενισχύθηκε κι άλλο στις μεταγραφές του Ιανουαρίου, ο απολογισμός ήταν εξαιρετικός: δύο φορές η μπάλα μέσα και τουλάχιστον τέσσερις ακόμα καθαρές ευκαιρίες, προκειμένου να τελειώσει η υπόθεση νίκη πριν το 89ο λεπτό, όταν ο Οικονομόπουλος έγραψε το 2-0, μετά από πάσα… ευγενική χορηγία του Μπαλαχτσή.

Πέρα από το δημιουργικό κομμάτι, η ομάδα μας πήρε πολύ υψηλό βαθμό και στο ανασταλτικό, αφού δεν επέτρεψε υποψία ευκαιρίας μπροστά στην εστία του Σύρακα, δείχνοντας απόλυτη προσήλωση και αποφασιστικότητα σε κάθε μεγάλη μπαλιά ή «στημένο» των αντιπάλων.

Και επειδή έχουμε διαβάσει πολλές… περίεργες δηλώσεις φέτος, από αντιπάλους που επιχείρησαν να κάνουν το άσπρο μαύρο, αξίζει να παραθέσουμε το post στο Facebook από τον Μιχάλη Σπανό, τον αρχηγό της Ελευθερούπολης, έναν από τους δυσεύρετους χαρακτήρες (πέρα από την αγωνιστική του αξία) των αθηναϊκών γηπέδων.

Ηταν, εν ολίγοις, ένα πολύ όμορφο και ηλιόλουστο απόγευμα Φώτων, που συνδυάστηκε με εξαιρετική εμφάνιση και την 7η σερί εντός έδρας νίκη, μπροστά σε μια κατάμεστη κερκίδα, που το ευχαριστήθηκε δεόντως.

Ο 1ος γύρος κλείνει με «ταξίδι» στη Γλυφάδα… και θα είμαστε φυσικά και εκεί, δίπλα στα παιδιά μας!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Κουστουμπάρδης, Ψάλλας, Παναγιώτου, Αγκόλι, Σταμάτης (77′ Μπαλαχτσής), Κανδεράκης, Οικονομόπουλος (90′ Κούρος), Αλεξανδράκης (61′ Στεργιώτης), Παπουτσής (85′ Συγγρός).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! 1-0!!! Σπάνιας ομορφιάς γκολ από τον Μάνο Κανδεράκη, που «οπλίζει» έξω από την περιοχή και στέλνει την μπάλα στο «Γ». Ενα γκολ επιβράβευση για το σχεδόν… 90% κατοχής μπάλας που έχει η ομάδα μας έως εκείνο το σημείο!

17′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 2-0! Ο Απόλλων πρεσάρει ψηλά, ο Κανδεράκης κλέβει, ο Αλεξανδράκης πλασάρει προ του εξερχόμενου τερματοφύλακα, όμως αμυνόμενος διώχνει σε κόρνερ, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα!
22′ Από εκτέλεση κόρνερ του Κανδεράκη και προσποίηση του Ιγνάτιου, η μπάλα καταλήγει στον Φώντα αλλά το σουτ που επιχειρεί φεύγει ψηλά πάνω από το δοκάρι.
43′ Καταπληκτική συνεργασία, από κλέψιμο του Κανδεράκη και πάτημα της μπάλας στον Ιγνάτιο, ο τελευταίος -απολαυστικός και σήμερα- βγάζει τετ α τετ τον Αλεξανδράκη, που πλασάρει πολύ όμορφα με το εξωτερικό αλλά η μπάλα σαδιστικά βρίσκει στο δεξί δοκάρι!

44′ Ασταμάτητος ο Κανδεράκης, γυρίζει την μπάλα από δεξιά και για λίγο δεν καταφέρνει να μπει στην τροχιά της και να σκοράρει ο Παπουτσής!
46′ Πρώτο σουτ της Ελευθερούπολης στο ματς, μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει πολύ πάνω από το δοκάρι του Σύρακα.
66′ Ο Οικονομόπουλος παίρνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κανδεράκη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα φτάνει στον Παπουτσή, που επιχειρεί με θεαματικό γυριστό να σκοράρει, αλλά δεν βρίσκει στόχο.

73′ Επειτα από δυνατό πλάγιο άουτ στην περιοχή μας, η μπάλα στρώνεται στον Σπανό, που σουτάρει ψηλά και δεν ανησυχεί τον Σύρακα.

75′ Λίγο δίπλα από το δοκάρι φεύγει το εναέριο πλασέ του Στεργιώτη, μετά την εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Ψάλλα!
77′ Πολύ κοντά στο 2-0 ο Απόλλωνας, όταν ο Οικονομόπουλος δίνει στον Στεργιώτη και αυτός από πολύ καλή θέση πλασάρει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα!
87′ Τρομερή κάθετη του Κουστουμπάρδη στην πλάτη της άμυνας, ο Οικονομόπουλος σε φάση τετ α τετ, πλασάρει με τη μία, αλλά ο τερματοφύλακας αποσοβεί με τα πόδια το 2-0!
89′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! 2-0!!! Ο Κανδεράκης κλέβει (πάλι!), βγάζει μόνο του τον Μπαλαχτσή και αυτός σιγουρεύει το γκολ δίνοντας δίπλα του στον Οικονομόπουλο, που απλά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα και φτάνει τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα!