4
1
Κόκκινες Κάρτες
1
Κρίμα κι άδικο. Τρεις λέξεις συμπυκνώνουν την εικόνα και το αποτέλεσμα του αγώνα με την αήττητη πρωτοπόρο Ελπίδα Αγ. Αναργύρων.

Ο Απόλλωνας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και βάσει αυτής δικαιούταν τη νίκη, τελικά όμως δεν πήρε ούτε βαθμό. Κι αυτό διότι, όπως έχει συμβεί αρκετές φορές φέτος, δεν αξιοποίησε τα καλά του διαστήματα και τις καθαρές του φάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι, αντίθετα, είχαν την ικανότητα να σκοράρουν στη μοναδική τους ευκαιρία στο παιχνίδι. Ηταν μια αντεπίθεση στο 71ο λεπτό, που θα έπρεπε να είχε κοπεί στη γέννησή της, έστω και με ένα έξυπνο φάουλ.

Δύο φορές στο πρώτο 10λεπτο άγγιξε η ομάδα μας το 1-0.

Στο 4ο λεπτό ο Παγώνης έβγαλε μόνο του τον Νούση μέσα στην περιοχή, αυτός κοντρόλαρε αλλά πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα.

Στο 9ο λεπτό ο Χαραλάμπους έδωσε στον Μήτρου, αυτός έστρωσε ιδανικά στον Παπαδάκη που βρέθηκε μόνος του μέσα στη μικρή περιοχή με εξουδετερωμένο ουσιαστικά τον τερματοφύλακα αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Το παιχνίδι ήταν ελεγχόμενο, από τον Απόλλωνα. Με 60% κατοχή μπάλας στο πρώτο 45λεπτο και καμία απειλή στην εστία του Καλλιαμπάκου, η εικόνα μόνο σε ματς τελευταίου vs πρώτου δεν παρέπεμπε. Αλλά αυτό ήταν γενικό συμπέρασμα, απ’ όλο το 90λεπτο.

Τεράστια ευκαιρία σπατάλησε ο Μήτρου στο 56′. Από απευθείας φάουλ του Παγώνη και την ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ, ο Στέλιος πήγε πρώτος στην επαναφορά αλλά αστόχησε και αυτός απελπιστικά, από το ύψος της μικρής περιοχής.

Αφού δεν έγινε τρεις φορές το 1-0, έγινε την πρώτη που απειληθήκαμε σοβαρά το 0-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 74′ ο διαιτητής έβγαλε μια πολύ τραβηγμένη 2η κίτρινη στον Παγώνη και μείναμε με 10.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει το κουμάντο του αγώνα. Προσπάθησε, ορθολογικά πάντα, να φτάσει στην ισοφάριση, έβγαλε προϋποθέσεις για γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Ελπίδα, που από το 87′ έπαιξε και αυτή με 10 λόγω αντιαθλητικού χτυπήματος στον Τζάκσον Γιουνί, έκανε το 4×4 εκτός έδρας, με το ίδιο σκορ (0-1).

Αφησε, έτσι, τον Απόλλωνα με το χειροκρότημα αναγνώρισης για την προσπάθειά του αλλά με μηδέν βαθμούς στη συγκομιδή του. Πέμπτη ήττα σε εφτά ματς, όλες στις λεπτομέρειες.

Που θα πάει… Θα γυρίσει!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παγώνης, Νούσης (82′ Γιουνί), Λέλεκας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Ζώης (68′ Κανδεράκης), Κοχλιός (82′ Νίνος), Χαραλάμπους, Μήτρου (61′ Στεργιώτης), Παπαδάκης.