30 Ιανουαρίου 2016 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 17
55' Μήτρου
86' Παπουτσής
Σκόρερς

Ολο και ψηλότερα!

Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο, ο Απόλλων επικράτησε 4-0 του ουραγού Ερμή Ηρακλείου, φτάνοντας τους 10 βαθμούς στην τελευταία τετράδα αγώνων, συγκομιδή που τον ανέβασε στην 8η θέση.

Δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής η αναμέτρηση με τον Ερμή, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και αποτυπώθηκε στο τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα μας κυριάρχησε από την αρχή και ήταν θέμα χρόνου να τελειώσει την υπόθεση νίκη, κάτι που έκανε οριστικά στις αρχές του β’ ημιχρόνου.

Το 1-0 έγινε στο 15′ από τον Στέλιο Μήτρου, που πήρε το «ριμπάουντ» έπειτα από σουτ του Παπουτσή που απέκρουσε ασθενώς ο τερματοφύλακας.

Το γρήγορο προβάδισμα, πάντως, περισσότερο μας χαλάρωσε (με την κακή έννοια) παρά μας έδωσε την ώθηση ώστε να παίξουμε καλύτερα, έτσι αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, αφού και στα μετόπισθεν, πέρα από μεμονωμένα λάθη, δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα.

Νωρίς-νωρίς στο β’ μέρος, στο 47′ συγκεκριμένα, η ομάδα μας έκοψε τις όποιες φιλοδοξίες των φιλοξενούμενων, με σκόρερ τον Γαλανόπουλο, που για τρίτη φορά στην τελευταία τετράδα αγώνων είναι αυτός που κάνει το υπέρ μας 2-0.

Ο Γογγολίδης σούταρε δυνατά, με αυτοθυσία αμυνόμενος απομάκρυνε την μπάλα και ο «Γαλανό» καιροφυλακτούσε, για να πλασάρει εύστοχα τον ήδη πεσμένο τερματοφύλακα.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και στο 55′ είχαμε και το 3-0, με κεφαλιά-ψαράκι του Μήτρου έπειτα από σέντρα του Κοτσαύτη στο δεύτερο δοκάρι.

Μεσολάβησαν αρκετές ευκαιρίες ακόμα, ένα μάλλον κανονικό γκολ του Μήτρου που ακυρώθηκε, μέχρι το τελικό 4-0 από το δυνατό διαγώνιο σουτ του Παπουτσή στο 86′.

Μοναδικό μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Βασίλη Κούκου, που πάνω που είχε βρει ρυθμό με συνεχόμενα παιχνίδια, έσπασε το χέρι του σε ανύποπτη φάση στο ξεκίνημα του ματς (παρ’ όλα αυτά, έπαιξε όλο το 90λεπτο!) και θα χρειαστεί να μείνει κάποιες εβδομάδες εκτός γηπέδων.

Ηταν η πιο ευρεία εντός έδρας νίκη των τελευταίων ετών για τον Απόλλωνα, που τελευταία φορά είχε κερδίσει με 4-0 στις 20/10/2012 (την ΑΕ Περιστερίου).

Και δόθηκε, έτσι, συνέχεια στο αήττητο σερί μέσα στο 2016, με τρεις νίκες και μία ισοπαλία, δηλαδή 10 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές, ενώ είχαμε κατακτήσει 13 στις προηγούμενες 13.

Στόχος, πλέον, να υπάρξει διάρκεια σε αυτή τη δεδομένη, αγωνιστική και βαθμολογική, ανάκαμψη, προκειμένου να φτάσει η ομάδα σε θέση που θα της αρμόζει, βάσει της ποιότητας των παικτών που διαθέτει, της δουλειάς που γίνεται σχεδόν καθημερινά και των συνθηκών που επικρατούν συνολικά στο σύλλογο.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος (65′ Κωνσταντάκης), Τσεσμελής, Κοτσαύτης, Κούκος, Λισγάρης, Γογγολίδης (75′ Παπαδόπουλος), Παναγιώτου, Γαλανόπουλος, Μήτρου (86′ Βλογιαννίτης), Παπουτσής.