ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΚΑΙΣ/ΝΗΣ
22 Νοεμβρίου 2014 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 8
2
1
43' Παναγιώτου (πέν.)
93' Παπουτσής
Σκόρερς
73' Τσίγκος

Λύτρωση με Παπουτσή στο 93′!

Την προηγούμενη εβδομάδα χάσαμε δύο πόντους στο 90′, σήμερα τους πήραμε… πίσω, με γκολ στο 93′! Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα μας, πρώτη εντός έδρας, ανακούφιση για όλους και βαθιά ανάσα, όμως έχουμε δουλειά μπροστά μας.

Η αναμέτρηση με τον Φωστήρα Καισαριανής ήταν από τα λεγόμενα «εξάποντα» και αυτό που μετράει στο τέλος είναι η ουσία, οι βαθμοί. Και στη φάση που βρισκόμαστε έχει μεγαλύτερη σημασία να γεμίζουμε το… πουγκί με πόντους παρά με… εντυπώσεις.

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, η ομάδα μας είχε τις καλύτερες στιγμές στο α’ μέρος, κυρίως με ένα σουτ του Θωμά Γκρέμο στο δοκάρι και μια προβολή του Αλέξανδρου Παναγιώτου, που βρήκε στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Ο τελευταίος χρίστηκε σκόρερ τελικά στο 42′, με άψογη εκτέλεση πέναλτι, σε φάση που αντίπαλος αμυντικός… μπλόκαρε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή.

Το παιχνίδι έδειχνε υπό έλεγχο στην επανάληψη, είχαμε και δεύτερο δοκάρι, όμως από ένα απευθείας φάουλ στο 73′ προέκυψε η ισοφάριση. Εκτοτε το ματς άνοιξε, αφού η ομάδα μας με τίποτα δεν θα ήταν ευχαριστημένη με την ισοπαλία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία σε αντεπίθεση, πρώτα όμως ο Ευριπίδης Λισγάρης με σπριντ αυτοθυσίας και στη συνέχεια ο Μάνος Κτενιαδάκης με έγκαιρη επέμβαση απέτρεψαν το «έμφραγμα».

Η λύτρωση ήρθε λίγο πριν την ολοκλήρωση των 3 λεπτών που υπέδειξε ο διαιτητής ως καθυστερήσεις, όταν από κούρσα του Γκρέμο και γύρισμα στη μικρή περιοχή, πετάχτηκε ο Δημήτρης Παπουτσής και με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-1, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα και δικαίως.

Ηδη ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι, κρατάμε τα θετικά του, κοιτάμε να διορθώσουμε τα αρνητικά του και επικεντρώνουμε στο επόμενο. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια για κάτι διαφορετικό, είπαμε έχουμε ανηφόρα μπροστά μας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κτενιαδάκης, Αρτσάνος, Παπαγιαννόπουλος, Παναγιώτου, Κούκος Θ. (80′ Συγγρός), Κατσιμεντές, Παπουτσής, Κανδεράκης, Κωνσταντάκης (46′ Ισμέρης), Γκάνιας (62′ Λισγάρης), Γκρέμο.