7 Δεκεμβρίου 2013 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 12
41' Ντίσο
60' Τσιώλης
74' Παπανδρέου

Οι… άγιοι Απόλλωνες με τα δώρα

«Στα τελευταία παιχνίδια ειδικά δεχόμαστε αστεία γκολ, απόρροια καθαρά δικών μας λαθών και απώλειας αυτοσυγκέντρωσης», σημειώναμε την προηγούμενη εβδομάδα, με αφορμή τα γκολ-προσφορά της ομάδας μας με αντίπαλο το Χαϊδάρι.

Οι νέοι παραλήπτες πρόωρων χριστουγεννιάτικων δώρων ήταν οι παίκτες του Γκυζιακού, που απλά έβρισκαν την μπάλα στρωμένη στα πόδια τους από τους δικούς μας και, φυσικά, την έστελναν στα δίχτυα.

Η μία ομάδα έχει 9 βαθμούς και βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, η άλλη έχει 24 και απολαμβάνει την 4η θέση στη βαθμολογία. Αν, τώρα, όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι, σχημάτισαν την εικόνα μιας άνισης μάχης και πείστηκαν ότι τα παιδιά με τα μπλε δίκαια πάνε από ήττα σε ήττα, τότε ας το γυρίσουν στο πινγκ πονγκ.

Φυσικά υπήρχε μία μεγάλη διαφορά, που έκρινε και το αποτέλεσμα: τα χοντρά λάθη της μίας ομάδας, της δικής μας, σε συνδυασμό βέβαια με την ικανότητα της άλλης ως προς την εκμετάλλευσή τους.

Στο γκολ της ισοφάρισης (41′) και σε αυτό με το οποίο διαμορφώθηκε το 1-2 (60′) κυριολεκτικά τους δώσαμε την μπάλα, πάρε-βάλε. Στο τρίτο (71′) τρεις παίκτες μας δεν κατάφεραν να ανακόψουν, έστω και αντικανονικά, τον αντίπαλο που ξεκίνησε… περίπατο με την μπάλα από τη σέντρα και με ένα αδύναμο πλασέ από διαγώνια θέση την έστειλε στα δίχτυα.

Αλλοθι προσφέρει η απειρία μας. 20,5 (!) ήταν ο μ.ό. ηλικίας όσων αγωνίστηκαν. Αν δεν κάνει λάθη η δική μας ομάδα, ποια θα κάνει; Ομως είναι πραγματικά κρίμα να αδικούμε με τόσο φτηνό τρόπο τον εαυτό μας, όλη τη μεγάλη προσπάθεια που γίνεται, εφευρίσκοντας κάθε φορά καινούριους τρόπους για να χάσουμε.

Προηγηθήκαμε στο 26′ με απευθείας φάουλ του Αρμάντο Σεΐτι (και λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα) και το παιχνίδι βρισκόταν υπό τον πλήρη έλεγχό μας. Ο Πέτοβιτς έχασε την ευκαιρία σε τετ α τετ να κάνει το 2-0 και κυριολεκτικά από το πουθενά, χωρίς να απειλούμαστε στο ελάχιστο, προήλθε το γκολ της ισοφάρισης, που μας πάγωσε.

Βάσει της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου, όπου η ομάδα μας ήταν σαφώς ανώτερη, θα περίμενε κανείς η ζυγαριά να γείρει υπέρ μας στην επανάληψη. Αλλά με την ευκολία που χαρίζει τα γκολ στον εκάστοτε αντίπαλο, έγινε το 1-3 χωρίς καλά-καλά να το καταλάβουν και οι φιλοξενούμενοι.

Η ασφυκτική πίεση στο φινάλε απέφερε ένα ωραίο γκολ από τον Λυμπερόπουλο (88′), οι αντίπαλοι εξαντλούσαν τις αλλαγές τους στις καθυστερήσεις (επί καθυστερήσεων, που έκαναν), για να πανηγυρίσουν έξαλλα με το τελικό σφύριγμα, για μία ουρανοκατέβατη νίκη.

Ο,τι γράφει στο ταμπλό, βέβαια, δεν ξεγράφει. Και σε ό,τι μας αφορά, δείχνει πέντε συνεχόμενες ήττες, έχουμε κολλήσει στους 9 βαθμούς. Το χειρότερο θα είναι να το… συνηθίσουμε. Θέλοντας όμως να δούμε το ποτήρι μισογεμάτο, δεν γίνεται παρά να παραδεχθούμε ότι ο στόχος του να είμαστε σε κάθε ματς ανταγωνιστικοί, ανεξάρτητα από αντίπαλο, έχει επιτευχθεί.

Με αυτό ως κεκτημένο, η επόμενη «πίστα» που καλούμαστε να περάσουμε είναι η συλλογή βαθμών. Ισως να χρειαζόμαστε ένα μόνο θετικό αποτέλεσμα για να «στρίψουμε». Να ανέβει η ψυχολογία μας και να ανακτήσουμε την αυτοπεποίθησή μας.

Για να συμβούν όλα αυτά, όμως, απαιτείται ατομική βελτίωση και, πρώτιστα, αυτοσυγκέντρωση κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών. Η κατηγορία τιμωρεί και αυτό το έργο το βλέπουμε εδώ και καιρό, πλέον το έχουμε εμπεδώσει. Στο χέρι μας (και στο μυαλό μας) είναι να γυρίσει το φύλλο.

ΥΓ. Δυστυχώς τα αποτελέσματα της μαγνητικής στην οποία υποβλήθηκε ο Φοίβος Κοτσαύτης, έδειξαν ρήξη πρόσθιου χιαστού κι έξω μηνίσκου στο αριστερό του γόνατο. 11 μήνες μετά τον ίδιο τραυματισμό στο δεξί, από τον οποίο είχε συνέλθει και το έδειχνε με την παρουσία του στο γήπεδο. Είδηση που μας στενοχωρεί εκατό φορές περισσότερο από τις πέντε σερί ήττες και από οποιοδήποτε αποτέλεσμα. Φαίνεται δεν ήταν γραφτό να τον «χορτάσουμε». Περιττό να σημειωθεί ότι όλη η οικογένεια του Απόλλωνα θα είναι δίπλα του στο νέο αυτό Γολγοθά. Σιδερένιος, Φοίβαρε!