2 - 0
ΓΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ
18 Μαρτίου 2017 - 11:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 10

Νίκη με κακή εμφάνιση

Κάνοντας τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, η ομάδα Παίδων του Απόλλωνα επικράτησε 2-0 του ΓΣ Αργυρούπολης, για το πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ. Μεγάλη ανατροπή στο Respect Cup.

Μόνο τη νίκη κρατάει η ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη, μία σημαντική νίκη για την υπόθεση πρόκριση.

Εχοντας πέντε βασικές απουσίες, λόγω εκδρομών, το σύνολο δεν «έδεσε». Δεν υπήρχε ηρεμία, δεν κυκλοφορήσαμε σωστά την μπάλα, είχαμε κακές πρώτες επαφές, δεν τρέξαμε όσο έπρεπε.

Παρ’ όλα αυτά, και δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα και βρήκαμε δύο γκολ, το πρώτο στο 23′ με σουτ του Χατζή έξω από την περιοχή και το δεύτερο στο 56′ με σουτ του Τσιπίση (που στο α’ μέρος είχε χάσει δύο τετ α τετ) στο «Γ»!

Μόνο μετά το 2-0 οι φιλοξενούμενοι είχαν μία καλή ευκαιρία, με τον Τσαφούρο να αποκρούει.

Απέμειναν τρεις αγωνιστικές και εφόσον επιτευχθεί το 3/3, η ομάδα μας (πρωταθλήτρια τις δύο προηγούμενες σεζόν) θα προκριθεί για άλλη μια χρονιά στους «16» της Αθήνας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τσαφούρος (60′ Σαραντόπουλος), Λαφιατής, Τσιπίσης, Νίκας (32′ Νταλάρδας), Παγώνης, Χατζής, Ψυκαράκης Ν. (47′ Ψυκαράκης Γ.), Βουγιουκλάκης, Αλεξανδράκης, Πανδής, Δασκαλάκης.

RESPECT CUP

Απόλλων – Αθηναϊκός 3-2

Με δύο γκολ του Αλεξανδράκη και ένα του Βαρελά, το τμήμα του Παναγιώτη Λυμπερόπουλου πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη με ανατροπή επί του Αθηναϊκού.

Ο Απόλλων ήταν καλύτερος και στα δύο ημίχρονα, βρέθηκε όμως να χάνει έπειτα από λάθος στην άμυνα. Η ισοφάριση ήρθε πριν τη λήξη του α’ μέρους, όμως οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με αυτογκόλ.

Η ομάδα του κόουτς «Λύμπε» δεν τα παράτησε, συνέχισε να πιέζει και παίζοντας φουλ επιθετικά (4-2-4) στο τελευταίο 15λεπτο, έκλεισε τον αντίπαλο στο δικό του μισό. Χάθηκαν πολλές ευκαιρίες, πριν την ισοφάριση 5 λεπτά πριν τη λήξη, για να έρθει και η ολική ανατροπή τρία λεπτά μετά, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σαραντόπουλος, Τσιπίσης, Νίκας, Σκόντζος, Τεχλεμτζής, Ψυκαράκης Ν., Αλεξανδράκης, Οικονόμου, Ψυκαράκης Γ., Αλαφοστέργιος, Βλασσόπουλος.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Βαρελάς, Μίσιος, Ζυγομήτρος, Τσαφούρος.