18 Ιανουαρίου 2014 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 17
75' Βλογιαννίτης
Σκόρερς
3' Γεμιστός

Ετσι, μάλιστα!

«Υπερβάσεις επί υπερβάσεων» λέγαμε ότι χρειάζεται η ομάδα μας για να σωθεί και η πρώτη σημειώθηκε με αντίπαλο την Ηλιούπολη. Με εχθρική διαιτησία από το πρώτο λεπτό, πίσω στο σκορ από το 3′ και με 10 παίκτες από το 66′, ο Απόλλωνας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το ματς, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Και ναι, μία φορά κι εμείς είχαμε και τύχη.

Πεισμωμένοι από τα προβλήματα, με τσαλακωμένο τον εγωισμό από τα συνεχή «χαστούκια» και την αμφισβήτηση, οι παίκτες του Απόλλωνα έδειξαν ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο, το αληθινό τους, αυτό για το οποίο έκαναν τα προηγούμενα χρόνια την ποδοσφαιρική Αθήνα να μιλά για εκείνους. Και το έκαναν, παρότι βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Το 0-1 γράφτηκε στο 3′, σε μια στιγμή ασυνεννοησίας στο κέντρο της άμυνας (με υποψία οφσάιντ…). Και η αλήθεια είναι ότι με το γρήγορο αυτό γκολ πέρασαν από τη σκέψη όλων μας τα χειρότερα. Ομως, και παρότι η Ηλιούπολη είχε δύο απευθείας φάουλ στο δοκάρι, παίζαμε καλά. Από την αρχή.

Στρωτό ποδόσφαιρο, καλή κυκλοφορία, αγωνιστικότητα, πάθος, όλα αυτά χαρακτήριζαν την εμφάνιση του Απόλλωνα, που έβγαζε και ευκαιρίες, αλλά τα σουτ του Γκόφα, του Λυμπερόπουλου και του Μαραθού πέρασαν λίγο έξω, ενώ αυτό του Λαζόπουλου από πολύ καλή θέση το μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Απέναντι σε μια έμπειρη και προφανώς πανάκριβη για τα δεδομένα μας ομάδα, στεκόμασταν καλά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το β’ ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να κάνει πολύ καλή δουλειά στο τερέν και να κοιτάζει στα μάτια τον αντίπαλο.

Στο 66′ ο διαιτητής εξάντλησε την αυστηρότητά του αποβάλλοντας με απευθείας κόκκινη τον Παναγιώτη Λυμπερόπουλο κι ενώ σε όλο το παιχνίδι χάριζε κάρτες στους αντιπάλους, μας έβαζε με ευκολία μέσα στην περιοχή και συνολικά τα σφυρίγματά του ήταν ξεκάθαρα υπέρ του «ισχυρού».

Κι ενώ λίγο νωρίτερα είχε αγνοήσει πεντακάθαρο πέναλτι σε τράβηγμα της φανέλας του Γκόφα, φάση που έγινε μπροστά στα μάτια του, καταλόγισε τελικά την εσχάτη των ποινών στο 71′, όταν προσπάθεια του Αλέξη Βλογιαννίτη τη σταμάτησε αντίπαλος με το χέρι. Την ευθύνη ανέλαβε ο Θωμάς Γκρέμο, που έστειλε στην απέναντι γωνία τον γκολκίπερ για το 1-1.

Αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους μάγκες με τα μπλε. Ο 16χρονος Βλογιαννίτης καραδοκούσε στη φάση του 75′, όταν αμυνόμενος επιχείρησε να γυρίσει την μπάλα με το κεφάλι στον τερματοφύλακα, την κατέβασε ωραία και πλάσαρε ιδανικά, γράφοντας εν μέσω αποθέωσης το 2-1.

Ακολούθησαν δύσκολες στιγμές πίεσης και καθυστερήσεις 7 λεπτών, όμως και οι 14 ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν με τη φανέλα του Απόλλωνα έπαιζαν με τέτοια αυτοθυσία κι αυταπάρνηση που ήταν λες και είχαν δώσει ιερό όρκο ότι αυτή η νίκη δεν επρόκειτο να χαθεί.

Υπάρχει μπόλικη ανηφόρα ακόμα, ο δρόμος είναι δύσβατος, οι απώλειες σε έμψυχο δυναμικό πολλές, αυτό όμως το παιχνίδι πρέπει να γίνει οδηγός μας για τη συνέχεια, είναι η απόδειξη ότι μπορούμε…