23 Σεπτεμβρίου 2017 - 16:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 1
30' Βλογιαννίτης
Σκόρερς
3' Αγκόλι (αυτ.)

Δεν λύσαμε το… γρίφο!

Εντός έδρας ισοπαλία για τον Απόλλωνα στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα, απέναντι σε μια ομάδα που από το… 3ο λεπτό έκατσε όλη πίσω από τη σέντρα και παίζοντας μαζική άμυνα πέτυχε το στόχο της.

Πρώτο επίσημο εντός έδρας παιχνίδι και η απουσία του αείμνηστου Προέδρου μας, Αντώνη Μαραγκουδάκη, ήταν παραπάνω από αισθητή…

Ο πάγκος στον οποίο συνήθιζε να κάθεται τους τελευταίους μήνες, ήταν κενός… Τον γέμισε λουλούδια με μια πολύ όμορφη κίνηση η ομάδα των Ιλισίων, ενώ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή και οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα φορούσαν μαύρα περιβραχιόνια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ούτε το αποτέλεσμα ήταν το επιθυμητό, ούτε η απόδοση της ομάδας στο δεύτερο 45λεπτο.

Οι αντίπαλοι, πέρα από τις εκνευριστικές καθυστερήσεις στις οποίες επιδόθηκαν από πάρα πολύ νωρίς στο ματς, επέλεξαν να κάτσουν βαθιά στην άμυνά τους από την πρώτη στιγμή σχεδόν, δυσκολεύοντας το έργο του Απόλλωνα, που ενώ είχε συντριπτική κατοχή μπάλας, δεν μπόρεσε να παράξει ανάλογο αριθμό καθαρών ευκαιριών.

Οι φιλοξενούμενοι από το πουθενά και με αυτογκόλ βρέθηκαν να προηγούνται στο 3′, όμως οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου με υπομονή στο παιχνίδι τους και καλή κυκλοφορία, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις και έφτασαν στην ισοφάριση στο 30′.

Μέχρι και τη λήξη του α’ μέρους η εικόνα που έβγαινε από την παρουσία των δύο ομάδων ήταν πως η ανατροπή θα ήταν θέμα χρόνου, ωστόσο παρότι το σκηνικό υπεροχής στην επανάληψη δεν άλλαξε, αυτό που έλειψε ήταν η ταχύτητα στη σκέψη και η κίνηση στα πόδια, ώστε να προβληματιστεί περαιτέρω η αμυντική γραμμή των Ιλισίων.

Σε μόνο δυο-τρεις περιπτώσεις έγινε απειλητικός ο Απόλλων, δεν αξιοποίησε καμία από τις αρκετές στημένες μπάλες που κέρδισε γύρω κι έξω από την αντίπαλη περιοχή και γενικά φάνηκε να μην έχει απαντήσεις κόντρα σε μια πολυπρόσωπη άμυνα και μία ομάδα που ξεμυτούσε από το καβούκι της μόνο όταν κέρδιζε, περιστασιακά, κάποιο φάουλ ή κόρνερ, τακτική βέβαια που γι’ αυτήν αποδείχθηκε αποτελεσματική.

Ο προβληματισμός έγκειται στο γεγονός ότι είναι εξαιρετικά πιθανό να συναντήσουμε παρόμοιες αγωνιστικές συμπεριφορές στην πορεία του πρωταθλήματος, γι’ αυτό και θα πρέπει ο κόουτς και οι παίκτες να δουλέψουν πολύ ώστε να βελτιωθούν και σε αυτό το τακτικό κομμάτι, που είναι και το πιο δύσκολο, αφού και υπομονή απαιτείται από την ομάδα που έχει το κουμάντο ενός αγώνα αλλά και πολύ μεγάλη αυτοσυγκέντρωση στα ανασταλτικά καθήκοντα.

Υπάρχει η εμπιστοσύνη και η βεβαιότητα ότι θα παρουσιαζόμαστε καλύτεροι και θα βελτιωνόμαστε από αγωνιστική σε αγωνιστική, όπως άλλωστε συνέβη και πέρσι.

Και το ίδιο πιστεύουν και οι φίλοι της ομάδας, που για άλλη μια φορά στο τέλος χειροκρότησαν τα παιδιά, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, αναγνωρίζοντάς τους τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Κουστουμπάρδης (65′ Οικονομόπουλος), Κούκος Θ., Αντωνόπουλος (75′ Μπαλαχτσής), Βλογιαννίτης, Κανδεράκης, Στεργιώτης (78′ Αλεξανδράκης), Μήτρου, Παπουτσής.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ 0-1. Ψυχρολουσία για την ομάδα μας, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, ο Αγκόλι βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι και τη στέλνει στα δίχτυα του Σύρακα.
21′ Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πάνω από το δοκάρι.
25′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Κανδεράκη να πασάρει ωραία στον Στεργιώτη και τον τελευταίο να πλασάρει στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα, που απέκρουσε την μπάλα.
30′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ!!!! 1-1. Η συντριπτική υπεροχή, σε επίπεδα κατοχής μπάλας, ανταμείβεται με το γκολ της ισοφάρισης. Σουτ του Μήτρου, ασταθής απόκρουση του γκολκίπερ και από κοντά ο Βλογιαννίτης δεν δυσκολεύεται να σπρώξει την μπάλα στην εστία.
38′ Ωραία ενέργεια και παράλληλη σέντρα του Κουστουμπάρδη, δεν βρίσκει καλά την μπάλα ο Βλογιαννίτης.
63′ Καλή ευκαιρία για το 2-1, το πλασέ του Στεργιώτη περνάει άουτ.
88′ Από πλαγιοκόπηση και γύρισμα του Βλογιαννίτη, πετάγεται ο Οικονομόπουλος και με κεφαλιά-ψαράκι στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
92′ Παραλίγο αυτογκόλ για τα Ιλίσια, η μπάλα ξυστά κόρνερ από κεφαλιά αμυνόμενου, σε μία από τις πολλές στημένες μπάλες που κέρδισε αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε η ομάδα μας.