1 - 0
ΚΡΟΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
9 Ιανουαρίου 2016 - 09:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 2

Με τη… συνταγή του 1-0

Δύο στα δύο για την ομάδα Νέων του Απόλλωνα, στη β’ φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ, με το ίδιο σκορ (1-0). Θύμα της, αυτή τη φορά, ήταν ο Κρόνος Αθηνών.

Παρά τις πολλές απουσίες (ο κόουτς Γιάννης Γουρδουμπάς είχε ακριβώς 11 παίκτες στη διάθεσή του) ο Απόλλων είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο όταν έφτανε έξω από την περιοχή η τελική επιλογή ήταν άστοχη, είτε αυτή ήταν πάσα είτε σουτ. Από την άλλη πλευρά, στις ελάχιστες φορές που απειλήθηκε, ο Καλλιαμπάκος ήταν σταθερότατος με πολύ καλές τοποθετήσεις.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε ακόμα πιο δυνατά και στο 48′ ο Γεωργούτσος έπειτα από καταπληκτική ασίστ του Αλεξανδράκη βρέθηκε αντιμέτωπος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0.
Από εκεί και πέρα ο Κρόνος προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά όλοι οι διάδρομοι για την εστία μας ήταν κλειστοί, αντιθέτως εμείς είχαμε πολλούς κενούς χώρους για το 2-0 κάτι το οποίο δεν καταφέραμε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Σαράντος, Καραχάλιος, Καραούζας Παντελής, Χρηστάκης, Κουβαρδάς, Κρόι, Γεωργούτσος, Κούρος, Καραούζας Παναγιώτης, Αλεξανδράκης.
Respect Cup
Η δεύτερη ομάδα των Νέων επικράτησε και αυτή με 1-0 με αντίπαλο τα Σούρμενα, με χρυσό σκόρερ τον Μέλο, στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν καλύτερη κι έχασε ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Καραούζα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Σουρμένων αντέδρασε και έχασε τουλάχιστον δύο κλασικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ (δύο δοκάρια).
Η ομάδα μας όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, έτσι έπειτα από επέλαση του Κανέλλου και κερδισμένο φάουλ στα όρια της περιοχής, ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση και έπειτα από ασταθή επέμβαση του τερματοφύλακα ο Μέλος πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το τελικό 1-0.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Σαντοριναίος (Γεωργίου), Αρτσάνος (Παπακωνσταντής), Κουτσούκος, Μέλος, Θαλασσέλης (Ηλιόπουλος), Χατζής, Κρητικάκης (Κολυβέρης), Κέφης, Καραούζας (Κανέλλος), Νικολόπουλος.