4 Νοεμβρίου 2017 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 7
0
13' Οικονομόπουλος
Σκόρερς

Νίκη με… μισό-μηδέν!

Επιστροφή στις νίκες και την κορυφή για την ομάδα μας, με το ισχνό πλην πολύτιμο 1-0 επί της αξιόμαχης Λαύρας Αργυρούπολης.

Αν και προβλημάτισε με την εικόνα του στο β’ ημίχρονο, ο Απόλλων υπερασπίστηκε τελικά το γρήγορο γκολ που σημείωσε με τον Οικονομόπουλο (4ο φετινό) και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής, επέστρεψε στην πρώτη θέση, «παρέα» με τον Αγιαξ Ταύρου και τον προσεχή μας αντίπαλο, Αστέρα Ζωγράφου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν υπό τον πλήρη έλεγχο των παικτών του Χρήστου Βλάχου,  ωστόσο κάποιες κακές επιλογές στην τελική πάσα, δεν βοήθησαν ώστε να δημιουργηθούν πολλές καθαρές ευκαιρίες και το σκορ διατηρήθηκε χαμηλά.

Ο αντίπαλος σε αυτό το διάστημα κρατούσε παθητικό ρόλο, αμυνόταν με συνέπεια και μόνο μία φορά, από δικό μας λάθος στην άμυνα, έγινε επικίνδυνος για την εστία του εξαιρετικού Καλλιαμπάκου.

Ενα παιχνίδι που φαινόταν εύκολο, στην πορεία εξελίχθηκε σε επικίνδυνο, καθώς η απόδοσή μας στην επανάληψη κυμάνθηκε σε κάτω του μετρίου επίπεδα.

Με έλλειψη ενέργειας και δημιουργίας, δώσαμε δικαιώματα στους φιλοξενούμενους, που πήραν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο κι είχαν δυο-τρεις καλές στιγμές, όπου θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά.

Είναι σημαντικό για την ομάδα μας που πήρε τη νίκη, σε ένα απόγευμα που δεν ήταν από τα καλύτερά της. Πολύ δε περισσότερο από τη στιγμή που τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής ήταν ευνοϊκά.

Κρατάμε τους βαθμούς και την επανεμφάνιση του Χάρη Γογγολίδη μετά τον τραυματισμό του, πετάμε την εμφάνιση του β’ μέρους και στρωνόμαστε στη δουλειά, με στόχο, όπως πάντα, το επόμενο παιχνίδι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπουτσής, Κουστουμπάρδης, Κούκος Θ., Παναγιώτου, Αγκόλι, Σταμάτης, Μπαλαχτσής (58′ Γογγολίδης), Οικονομόπουλος (87′ Συγγρός), Κανδεράκης (83′ Ψάλλας), Στεργιώτης (57′ Μήτρου).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Οι φιλοξενούμενοι απειλούν πρώτοι, όταν σε εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έπειτα από κεφαλιά φτάνει σε παίκτη στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος σουτάρει ψηλά άουτ.
13′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!! 1-0! Πολύ όμορφη ανάπτυξη από την ομάδα μας, από πάσα του Στεργιώτη παίρνει την μπάλα ο Κουστουμπάρδης, που σεντράρει με ακρίβεια και βρίσκει τον «καυτό» Οικονομόπουλο, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά ανοίγει το σκορ.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σε θέση βολής ο Οικονομόπουλος, καθυστερεί, δέχεται κλωτσιά από αντίπαλο αλλά δεν πέφτει και… «όρθιο πέναλτι» σπάνια δίνεται από τους διαιτητές.
35′ Από λάθος στην άμυνα, επιτιθέμενος της Λαύρας βρίσκεται τετ α τετ με τον Καλλιαμπάκο, που τον νικάει σε πρώτη φάση, με την μπάλα να ξαναστρώνεται στον αντίπαλο και το δεύτερο πλασέ του να αποκρούεται πριν περάσει τη γραμμή από τους αμυντικούς.
54′ Κοντά στο 1-1 η Λαύρα, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Ο Καλλιαμπάκος αποκρούει και η μπάλα στη συνέχεια βρίσκει στο δοκάρι.
59′ Από σέντρα του Κουστουμπάρδη, ο Γογγολίδης παίρνει την απόκρουση της άμυνας αλλά από καλή θέση σουτάρει ψηλά άουτ.
64′ Ωραίο διαγώνιο σουτ του Παπουτσή, η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι.
70′ Ευκαιρία για τη Λαύρα. Επειτα από κακή απομάκρυνση της άμυνας, η μπάλα στρώνεται σε αντίπαλο που από το ύψος του πέναλτι πλασάρει ελάχιστα άουτ.