19 Ιανουαρίου 2013 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 15
0
70' Παπουτσής
Σκόρερς

Νίκησε και το… κατενάτσιο

Οι σημαντικότερες νίκες είναι αυτές που έρχονται όταν δεν είσαι στην καλύτερή σου μέρα. Αγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, με τον Απόλλωνα για πρώτη φορά φέτος να παίρνει νίκη χωρίς να τη συνδυάσει με υψηλά στάνταρ απόδοσης. Οχι όμως ότι δεν την άξιζε κιόλας, άλλωστε ήταν η μοναδική ομάδα στο γήπεδο που έπαιζε για τους τρεις βαθμούς – οι αντίπαλοί μας ήρθαν για το 0-0, αλλά τους χάλασε τα σχέδια ο Παπουτσής.

Η Λυκόβρυση έπαιξε όλη πίσω από το κέντρο και παρότι ήταν κάτι αναμενόμενο, μας δυσκόλεψε αρκετά. Ισως αν η κεφαλιά του Παππά στο 2ο λεπτό έμπαινε μέσα (πέρασε ξυστά από το δοκάρι) να βλέπαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, άποψη που ενισχύεται, αν σκεφτεί κανείς ότι μετά το γκολ του Παπουτσή (στο 70’), χάσαμε τις κλασικότερες ευκαιρίες μας.

Βιαστικές επιλογές, αργή ανάπτυξη, λάθος πάσες, ήταν κάποια από τα χαρακτηριστικά της εμφάνισης του Απόλλωνα στο α’ μέρος, έστω κι αν στα μετόπισθεν δεν υπήρχε καμία απειλή. Κάπως έτσι πήγαμε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο 0-0 και αφού ένα καλό σουτ του Κομνηνού απέκρουσε με υπερένταση ο αντίπαλος γκολκίπερ.

Στο μισό γήπεδο το παιχνίδι και στην επανάληψη, με την ομάδα μας να πιέζει, ψάχνοντας το πολυπόθητο γκολ. Πίεση που έγινε πιο ορθολογικά, αλλά και πάλι όλοι οι διάδρομοι για την αντίπαλη εστία ήταν κλειστοί.

Μέχρι τη φάση του γκολ, όταν από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Παπουτσή, που σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα, λυτρώνοντας συμπαίκτες, πάγκο και εξέδρα.

Αμέσως μετά το γκολ, ο διαιτητής εξάντλησε όλη του την αυστηρότητα και απέβαλε τον Φελέκη και τον αντίπαλο αρχηγό, για μεταξύ τους λεκτική αντιπαράθεση, από αυτές που σημειώνονται σε κάθε παιχνίδι. Μία από τις πολλές κακές αποφάσεις του συγκεκριμένου διαιτητή στο ματς.

Μετά το 1-0 πετύχαμε και δεύτερο γκολ με τον Κομνηνό, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, και χάσαμε επίσης τρεις-τέσσερις καθαρές ευκαιρίες, όσες δεν είχαμε δημιουργήσει στο υπόλοιπο παιχνίδι. Πίσω κρατήσαμε χωρίς πρόβλημα το μηδέν, καθώς δεν αφήσαμε τη Λυκόβρυση να φανεί επικίνδυνη.

Αφήσαμε πίσω μας το πρώτο μισό του πρωταθλήματος, με άκρως θετικό απολογισμό: 10 νίκες, 4 ισοπαλίες, 1 ήττα και τέρματα 32-7 (καλύτερη άμυνα του ομίλου).

Η ομάδα μας καμαρώνει στη 2η θέση και μπαίνει στο β’ γύρο με το ίδιο σκεπτικό: παιχνίδι με παιχνίδι και όπου μας βγάλει. Αλλωστε, ο πρώτος στόχος, που ήταν η παραμονή στην κατηγορία, έχει ουσιαστικά εξασφαλιστεί.