3 - 0
ΜΕΛΙΣΣΙΑ
8 Φεβρουαρίου 2014 - 09:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 16

Νέο σόου των μικρών!

Ακόμα μία νίκη για την ομάδα Νέων του Απόλλωνα, που επικράτησε άνετα 3-0 των Μελισσίων και αύξησε τη διαφορά της στο +10 από τις ομάδες που βρίσκονται πίσω της! Ηττα για τους Εφήβους στο Θουκυδίδειο.

Αλλο ένα καλό παιχνίδι από τα παιδιά του Αντώνη Ταβερνάρη και το σκορ μάλιστα αδικεί την ομάδα μας. Το καλό είναι ότι έχει ανέβει η επίθεσή μας αισθητά, γενικά η ομάδα δένει και δείχνει φορμαρισμένη. Χαρακτηριστικά της στα τελευταία παιχνίδια η ηρεμία, η συνεργασία και η προσπάθεια.

Το σκορ κόντρα στα Μελίσσια, που μέχρι το Σάββατο κυνηγούσαν με αξιώσεις την πρόκριση, άνοιξε λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου (38′), όταν από κόρνερ του Γκάνια, ο Παπαγιαννόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Κούκος (από θέση οφσάιντ…) τέλειωσε τη φάση λίγο πριν τη γραμμή. Παρθενικό γκολ του Θάνου με τους Νέους.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τέλειωσε στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους: στο 43′ ο Καλεμάσι μετά από ασίστ του Κανδεράκη πλάσαρε στη γωνία (2-0) και στο 47′ ο Δουλάμης με διαγώνιο σουτ, έπειτα από προωθημένη πάσα του Μπαχαράκη, έγραψε το 3-0.

ΘΟΥΚΥΔΙΔΕΙΟ

Ηττα (2-1) από τον πρωτοπόρο Μικρασιατικό για τους Εφηβους, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι-θρίλερ και πολύ δυνατό και από τις δύο πλευρές.

0-0 το ημίχρονο, με ελαφριά υπεροχή του Μικρασιατικού. Προηγήθηκαμε στο 55′ με εκπληκτικό γκολ του Καπότη, διαγώνιο σουτ πάνω από τον τερματοφύλακα, στο απέναντι «Γ».

Στα επόμενα 15 λεπτά ο Μικρασιατικός ανοίχτηκε και χάσαμε μεγάλες ευκαιρίες να τελειώσουμε το παιχνίδι, σε τετ α τετ Χριστόπουλου, Καπότη, Συγγρού και Σκαλτσά!

Στο 70′ δεχθήκαμε την ισοφάριση με απευθείας φάουλ και αμέσως μετά το 2-1. Στα τελευταία πέντε λεπτά είχαμε πάλι χαμένες ευκαιρίες και εσωτερικό δοκάρι, με αποκορύφωμα τη φάση που ο Πιτσικάλης μπήκε στην περιοχή, ο αντίπαλος τον τράβαγε πέντε μέτρα και ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα γιατί όπως του είπε δεν έπεσε…

Δεν τρέχει τίποτα, φυσικά. Και οι διαιτητές κάνουν λάθη (το παραδέχθηκε ο συγκεκριμένος, μετά το ματς), όπως και οι προπονητές και οι παίκτες, άλλωστε από λάθη τα παιχνίδια γίνονται ενδιαφέροντα!