1(4) - 1(2)
ΠΑΛ.ΦΑΛΗΡΟ
27 Απριλίου 2013 - 10:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 1

Στους 8 της Αθήνας!

Μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά της Αθήνας για την ομάδα Παίδων του Απόλλωνα, μετά το 4-3 στα πέναλτι επί της αντίστοιχης του Παλαιού Φάληρου. Ηρωας στην ψυχοφθόρο διαδικασία ο Τόλης Αναγνωστόπουλος!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η ομάδα μας κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει την είσοδό της στην τελική 8άδα του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ, επίτευγμα συγκλονιστικό, αν σκεφτεί κανείς ότι πριν δυο χρόνια η προσπάθεια ξεκινούσε ουσιαστικά από το μηδέν.

Ο Απόλλωνας δεν ξεκίνησε καλά το ματς και έχοντας ένα άσχημο πρώτο 15λεπτο έδωσε στους φιλοξενούμενους (που είχαν πολύ καλή κυκλοφορία μέχρι τότε) την εντύπωση ότι θα περνούσαν ένα εύκολο πρωινό.

Ευτυχώς όμως οι παίκτες του Γιάννη Γουρδουμπά ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα και σιγά-σιγά άρχισαν να παίρνουν τα ηνία, με τον Αλετρά να συμβάλει τα μέγιστα στην ανατροπή του σκηνικού (αντικατέστησε τον τραυματία Καλαϊδή).

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να μην έχουν κλασικές ευκαιρίες για γκολ και στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση.

Οσο περνούσε η ώρα άρχισε να κλείνει το Π. Φάληρο στα καρέ του κι έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 50′, όταν ο Πιτσικάλης αστόχησε σε πέναλτι (η μπάλα προσέκρουσε σε χέρι αντιπάλου, έπειτα από προσπάθεια του Αλετρά).

Η ομάδα μας δεν έδειξε να επηρεάζεται από τη δυσάρεστη αυτή εξέλιξη και συνέχισε να προσπαθεί να πετύχει το γκολ της πρόκρισης, μέχρι που στο 57′ ήρθε η ψυχρολουσία (0-1): έπειτα από ασυνεννοησία του Κούκου με τον Λάμπρου, ο αντίπαλος επιθετικός βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Αναγνωστόπουλο και του πέρασε την μπάλα από πάνω.

Εχοντας μόνο 13 λεπτά να αντιδράσουν, οι νεαροί παίκτες του Απόλλωνα βρήκαν την ψυχραιμία και τις ψυχικές δυνάμεις και ισοφάρισαν στο 60′, με τον μοιραίο ως τότε Πιτσικάλη να μεταμορφώνεται σε πρόσωπο του αγώνα (1-1).

Χωρίς να γίνει κάτι άλλο αξιοσημείωτο, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Τόλη Αναγνωστόπουλο να αποκρούει το τρίτο και το πέμπτο των αντιπάλων. Τα δικά μας: Γκάνιας (1-0), Τσούπανος (έξω), Πιτσικάλης (2-1), Συγγρός (3-2), Σκαλτσάς (4-3).

Επόμενη στάση… Νέα Ιωνία για τον Απόλλωνα, η κλήρωση μας έχει φέρει και πάλι γηπεδούχους, για ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί το Σάββατο 11 Μαΐου.

Μπράβο σε όλους τους μικρούς Απόλλωνες και τον προπονητή τους, Γιάννη Γουρδουμπά, που στην ερώτηση για το ποιος χρίζεται MVP του ματς, απάντησε… “όλο το team”!