3 Νοεμβρίου 2019 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 7
ΠΑΛ.ΦΑΛΗΡΟ
2
2
10' Παπαδόπουλος
44' Παπαδόπουλος (πέν.)
Σκόρερς
30' Γιαννακόπουλος
33' Πασάς (πέν.)

«Ροντέο» χωρίς νικητή

Μετά το καλό του ξεκίνημα στο ματς, ο Απόλλωνας έχασε τη συγκέντρωσή του, παρασύρθηκε σε ένα στιλ ποδοσφαίρου που δεν τον βολεύει και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία από το Παλαιό Φάληρο.

Επειτα από μία καλά δουλεμένη κομπίνα, η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Κουστουμπάρδης-Βλογιαννίτης-Σταμάτης συνεργάστηκαν άψογα, ο τελευταίος έβγαλε την παράλληλη πάσα και ο Παπαδόπουλος απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Το γρήγορο γκολ και η αίσθηση υπεροχής στο ξεκίνημα, λειτούργησαν δυστυχώς αποπροσανατολιστικά στο παιχνίδι μας.

Ο Απόλλωνας άρχισε να αμύνεται άσχημα στις συνεχείς μεγάλες μπάλες των φιλοξενουμένων και από μία τέτοια, σε στατική φάση, προήλθε το γκολ της ισοφάρισης στο 30′.

Στο 33′ έγινε το 1-2 με πέναλτι, φάση που δεν αξιολόγησε σωστά ο διαιτητής, καθώς ο Καλλιαμπάκος έδιωξε καθαρά την μπάλα, πριν πέσει ο επιθετικός πάνω του.

Πριν εκπνεύσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44′, ο Απόλλωνας έφερε ξανά το ματς στα ίσια. Ο Βλογιαννίτης επιχείρησε το γύρισμα από αριστερά, αμυνόμενος βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Παπαδόπουλος ευστόχησε στο πέναλτι, κάνοντας το 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν οφσάιντ στην αρχή της φάσης αλλά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, όπως αποδεικνύεται και από το βίντεο που έχουμε στη διάθεσή μας (μάλιστα στη φωτό η μπάλα έχει ήδη φύγει από το πόδι του Κουστουμπάρδη που κάνει την πάσα και ο Αλεξανδράκης βρίσκεται ακόμα πίσω από τον τελευταίο αμυντικό).

Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε η… αναρχία, με την μπάλα να πηγαίνει ανεξέλεγκτα πάνω-κάτω, χωρίς πολλή ποιότητα αλλά με πάθος και θέληση για τη νίκη και από τις δύο ομάδες.

Στο 75′ ο Παπαδάκης πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και πλάσαρε, όμως αμυνόμενος έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, αποσοβώντας το 3-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία τους στο 91′, όταν από λάθος στο build up, ο έμπειρος Πασάς έκλεψε αλλά πλάσαρε πάνω στον Καλλιαμπάκο.

Δεν ήταν από τις εμφανίσεις που έχουμε συνηθίσει, όμως και πάλι τα παιδιά χειροκροτήθηκαν για την προσπάθειά τους από τον κόσμο, που ξέρει και αναγνωρίζει πως στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν είναι δεδομένο και υπάρχουν και… αντίπαλοι.

Ηταν η πρώτη φετινή ισοπαλία για τον Απόλλωνα, που με απολογισμό 3-1-3 και 10 βαθμούς, παραμένει στην 6η θέση, με «συγκατοίκους» πλέον το Καματερό και τον Πανερυθραϊκό.

Για την 8η αγωνιστική, αντιμετωπίζουμε εκτός έδρας τη Θύελλα Αγ. Δημητρίου (10/11, 15:00), που έρχεται από τη δύσκολη ήττα με 1-0 από την Ηλιούπολη.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδόπουλος, Κουστουμπάρδης (64′ Παπαδάκης), Ψάλλας (74′ Μπαλαχτσής), Κουτσογκίλας Ε., Αγκόλι, Σταμάτης (58′ Αυγέρης), Απειρανθίτης, Οικονομόπουλος, Βλογιαννίτης (81′ Νούσης), Αλεξανδράκης.