3 - 0
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ
29 Οκτωβρίου 2017 - 13:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 6

Παρέλαση στην κορυφή!

Την αήττητη πορεία τους συνέχισαν οι Παίδες του Απόλλωνα και με το 3-0 επί του Πανερυθραϊκού διατηρήθηκαν στην κορυφή του 5ου ομίλου του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ.

Πέμπτη νίκη σε έξι αγωνιστικές (και μία ισοπαλία) για την ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη, που επικράτησε δίκαια και σχετικά εύκολα του Πανερυθραϊκού, καθώς σε όλο το παιχνίδι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, εκτός από δυο-τρεις στημένες φάσεις.

Ο Απόλλων ήταν αισθητά καλύτερος, έχοντας υψηλά ποσοστά κατοχής μπάλας και βγάζοντας αρκετές τελικές προσπάθειες.

Καθοριστικό ρόλο στην άνετη νίκη έπαιξε η φάση του 5ου λεπτού, όταν ο Σταθόπουλος σούταρε σε άδειο τέρμα και αντίπαλος αμυνόμενος απέκρουσε την μπάλα με το χέρι, με συνέπεια να αποβληθεί και να καταλογιστεί πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Μαγκλάρας. Ο ίδιος παίκτης στο 18′ έκανε το 2-0 με πλασέ, έπειτα από κάθετη πάσα στην περιοχή.

Στο α’ μέρος χάθηκαν πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το σουτ του Σαράντου από πλάγια και στο ύψος της περιοχής που βρήκε στο απέναντι δοκάρι!

Στην επανάληψη, με τους αντίπαλους πολύ κουρασμένους, το παιχνίδι έγινε ουσιαστικά στο μισό γήπεδο.

Το τρίτο γκολ προήλθε από κούρσα 50 μέτρων και πλασέ του Φωτείνη, για να ακολουθήσουν αρκετές φάσεις και δοκάρι του Μίσσιου σε σουτ από τη μικρή περιοχή.

Η ομάδα μας έχει ουσιαστικά ήδη προκριθεί στους ομίλους των ισχυρών, στόχος όμως πλέον είναι το μπόνους βαθμών που δίνει το πλασάρισμα στην τριάδα. Το θετικό στοιχείο είναι ότι τα παιδιά αντιμετωπίζουν κάθε παιχνίδι σοβαρά και προσπαθούν συνέχεια.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Παλαιστής, Βασιλείου, Παστρικός, Σαράντος, Μίσσιος, Πολυμένος, Ζούπα, Μαγκλάρας, Σταθόπουλος, Αλεξανδράκης, Βέρρος.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Μαντάς, Χρυσικόπουλος, Φωτείνης, Σπηλιωτόπουλος, Αλεφαντής, Ζυγομήτρος.