5 Ιανουαρίου 2013 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 13
57' Κουφός
64' Κουφός
Σκόρερς

Τριάρα που ακούστηκε μέχρι το… Ριάντ!

Καλύτερο ποδαρικό στο 2013, δεν γινόταν! Επιβλητική εμφάνιση, τρία γκολ στον Παράδεισο, αναρρίχηση στη δεύτερη θέση και μια εικόνα που αναμφίβολα γέμισε όλους όσοι ήρθαν στο γήπεδο (και ήταν πάρα πολλοί!). Κάνοντας ένα εκρηκτικό β’ ημίχρονο, η ομάδα μας έφτασε σε μια άνετη, τελικά, νίκη, αν και στο πρώτο 45λεπτο δεν προμηνυόταν κάτι τέτοιο. Μια νίκη, όμως, που είχαν υποσχεθεί οι παίκτες στον γενικό αρχηγό Βαγγέλη Ξυπολιτίδη, ο οποίος έφυγε για Σαουδική Αραβία.

Ηταν το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, ντέρμπι ανάμεσα στον τρίτο και τον δεύτερο (οι ρόλοι, βέβαια, τώρα άλλαξαν), με καλές καιρικές συνθήκες, και το γήπεδο του Απόλλωνα έζησε μεγάλες στιγμές!

Πάνω από 200 φίλαθλοι ένιωσαν από κοντά τι σημαίνει Απόλλωνας, κατάλαβαν τι δουλειά γίνεται εδώ και τέσσερα χρόνια σε αυτή την ομάδα. Και το μεγαλύτερο κέρδος αυτό ήταν: όλοι έφυγαν με γλυκιά γεύση από το γήπεδο, με τους ποδοσφαιριστές στο τέλος να φωνάζουν «ΑΠΟΛΛΩΝ» και να το χαίρονται με την ψυχή τους.

Επί των αγωνιστικών, στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε μια σχετική ισορροπία. Εμείς είχαμε την κατοχή της μπάλας, δείχναμε ότι είχαμε μεγαλύτερη διάθεση να κυνηγήσουμε τη νίκη, αλλά αποτελεσματικοί δεν ήμασταν, στις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε.

Κατά διαστήματα η υπεροχή μας ήταν φλύαρη, με τον Παράδεισο, από την άλλη, να ξεμυτίζει σπάνια από το δικό του μισό και να έχει από την πλευρά του ένα καθαρό τετ α τετ, στο οποίο όμως αντέδρασε σωστά (πάλι) ο Μανώλης Κτενιαδάκης.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με μια αναμπουμπούλα στην περιοχή μας, που παραλίγο να κοστίσει, αλλά από τη στιγμή που έγινε το 1-0, στην κυριολεξία πατήσαμε γκάζι. Ηταν το 56ο λεπτό, όταν από τη συνεργασία των αδερφών Κοτσαύτη (πάσα του Φίλιππου στον Φοίβο και κεφαλιά-ασίστ του δεύτερου), ο Πάνος Κομνηνός βρέθηκε σε θέση για γκολ και στέλνοντας την μπάλα με έξοχο πλασέ στην απέναντι γωνία, έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το γήπεδο… ξαναπήρε φωτιά, ένα λεπτό μετά: ο Φοίβος Κοτσαύτης από κάθετη του Κουφού βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα σε πλάγια θέση, το πλασέ του με το δεξί αποκρούστηκε, αλλά στην επαναφορά ο Νίκος Κουφός έστειλε την μπάλα στην κενή εστία. 2-0 και… χαμός!

Ο Κουφός έβαλε το κερασάκι στο 64’, όταν μετά από συνεργασία με τον Παππά σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε οριζόντιο δοκάρι και πέρασε καθαρά πολύ μέσα από τη γραμμή, με τον βοηθό να δείχνει αυτονόητα σέντρα και το… πάρτι να συνεχίζεται, αφού τρία γκολ σε οχτώ λεπτά, δεν είναι λίγα…

Και θα μπορούσαμε να βάλουμε κι άλλα, αλλά ο Κομνηνός σπατάλησε δύο απίστευτα τετ α τετ, κεφαλιά του Τσίπουρα πέρασε ξυστά άουτ, ο Φοίβος βιάστηκε σε μια φάση, γενικώς η εικόνα του ματς στο β’ μέρος, κι αφότου μπήκε το πρώτο γκολ, ήταν για πολλά…

Για άλλη μια φορά κρατήσαμε το μηδέν πίσω και αυτό δεν είναι έργο της άμυνας μόνο, αλλά όλης της ομάδας.

Συγχαρητήρια σε όλους, παίκτες και τεχνική ηγεσία, μας κάνετε περήφανους που είμαστε Απόλλωνες. Το σύνθημα, όμως, είναι ένα: δουλειά-δουλειά-δουλειά. Αν συνεχίσουμε έχοντας αυτό στο μυαλό μας, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.

Κι εσύ, Βαγγέλη από το μακρινό Ριάντ, μην ανησυχείς, έχεις αφήσει την ομάδα (και τη θέση σου) σε πολύ καλά χέρια!