ΠΑΤΗΣΙΑ
11 Φεβρουαρίου 2018 - 16:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 5

Εμφατική επιστροφή σε τροχιά πρόκρισης!

Το παιχνίδι με τα Πατήσια ήταν ντέρμπι, θεωρητικά, όμως οι Παίδες του Απόλλωνα το μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο.

Δεύτερη σερί νίκη και τρίτη συνολικά σε πέντε αγωνιστικές για τα παιδιά του Αντώνη Ταβερνάρη, πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι αναμενόταν, κόντρα στα Πατήσια που ως τώρα στη β’ φάση ήταν αήττητα ενώ στην α’ είχαν τερματίσει πρώτα στον όμιλό τους, με απολογισμό 12-0-1!

Η ομάδα μας πήρε από την πρώτη στιγμή τον έλεγχο και είχε ευκαιρίες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες στο 1ο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δεν απειλήθηκε καθόλου. Η καθολική υπεροχή μας μεταφράστηκε σε (πολλά) γκολ στην επανάληψη.

1-0 (37′): Από σέντρα του Κουσούλη στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου και ο Μαγκλάρας εκτέλεσε άψογα το πέναλτι.
2-0 (39′): Δυνατό σουτ του Βέρρου, ο νεοεισελθών Σταθόπουλος παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του τερματοφύλακα και διπλασιάζει τα τέρματα του Απόλλωνα.
3-0 (44′): Βέρρος με σουτ μέσα από την περιοχή.
4-0 (50′): Επανάληψη του 3-0, με εκτελεστή πάλι τον Βέρρο.
5-0 (60′): Σκόρερ ο Παναγιωτόπουλος με διαγώνιο σουτ.
5-1 (65′): Στη μοναδική τους ευκαιρία μειώνουν οι φιλοξενούμενοι, με μακρινό σουτ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα μας διόρθωσε κάπως τα «λάθη» της 1ης και της 3ης αγωνιστικής, μπήκε στην 5άδα που οδηγεί στους «16» και πλέον στόχος είναι να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Παλαιστής, Σαράντος, Παστρικός, Πετάνι, Πολυμένος, Μαγκλάρας, Ζυγομήτρος, Βέρρος, Κουσούλης.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Αλεξανδράκης, Παναγιωτόπουλος, Σταθόπουλος, Φωτείνης, Ζούπα, Βασιλείου.