24 Οκτωβρίου 2021 - 16:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 4
Ομάδες
2
Γκολ
1
75' Κανδεράκης (πέν.)
85' Κανδεράκης
Σκόρερς
3' Καλλιοντζάκης

1
Νίκη ψυχολογίας και ουσίας για τον Απόλλωνα, που με ανατροπή στο τελευταίο 15λεπτο κατέβαλε την αντίσταση της αήττητης, μέχρι πρότινος, Θύελλας Αγ. Δημητρίου.

Ηταν 24 Οκτωβρίου του 2020. Γήπεδο Ελληνικού, Σούρμενα – Απόλλων 0-1. Ακριβώς ένα χρόνο μετά… επιτέλους νίκη!

Μεσολάβησαν καραντίνα, lockdown, προπονήσεις και μόνο πέντε επίσημοι αγώνες, στους οποίους ο Απόλλωνας είχε απολογισμό μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες.

Ενα τρίποντο που ήρθε πολύ δύσκολα, αγχωτικά και φέρνει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Μάνου Κανδεράκη. Ο εκ των αρχηγών εκτός του ότι σημείωσε και τα δύο γκολ, υπήρξε καταλυτικός στην πολύ καλύτερη εικόνα του Απόλλωνα στο β’ μέρος.

Δις σκόρερ και καταλυτικός στη νίκη-ανατροπή ο Μάνος Κανδεράκης

Η Θύελλα ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη ευκαιρία του ματς. Το άψογα εκτελεσμένο απευθείας φάουλ στο 3ο λεπτό, ήταν η τιμωρία μας για το αδικαιολόγητα νωθρό πρόσωπο που δείχναμε μέχρι τότε.

Ο Μήτρου στο 7′ αστόχησε έπειτα από ενέργεια του Παγώνη, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο 0-2 στο 30′, με τον Καλλιαμπάκο να «βγάζει» δύο απανωτά σουτ, ειδικά το δεύτερο υψηλού βαθμού δυσκολίας.

Στο 33′ είχε την ευκαιρία ο Ζώης να φέρει το ματς στα ίσια, ωστόσο το μονοκόμματο σουτ του αποκρούστηκε με διπλή προσπάθεια από τον τερματοφύλακα της Θύελλας.

Με τρεις αλλαγές στο ημίχρονο επιχείρησε ο Χρήστος Βλάχος να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Η Θύελλα, πάντως, ήταν αυτή που πλησίασε επικίνδυνα ακόμα δύο φορές, στο ξεκίνημα του β’ μέρους.

Στο 49′ απέκρουσε ο Καλλιαμπάκος από κοντά, ενώ στο 52′ γυριστή κεφαλιά επιτιθέμενου σε κόρνερ βρήκε το αριστερό δοκάρι από την εξωτερική του μεριά.

Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή, προσπαθούσε με περισσότερη ενέργεια, ορθολογική ανάπτυξη και πολύ τρέξιμο να φτάσει στην ισοφάριση. Ταυτόχρονα, όμως, κινδύνευε από τους ποιοτικούς μεσοεπιθετικούς των αντιπάλων.

Στο 64′ καταγράφηκε η τελευταία φάση της Θύελλας, με τον Καλλιαμπάκο να σώζει με τα πόδια σε κοντινό πλασέ.

Ο Νούσης σκόραρε στο 72′ αλλά ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ, με τον ίδιο να πρωταγωνιστεί στη φάση του 75ου λεπτού. Ο 19χρονος χαφ δέχθηκε μια δυνατή κλωτσιά από αντίπαλο μέσα στην περιοχή και παρότι επιχείρησε να συνεχίσει την προσπάθειά του, χωρίς να πέσει στο έδαφος, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Ο Κανδεράκης ανέλαβε την εκτέλεση, ξεγέλασε τον τερματοφύλακα και έδωσε το σύνθημα για την ολική ανατροπή. Το μομέντουμ έλεγε Απόλλωνα και οι δικοί μας παίκτες, με όλες τις αλλαγές να συμβάλουν προς αυτή την κατεύθυνση, φάνηκε να έχουν περισσότερες δυνάμεις.

Στο 78′ από ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στα πόδια του αμαρκάριστου Κούτσια, αλλά το πλασέ από τα όρια της περιοχής πήγε χωρίς δύναμη στα χέρια του τερματοφύλακα.

Ο Απόλλωνας έψαχνε το 2-1 και το βρήκε στο 85′, όταν από πλάγιο του Ψάλλα, ο Κανδεράκης «χώθηκε» στη μικρή περιοχή και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τελευταία φορά που η ομάδα μας κέρδισε με ανατροπή στο σκορ ήταν στις 25/02/2018, όταν τη χρονιά του τίτλου στη Β’ Κατηγορία επικράτησε με 2-1 στη Χρυσούπολη.

Με προσήλωση και καλή ανασταλτική λειτουργία, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Η νίκη-ανάσα πανηγυρίστηκε, ένα βάρος έφυγε από πάνω μας αλλά όλα αυτά μέχρι την Κυριακή το βράδυ.

Από Δευτέρα επιστροφή στη δουλειά μας. Με αυτοκριτική για τα λάθη που επιδέχονται βελτίωσης αλλά και τη σιγουριά ότι αυτό το ρόστερ μπορεί να σταθεί ανταγωνιστικά και να παλέψει, όπως έχει ήδη κάνει, στην απαιτητική Α’ Αθηνών.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Παπαθανάσης, Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Ζώης (70′ Κοχλιός), Χατζής (46′ Κανδεράκης), Χαραλάμπους (79′ Thomas-Mason), Μήτρου (46′ Κούτσιας), Παγώνης (46′ Νούσης).