ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

2 - 0
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
21 Δεκεμβρίου 2013 - 18:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 11

Ενας αγώνας που θα έκρινε πολλά για τη συνέχεια της διοργάνωσης και που είχε ως ξεκάθαρο φαβορί την αντίπαλη ομάδα, για πολλούς λόγους.

Πρώτα απ’ όλα, ήταν η περσινή ομάδα που είχε αποσπάσει ισοπαλία από τη δική μας καλή φουρνιά των ’98άρηδων, δεύτερον ήταν 6 βαθμούς πάνω από εμάς στη βαθμολογία και τρίτον διότι στις μόνιμες απουσίες της ομάδας μας προστέθηκε και αυτή του Κουβαρδά, που τραυματίστηκε στο ζέσταμα.

Παρ’ όλα αυτά θέλαμε περισσότερο τη νίκη και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα. Και μπορεί να μην είχαμε την κλασική ευκαιρία, ωστόσο κυκλοφορούσαμε καλά την μπάλα και πλησιάζαμε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.

Το 1-0 ήρθε στο 30′, όταν από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Αλεξανδράκη, ο Τσεσμελής πετάχτηκε στο κέντρο της άμυνας, ο τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά και έπειτα από φάση διαρκείας ο τερματοφύλακάς μας και κατά συνθήκη στόπερ Τόλης Αναγνωστόπουλος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα!

Γκολ που προκάλεσε ντελίριο στην εξέδρα, που είχε περισσότερο κόσμο από ποτέ φέτος, και έδωσε ώθηση στους παίκτες μας εν όψει ενός δύσκολου β’ ημιχρόνου.

Σε θέση άμυνας στην επανάληψη, πιεστήκαμε και κινδυνέψαμε κυρίως από εκτελέσεις… πλαγίων άουτ. Δεκαπέντε λεπτά πριν τη λήξη έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Θεοδωρακόπουλος, εκ των καλύτερων παικτών μας στο συγκεκριμένο ματς, ωστόσο αυτές οι καταστάσεις πεισμώνουν την ομάδα μας που διπλασίασε τα τέρματά της σε αντεπίθεση, με τον Ρεφενέ να πλασάρει υποδειγματικά!