3 - 0
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
31 Ιανουαρίου 2015 - 11:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 16

Ο πάγκος έκανε τη διαφορά!

H προέλαση των Νέων στο πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ συνεχίστηκε, η ομάδα του Γιάννη Γουρδουμπά έφτασε αισίως τις 8 σερί νίκες (32-3 γκολ σε αυτό το διάστημα!) και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Με πρωταγωνιστή τον άνεμο, που δυσχέραινε το έργο των παικτών και των δύο ομάδων, ο Απόλλων επιβλήθηκε 3-0 των Βριλησσίων.
Με κόντρα τον αέρα στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας δεν είχε καλή ανάπτυξη και με το δίδυμο των κεντρικών αμυντικών να βρίσκεται σε κακή μέρα, μάλλον θα πρέπει να νιώθουμε τυχεροί που το πρώτο 40λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε ο γκολκίπερ Γαβιώτης, που πραγματοποίησε δυο-τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο (το γνωστό καλό των τελευταίων αγωνιστικών) και με συνεχόμενη πίεση προς την αντίπαλη εστία κατάφερε να πετύχει τρία γκολ, ενώ θα μπορούσε να είχε βάλει άλλα τόσα.
Οι παίκτες που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού σκορ, ο πληθωρικός Βαγγέλης Καραούζας ήταν άλλωστε αυτός που άνοιξε το σκορ στο 53′, αφού έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και μετά την επαναφορά με βολέ από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στον ουρανό των διχτύων.
Μετά απο 5 λεπτά ο Αλεξ Βλογιαννίτης, που έχει ανοίξει… βεντέτα με τον κάπτεν ‘Ρούλη’ Γογγολίδη για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ, έγραψε το 2-0 με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ ο Βελαώρας, επίσης παίκτης που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, είχε φροντίσει για τα υπόλοιπα (έκλεψε-σέρβιρε). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με πανομοιότυπο τρόπο ο Αλεξ στο 77′.
Η υπόθεση πρόκριση φαίνεται να ξεκαθαρίζει με τις τρεις πρώτες ομάδες (Κένταυρος 44, Ατρόμητος Χαλ. 40, Απόλλων Χαλ. 37) να έχουν αποκτήσει μαξιλαράκι ασφαλείας από τις υπόλοιπες (Αγ. Θωμάς 27, Χολαργός 26, Τριφυλλιακός 25). Επόμενη αγωνιστική το σούπερ ντέρμπι με τον Κένταυρο στα Βριλήσσια!
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γαβιώτης, Θαλασσέλης (55′ Βελαώρας), Παπαδόπουλος, Πιτσικάλης (40′ Καραούζας), Θεοδωρακόπουλος (40′ Δημαλέξης), Βλάχος, Κανέλλος (40′ Συγγρός), Κούρος, Ανδριόπουλος (45′ Κωνσταντάκης), Γογγολίδης, Βλογιαννίτης.
SoccerlinkΟι Εφηβοι επικράτησαν εύκολα 5-0 του Γέρακα, με τον αέρα να παίζει πάλι το ρόλο του. Μετά το φτωχό 1-0 του ημιχρόνου (πολύ ωραία συνεργασία και γκολ από τον Κουβαρδά), ακολούθησαν άλλα τέσσερα γκολ στην επανάληψη, δύο από τον πολύ καλό Αλεξόπουλο και από ένα από τους Αλεξανδράκη και Θεοδώρου.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γαβιώτης, Κουτσούκος (Πετικίδης), Καραχάλιος (Παπαγεωργίου), Παπακωνσταντής (Θεοδώρου), Βελαώρας, Μαρινάγης (Γεωργούτσος), Κουβαρδάς (Τσίτουρας), Αλετράς (Αλεξόπουλος), Κωνσταντάκης, Σκαλτσάς, Καπότης (Αλεξανδράκης).