89' Αλεξανδράκης
Σκόρερς
71' Μανούσος

Αγρια νιάτα χάρισαν τη νίκη στον «Βλόγια»!

Ποδοσφαιρική πανδαισία για μία ακόμα φορά στο γήπεδο του Απόλλωνα, με την ομάδα μας να σημειώνει τρομερή ανατροπή στο τέλος και τα παιδιά μας να αφιερώνουν τη νίκη στον άτυχο συμπαίκτη τους, Αλέξη Βλογιαννίτη!

Το σκηνικό δεν το είδαμε για πρώτη φορά φέτος και μάλλον ούτε θα είναι η τελευταία. Εναν αντίπαλο, δηλαδή, ταμπουρωμένο στην άμυνά του, με τον Απόλλωνα να πολιορκεί με ορθολογικό πλάνο και πολλή υπομονή.

Οι δύο διαφορές, πάντως, σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας με τα Ιλίσια, ήταν ότι αφενός η ομάδα μας εκδήλωσε πολύ περισσότερες τελικές προσπάθειες για γκολ, αφετέρου ο Υμηττός έδειξε τη διάθεση να ψάξει την ευκαιρία του και ήταν επικίνδυνος στην κόντρα, με όπλα την ταχύτητα και τη φρεσκάδα των νεαρών παικτών του.

Τα παραπάνω συνετέλεσαν στη διεξαγωγή ενός πολύ ενδιαφέροντος παιχνιδιού, που κράτησε σε αγωνία τον κόσμο που γέμισε τις κερκίδες του γηπέδου του Απόλλωνα και συνέβαλε κι αυτός στη μεγάλη ανατροπή, μαζί με τους ποδοσφαιριστές του… Υμηττού, που πλήρωσαν την απειρία τους.

Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν έξαλλα το 0-1 του 71ου λεπτού και δύο εξ’ αυτών έκαναν το λάθος να προκαλέσουν την εξέδρα. Λάθος τους γιατί και οι φίλαθλοι έκτοτε «έσπρωξαν» με πάθος (και πάντα σε αθλητικά πλαίσια) την ομάδα μας αλλά και γιατί οι ίδιοι οι παίκτες του Υμηττού αποσυντονίστηκαν, έχασαν την αγωνιστική πειθαρχία που τους χαρακτήριζε επί 70′ και παρασύρθηκαν σε ένα ανοιχτό παιχνίδι, που μοιραία ανέδειξε νικήτρια την καλύτερη ομάδα.

Ο 16χρονος Φραγκίσκος Στεργιώτης στο 72′, ο επίσης 16χρονος Διονύσης Κουστουμπάρδης στο 79′ και ο 18χρονος Χάρης Αλεξανδράκης στο 89′, έπειτα από σεμιναριακό «1-2» με τον Στεργιώτη, όλοι τους «προϊόντα» της ακαδημίας του Απόλλωνα, υπέγραψαν με τα δικά τους γκολ τη μεγάλη ανατροπή, που βέβαια αφιερώθηκε στον άτυχο Αλέξη Βλογιαννίτη.

Στους πανηγυρισμούς του 2-1, οι συμπαίκτες του 20χρονου επιθετικού πήραν τη φανέλα του από τον πάγκο και όλοι μαζί έτρεξαν προς το μέρος του στην εξέδρα και του τη χάρισαν καταχειροκροτούμενοι, σε μία ακόμα ένδειξη του δεσίματος που υπάρχει μεταξύ αυτών των παιδιών που μεγαλώνουν μαζί, είναι μια πολύ όμορφη παρέα και μας κάνουν κι εμάς να καμαρώνουμε και να νιώθουμε δικαιωμένοι για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουμε το ποδόσφαιρο.

Η ομάδα μας φανέρωσε τη γνώριμη γι’ αυτήν die hard νοοτροπία, αρνήθηκε να χάσει και να σταματήσει να προσπαθεί, έβγαλε χαρακτήρα και όλα αυτά είναι στοιχεία που θα πρέπει σε μόνιμη βάση να τη συνοδεύουν εν όψει της πολύ απαιτητικής συνέχειας, σε ένα πρωτάθλημα που βρίσκεται μόλις στην 3η αγωνιστική του.

Ακολουθεί δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τους σκληροτράχηλους Αμπελόκηπους, στην πάντα ιδιαίτερη Αλεπότρυπα. Μέχρι τότε, δουλειά και μόνο δουλειά από τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Βλάχος, Κουστουμπάρδης, Παναγιώτου (76′ Μπαλαχτσής), Κούκος Θ., Αγκόλι, Σταμάτης (88′ Συγγρός), Κανδεράκης, Στεργιώτης, Μήτρου (81′ Αντωνόπουλος), Παπουτσής (76′ Αλεξανδράκης).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8′ Ατομική ενέργεια και κούρσα 20 μέτρων από τον Στεργιώτη, το πλασέ που επιχειρεί υπό πίεση είναι άστοχο.
13′ Από εκτέλεση φάουλ του Κανδεράκη, ο Μήτρου παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
19′ Σουτ εκτός περιοχής από τον Μήτρου, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Υμηττού.
27′ Πολύ όμορφη προσπάθεια από τον Στεργιώτη και δυνατό σουτ με το αριστερό, λίγο πάνω από το δοκάρι.
29′ Πέναλτι για τον Υμηττό! Την πρώτη φορά που οι φιλοξενούμενοι γίνονται απειλητικοί για την εστία μας, κερδίζουν πέναλτι σε σύγκρουση του επιθετικού με τον Καλλιαμπάκο. Ο τελευταίος, όμως, επεμβαίνει εξαιρετικά στην αριστερή του γωνία και αποσοβεί το 0-1!

31′ Από σέντρα του Κανδεράκη, ο Στεργιώτης σηκώνεται πολύ ψηλά και παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα ξανά στα χέρια του τερματοφύλακα.
33′ Νέα απειλητική στιγμή για την ομάδα μας, ωραίος συνδυασμός Μήτρου-Παπουτσή και στρώσιμο του τελευταίου στον Κανδεράκη, αλλά το πλασέ του φεύγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.
35′ Η πολιορκία συνεχίζεται, αυτή τη φορά ο Αγκόλι βρίσκεται σε θέση δημιουργού, στο γύρισμα που επιχειρεί από τα πλάγια πέφτει και μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
36′ Ακόμα μία τελική προσπάθεια για τον Απόλλωνα, σουτ του Στεργιώτη, στην αγκαλιά του γκολκίπερ.
44′ Εντυπωσιακό σουτ από τον Παπουτσή, έπειτα από συνεργασία με τον Στεργιώτη, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.
47′ Δυνατό μπάσιμο και στο 2ο ημίχρονο για τους παίκτες του Χρήστου Βλάχου, κεφαλιά του Αγκόλι πάνω στον τερματοφύλακα.
53′ Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μήτρου, ο τερματοφύλακας του Υμηττού σωστός για ακόμα μια φορά, πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει την μπάλα.

71′ 0-1. Οι φιλοξενούμενοι έχουν προειδοποιήσει με δυο-τρεις αντεπιθέσεις που είχαν καλές προοπτικές αλλά δεν κατέληξαν σε ευκαιρία, πριν τελικά βρεθούν μπροστά στο σκορ. Από δική μας εκτέλεση στημένης μπάλας, το τρανζίσιον στην άμυνα είναι αργό, ο Υμηττός ανεβάζει πολλούς παίκτες κι εν τέλει σκοράρει, παρότι πριν το τελικό πλασέ στην άδεια εστία, ο Καλλιαμπάκος έχει κάνει τρομερή απόκρουση, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
72′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 1-1!!! Αμεση απάντηση για τον Απόλλωνα, ο Αγκόλι παίρνει την κεφαλιά και ο Στεργιώτης με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

79′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 2-1!!! Μαγικό σουτ του Κουστουμπάρδη που βλέπει ότι ο τερματοφύλακας είναι εκτός εστίας, στο απέναντι «Γ» καρφώνεται η μπάλα και το Κάτω Χαλάνδρι παίρνει φωτιά, με τους παίκτες να τρέχουν στην κερκίδα, όπου βρίσκεται ο άτυχος Βλογιαννίτης, πανηγυρίζοντας μαζί του το γκολ!

82′ Η μπάλα φεύγει άουτ σε σουτ του Αγκόλι…
85′ …και έχει την ίδια κατάληξη και σε προσπάθεια του Κανδεράκη.
86′ Το ματς έχει ανοίξει για τα καλά, μαζί με τους… ουρανούς που έφεραν πρόσκαιρη καταιγίδα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα καλό σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Καλλιαμπάκου.
89′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 3-1!!! Ο Αλεξανδράκης στον Στεργιώτη, ο Στεργιώτης στον Αλεξανδράκη, άψογο πλασέ του τελευταίου και… game over, εν μέσω κατακλυσμού!