ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
0 - 2
5 Νοεμβρίου 2016 - 12:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 7

Τρίποντο πρόκρισης… και επιβεβαίωσης!

Σημαντική νίκη για τους Νέους στο πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ, με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ηττες στα τουρνουά για τα άλλα δύο τμήματα.

Τυπικά φιλοξενούμενος ο Απόλλων Χαλανδρίου, επιβλήθηκε καθαρά και δίκαια του Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι παίκτες του Αντώνη Ταβερνάρη ακολούθησαν πιστά το πλάνο, προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο (και θα μπορούσαν να έχουν βάλει κι άλλα γκολ) και το διαχειρίστηκαν άριστα στην επανάληψη.

Σε αντίθεση με άλλους αγώνες, η ομάδα μας βγήκε με διάθεση στο γήπεδο από το 1ο λεπτό. Ηταν αυτή που δημιουργούσε ευκαιρίες, με τον Φραγκίσκο Στεργιώτη να χάνει δύο μεγάλες στο 0-0, αλλά να… επανορθώνει γρήγορα και με δύο μαζεμένα γκολ (25′, 27′) να κάνει τη διαφορά στο ματς.

Στο β’ μέρος η ομάδα μας έδωσε μέτρα στον αντίπαλο, έπαιξε όμως πολύ καλή άμυνα και δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν πολλοί κίνδυνοι μπροστά στην εστία του Καλλιαμπάκου.

Ηταν ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους δυνατούς ομίλους, κυρίως όμως μία επιβεβαίωση ότι στην καλή τους μέρα και όταν είναι συγκεντρωμένοι, οι Νέοι μας μπορούν να αντιμετωπίσουν οποιαδήποτε ομάδα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Μητρόπουλος, Σαράντος, Θεοδωρακόπουλος, Ανδρινόπουλος, Τσεσμελής, Παπαδάκης, Συγγρός, Στεργιώτης, Κρόι, Αλεξανδράκης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Ζιγγιρίδης, Νικολαΐδης, Χρηστάκης, Σπανός.

Respect Cup

Η δεύτερη ομάδα Νέων, που συμμετέχει στο Respect Cup, γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο Μεταμόρφωσης (1-2), πληρώνοντας τη χαλάρωσή της στο τέλος.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, προηγήθηκε με γκολ του Κολυβέρη, ωστόσο δέχθηκε δύο γκολ από στημένες φάσεις προς το τέλος και έχασε μέσα από τα χέρια της το παιχνίδι.

Το μήνυμα που στέλνει ο τεχνικός Αντώνης Ταβερνάρης είναι πως «τα παιδιά αυτά βρίσκονται πολύ κοντά στο πρώτο τμήμα, αυτό ίσως που τους λείπει είναι να δείξουν ότι θέλουν πραγματικά να σταθούν σε πιο ανταγωνιστικό επίπεδο».

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καρτσακλής, Μπαϊράμι, Δημητράκος, Μέντζος, Παπαγεωργίου, Κιτσόπουλος, Μέρμηγκας, Χαρλαύτης, Ράππος, Βήχος, Νικολόπουλος.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Κολυβέρης, Ηλιόπουλος, Σαντοριναίος, Σκόντζος, Κρητικάκης, Γεωργούτσος.

Soccerlink

Στο δεύτερο παιχνίδι της για το Soccerlink, η ομάδα Εφήβων του Σταύρου Παναγιωτάκη ηττήθηκε με 2-0 από την Ακαδημία Coerver, χάνοντας ευκαιρίες για να πάρει κάτι καλύτερο.

Ο τεχνικός του Απόλλωνα, πάντως, έμεινε πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση όλων των παιδιών, κόντρα σε έναν ποιοτικό αντίπαλο που γυμνάζεται μαζί επί έξι χρόνια.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κασεμπάι, Παππάς, Ντισεμέν, Κατσαρέλιας, Γέμελος, Τασσιόπουλος, Κολλιμάτσης, Καλημέρης, Πάνου, Φέλιξ, Σταθόπουλος.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Αλμπάνης, Ταγκαλίδης, Πανδής, Δαφαλιάς, Γαούτσης, Νεμρί, Αμπία.