ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
0 - 2
16 Οκτωβρίου 2016 - 13:30:00 ΧΟΛΑΡΓΟΥ Β΄ 4

Νίκη στην ΕΠΣΑ, ήττες στα τουρνουά

Δείχνοντας το δρόμο στους Ανδρες, οι Νέοι ήταν αυτοί που χρονικά νίκησαν πρώτοι τον Αρη Χολαργού (2-0) για το πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ. Ηττες στα τουρνουά που συμμετέχουν για το δεύτερο τμήμα των Νέων και τους Εφήβους, με καλή παρουσία πάντως.

Το μεσημέρι της Κυριακής (16/10) οι Νέοι του Αντώνη Ταβερνάρη επικράτησαν στο «Νταμάρι» του Αρη Χολαργού με 2-0, με δύο γκολ που προήλθαν από στημένες φάσεις, κάτι σπάνιο για την ομάδα μας!

Το σκορ άνοιξε ο Θεοδωρακόπουλος στο 5′ με σουτ από το ύψος του πέναλτι και το έκλεισε ο Παντελής Καραούζας στο 75′ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι. Ενα γκολ στην αρχή κι ένα στο τέλος (τα ματς είναι 80λεπτα) δηλαδή για τον Απόλλωνα, που πάντως έκανε πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, αναγκάζοντας τον κόουτς να βάλει τις φωνές στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο 40λεπτο η εικόνα μας κάπως βελτιώθηκε, υπήρξαν συνεργασίες που… αγνοούνταν στο πρώτο μισό (ο καθένας ήθελε μια μπάλα μόνος του σ’ αυτό το διάστημα) και σημαντικό ρόλο σ’ αυτό έπαιξαν τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο, που βοήθησαν πολύ.

Συνολικά δίκαιη νίκη, αφού παρότι δεν πιάσαμε υψηλά στάνταρ απόδοσης, σπάνιες ήταν οι φορές που απειληθήκαμε και όποτε χρειάστηκε δήλωσε πάλι «παρών» ο Μάριος ‘Τερ Στέγκεν’ Καλλιαμπάκος.

Φτάσαμε τους 9 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές (3 νίκες, 1 ήττα) και ισοβαθμούμε στη 2η θέση με την Αγία Παρασκευή.

Προσεχής αντίπαλος στην έδρα μας η ομάδα των Μελισσίων.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Χρηστάκης, Σαράντος, Θεοδωρακόπουλος, Ανδρινόπουλος, Τσεσμελής, Παπαδάκης, Κούρος, Στεργιώτης, Κρόι, Καραούζας Πάνος.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Σπανός, Αλεξανδράκης, Καραούζας Παντελής, Καρτσακλής, Κέφης, Νικολόπουλος, Δημητράκος.

Respect Cup

Για τη 2η αγωνιστική του Respect Cup (νίκη 3-0 επί των Ιώνων Π. Φαλήρου την 1η), το δεύτερο τμήμα των Νέων, υπό την επίβλεψη του προπονητή Μάνου Κτενιαδάκη, υπέστη την εντός έδρας ήττα από την Ομάδα Επιλέκτων 2001 με σκορ 2-3.

Νωθρό πρώτο 10λεπτο για την ομάδα μας, με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ από συνολική αδράνεια. Στη συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοσή μας, ωστόσο από ατομικό λάθος προήλθε το 0-2 στο 23′.

Αμεση αντίδραση, με τον Ράππο να σκοράρει έπειτα από ομαδική προσπάθεια και παράλληλη σέντρα, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα δεχθήκαμε και τρίτο γκολ στη λήξη του ημιχρόνου, από ακόμα μία αδράνεια.

Οι αντίπαλοι είχαν μεγαλύτερη κατοχή, πέραν τούτου όμως ο Απόλλων δεν υστέρησε σε τελικές προσπάθειες ή μαχητικότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο κερδίσαμε αρκετά μέτρα, ο Κιτσόπουλος σκόραρε στο 65′, αλλά παρά την πίεση που ασκήσαμε δεν ήρθε το γκολ της ισοφάρισης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Παπακωνσταντής, Σαντοριναίος, Μπαριάμ, Σκόντζος, Κιτσόπουλος, Μητρόπουλος, Κολυβέρης, Κρητικάκης, Νικολαΐδης, Κουσούνης.

Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Ηλιόπουλος, Πατεράκης, Παπαγεωργίου, Ράππος, Χαρλαύτης.

Soccerlink

Πολύ καλή εμφάνιση, παρά το φαινομενικά βαρύ 5-2 από την ομάδα των Βριλησσίων, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Soccerlink, για τους Εφηβους του Σταύρου Παναγιωτάκη.

Οι παίκτες του Απόλλωνα έβγαλαν αντίδραση και παρότι έχαναν 2-0 στο 15′, κατάφεραν γρήγορα να ισορροπήσουν και να φέρουν το ματς στα ίσια, αρχικά μειώνοντας με τον Μαρσέλ Φέλιξ στο 29′ και στη συνέχεια ισοφαρίζοντας με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Γιώργου Φούντα έξω από την περιοχή (!) στο 40′.

Στο β’ ημίχρονο οι πολλές αλλαγές, σε συνδυασμό με την απειρία της νεανικής μας ομάδας, κι ενώ ο αντίπαλος χρησιμοποίησε πολλά παιδιά από το πρώτο του γκρουπ, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, αν και πάλι ο Απόλλων έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κασεμπάι, Τζονικάι, Κατσαρέλιας, Κολλιμάτσης, Φούντας, Τασιόπουλος, Καλημέρης, Γέμελος, Πάνου, Μαρσέλ, Βουγιουκλάκης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Πανδής, Νεμρί, Γαούτσης, Αλμπάνης, Σταθόπουλος.