ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
0 - 4
10 Οκτωβρίου 2015 - 09:00:00 ΧΟΛΑΡΓΟΥ Β΄ 3

Πρώτο τρίποντο με 4άρα

Πρώτο τρίποντο για την ομάδα Νέων του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ, με το επιβλητικό 4-0 επί του Αρη Χολαργού, εκτός έδρας. Νικηφόρα πρεμιέρα στο Respect Cup.

Μετά τις δύο ήττες, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, ήταν επιτακτική ανάγκη για την ομάδα του Γιάννη Γουρδουμπά να σημειώσει την πρώτη της νίκη, που ήρθε μάλιστα σχετικά εύκολα, όπως υποδηλώνει και το σκορ.
Οι παίκτες του Απόλλωνα ήταν εμφανώς αγχωμένοι στο πρώτο 15λεπτο, αλλά το γκολ του Κούρου στο 27′ έπειτα από ωραία προσπάθεια του Συγγρού από δεξιά, έδωσε άλλη ψυχολογία στην ομάδα μας. Από εκείνη τη στιγμή αυξήσαμε την πίεσή μας και παίζοντας ορθολογιστικά πετύχαμε το 0-2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Παναγιώτη Καραούζα να «χορεύει» τον αντίπαλο αμυντικό και με πολύ όμορφο πλασέ με το αριστερό να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνιά του τερματοφύλακα του Αρη.
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού, με τον γκολκίπερ μας Μάριο Καλλιαμπάκο να είναι θεατής και τον Καραούζα να μετατρέπεται στο 55′ από εκτελεστής σε δημιουργό πασάροντας στον Αλεξόπουλο, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα κι έγραψε το 0-3. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 80′ με το δικό του ιδιαίτερο τρόπο (αριστεροπόδαρος και εκτελεί με το δεξί!) ο Σαράντος με αριστοτεχνική εκτέλεση πέναλτι.
ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ 0-4 (ημίχρονο: 0-2)
(27′ Κούρος, 40′ Καραούζας Παν., 55′ Αλεξόπουλος, 80′ Σαράντος πέν.)
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος (56′ Βασσάλος), Αρτσάνος (36′ Καραούζας Παν.), Σαράντος, Κούκος, Καραχάλιος (22′ Θαλασσέλης), Καραούζας Παντ., Αλεξανδράκης (50′ Αλεξόπουλος), Θεοδωρακόπουλος, Συγγρός Β., Κούρος, Συγγρός Σ. (48′ Κανέλλος).
Respect Cup
Πρεμιέρα και για τη δεύτερη ομάδα των Νέων στο Respect Cup κόντρα στο Φωστήρα Καισαριανής, τον οποίο φιλοδώρησε με έξι γκολ, σε ένα ματς το οποίο διεκόπη λόγω καταιγίδας στο 55′. Τα γκολ σημείωσαν οι Συγγρός Β. (4), Κρόι και Μητρόπουλος.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Μητρόπουλος, Σαράντος, Δημάκης, Καραχάλιος, Αλεξανδράκης, Κουβαρδάς, Κρόι, Νικολόπουλος, Γεωργούτσος, Συγγρός Β.