7 Απριλίου 2019 - 16:30:00 ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ Β΄(ΑΛΚΥΩΝ) 26
82' Παπουτσής

«Χρυσάφι» στα βράχια της Πετρούπολης!

Δείχνοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα, η ομάδα μας πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην Πετρούπολη.

Σε μια εποχή όπου τα «σενάρια» δίνουν και παίρνουν, ο Απόλλωνας μάχεται αποκλειστικά με τις δικές του δυνάμεις και κόντρα στα προβλήματα που το 2019 δεν λένε να τον αφήσουν.

Απέναντι σε μια άμεσα ανταγωνιστική με εμάς ομάδα, που στην έδρα της έχει υποστεί μόνο μία ήττα από την πρωταθλήτρια Κηφισιά (και άλλες δύο στα «χαρτιά»), βρήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο τον τρόπο να αντιδράσουμε και να πάρουμε την ισοπαλία, με χρυσό σκόρερ τον Παπουτσή στο 82′.

Το πρώτο μέρος κύλησε με μόνο μία ομάδα να δείχνει ότι είχε πραγματικό ενδιαφέρον για το ματς και αυτή ήταν ο Άρης Πετρούπολης. Ο Απόλλωνας ήταν πολύ ευάλωτος ανασταλτικά, πολύ «λίγος» επιθετικά και το 1-0 του ημιχρόνου μάλλον κολάκευε την εικόνα μας.

Σε αυτό το διάστημα, ο Άρης είχε το γκολ (25′) και άλλες τρεις καλές ευκαιρίες, με την ομάδα μας να δείχνει τις επιθετικές της αρετές μόνο στη φάση του 20′, όταν έπειτα από πολύ ωραία συνδυαστική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Βλογιαννίτη, αλλά το γύρισμα που επιχείρησε αυτός δεν βρήκε αποδέκτη.

Οι φωνές του Χρήστου Βλάχου στην ανάπαυλα ακούστηκαν μέχρι την… εξέδρα, με τον Απόλλωνα να βγαίνει στην επανάληψη αρκετά διαφορετικός, βοηθούμενος και από τις δύο αλλαγές (Ψάλλας, Κουστουμπάρδης).

Στο 54′ ο Ψάλλας βρήκε με ωραία διαγώνια πάσα τον Μήτρου που μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ, με την κρισιμότερη φάση του αγώνα να σημειώνεται πέντε λεπτά μετά: δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα σε παίκτη του Άρη, που ελάχιστα πριν είχε δει την πρώτη για αψιμαχία με τον Βλογιαννίτη.

Το 10vs11 δεν είναι πάντα εύκολο και ούτε ήταν στη δική μας περίπτωση, όμως από εκείνο το σημείο και μετά, είδαμε έναν Άρη μόνο να αμύνεται και έναν Απόλλωνα να ψάχνει να βρει τον τρόπο να ισοφαρίσει. Από το 62′, δε, παίζαμε φουλ επίθεση, αφού βγήκε στόπερ (Κούκος) και μπήκε φορ (Στεργιώτης).

Ο Καλλιαμπάκος έκανε εκπληκτική απόκρουση στο 76′ σε ωραίο σουτ παίκτη του Άρη και στο κόρνερ που ακολούθησε, οι γηπεδούχοι πήραν την απόκρουση έξω από την περιοχή και ευτυχώς για εμάς το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησαν βρήκε οριζόντιο δοκάρι!

Στο 78′ χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, με τον Μήτρου να γυρίζει ωραία στον Στεργιώτη και αυτόν από το ύψος της μικρής περιοχής να πλασάρει πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 80′ ο Μήτρου απέτυχε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με το κεφάλι!

Η τρίτη ήταν και η φαρμακερή στο 82′: φοβερή ενέργεια του Βλογιαννίτη, γλυκιά σέντρα και ο επερχόμενος Παπουτσής με καρφωτή κεφαλιά φέρνει τις δύο ομάδες στα ίσια, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών!

Στον χρόνο που απέμεινε, το παιχνίδι κρεμόταν σε μια κλωστή, με τα σουτ του Π. Κουτσογκίλα στο 85′ και ένα των γηπεδούχων στο 89′ να φεύγουν άουτ.

Το τελικό 1-1, με τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι, με τον αντίπαλο που είχαμε και την κακή απόδοση του α’ μέρους, κρίνεται σίγουρα θετικό για την ομάδα μας, που σε ένα ακόμα παιχνίδι έχασε παίκτη με τραυματισμό, τον αρχηγό Φώντα Σταμάτη.

Ακόμα ένας «τελικός» για τον Απόλλωνα, το εντός έδρας ματς με τους Τράχωνες.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Κρινής (46′ Κουστουμπάρδης), Βλογιαννίτης, Κούκος (62′ Στεργιώτης), Κουτσογκίλας Ε. (46′ Ψάλλας), Αγκόλι, Σταμάτης (71′ Παστρικός), Κουτσογκίλας Π., Αλεξανδράκης, Μήτρου, Παπουτσής.