10 Σεπτεμβρίου 2016 - 16:30:00 ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (Τ.ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ) ΚΥΠΕΛΛΟ 1
0
3

Πρόκριση στο… ρελαντί

Εύκολη πρόκριση στη δεύτερη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΑ για τον Απόλλωνα, με εκτός έδρας νίκη επί του Αστέρα Χαϊδαρίου (3-0). Αισθητή η διαφορά των δύο ομάδων, έστω και αν οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Η σεζόν 2016-17 ξεκίνησε νικηφόρα για την ομάδα μας, καθώς το εμπόδιο του νεοσύστατου Αστέρα Χαϊδαρίου αποδείχθηκε χαμηλό.

Η πρόκριση κατακτήθηκε χωρίς ιδιαίτερο κόπο και χωρίς ο Απόλλωνας να πλησιάσει σε απόδοση τις εμφανίσεις των φιλικών. Οπως, όμως, έχουμε επισημάνει κατ’ επανάληψη, άλλο τα φιλικά και άλλο τα επίσημα…

Από πολύ νωρίς ο Απόλλων μπήκε σε θέση οδηγού στο ματς. Ηταν το 5ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Κανδεράκη, ο Βεϊζάι ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε εύστοχα και συνδύασε έτσι την παρθενική του εμφάνιση με το πρώτο του γκολ με τη γαλανόλευκη φανέλα! Ενα γκολ που αφιερώθηκε απ’ όλη την ομάδα στον γυμναστή Θέμη Σολωμό, που είχε τα γενέθλιά του!

Το γρήγορο προβάδισμα μας πρόσφερε σχετική ασφάλεια, όμως το κακό τερέν, το στιλ ποδοσφαίρου των αντιπάλων που μας παρέσυρε και η βιασύνη για να βγούμε μπροστά, ήταν παράγοντες που συνετέλεσαν καθοριστικά έτσι ώστε η επόμενη φάση του παιχνιδιού να είναι το… δεύτερο γκολ μας.

Στο 43ο λεπτό, ο Σταμάτης έκανε έξυπνη πάσα στον Γαλανόπουλο και ο κάπτεν αφού άδειασε δύο αντιπάλους, πλάσαρε υποδειγματικά τον τερματοφύλακα και σε ένα μεγάλο βαθμό κλείδωσε την υπόθεση πρόκριση.

Στο 48′ ο Μήτρου έκλεψε την μπάλα, βγήκε φάτσα με το τέρμα αλλά το πλασέ του πέρασε βασανιστικά λίγο άουτ, ωστόσο ο ίδιος… επανόρθωσε στο 52′ γράφοντας με κεφαλιά το 0-3, έπειτα από εκτέλεση πλαγίου άουτ του Γαλανόπουλου.

Διαδικαστικό το υπόλοιπο παιχνίδι, με την ομάδα μας να μη βρίσκει ρυθμό και τον αντίπαλο… παραιτημένο από κάθε απαίτηση, έτσι ως το τελικό σφύριγμα σημειώθηκε μόνο μία καλή φάση, όταν στο 73′ ο Βλογιαννίτης γύρισε την μπάλα από τα δεξιά και ο Οικονομόπουλος στο ύψος της μικρής περιοχής και υπό πίεση δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή μαζί της.

Για πρώτο παιχνίδι, κρατάμε το μηδέν στην άμυνα, τη νίκη που σε κάθε περίπτωση… είναι νίκη, το ελπιδοφόρο ντεμπούτο του Αντωνόπουλου (2001), τη σε γενικές γραμμές σοβαρή εμφάνιση αλλά και την παρουσία παιδιών στην εξέδρα (Μπάρδης, Μαρέντης, Οικονόμου, Βλάχος), που για διάφορους λόγους έμειναν εκτός αποστολής ωστόσο ήταν εκεί να συμπαρασταθούν στους συμπαίκτες τους.

Ασφαλώς υπάρχουν πολλά που χρήζουν διόρθωσης και το βασικό μήνυμα είναι ότι πρόκειται ουσιαστικά για παιχνίδι με ελάχιστη σημασία μέσα στη σεζόν, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Γι’ αυτό… δουλειά και πάλι δουλειά από Δευτέρα, για να εμφανιστούμε καλύτεροι το επόμενο Σαββατοκύριακο.