15 Νοεμβρίου 2014 - 15:00:00 ΚΥΨΕΛΗΣ (ΑΛΕΠΟΤΡΥΠΑΣ) 7
24' Δανιήλ
30' Μοσχόπουλος
90' Λαγός
Σκόρερς
45' Παναγιώτου (πέν.)
50' Ισμέρης
83' Παπουτσής

Φως στην άκρη του τούνελ

Δύο πρόσωπα εμφάνισε η ομάδα μας στην Αλεπότρυπα και τελικά το 3-3 με τον Αστέρα Εξαρχείων μας άφησε με γλυκόπικρη γεύση. Με μεγάλη προσπάθεια μετατρέψαμε το 2-0 σε 2-3, όμως από ομαδική αδράνεια σε φάση που ξεκίνησε από βολέ του αντίπαλου γκολκίπερ, χάσαμε το τρίποντο στο 90′.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο ματς και άγγιξε το γκολ στο 4′, όταν από ωραία προσπάθεια του Παπουτσή και γύρισμα από τα αριστερά, αντίπαλος αμυντικός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Σταδιακά, όμως, η απόδοσή μας έπεφτε, ο ανώτερος σε αυτό το διάστημα Αστέρας είχε το πάνω χέρι και μέσα σε λίγα λεπτά (24′, 30′) διαμόρφωσε το 2-0, με τέρματα που προήλθαν από ωραίους συνδυασμούς.

Σφυγμό βρήκαμε στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, όταν ο Στέφανος Γκάνιας έφυγε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι. Το γιατί ο διαιτητής έβγαλε κίτρινη κάρτα και όχι κόκκινη, είναι κάτι που το ξέρει μόνο αυτός και δεν εξηγείται λογικά. Ο Αλέξανδρος loco Παναγιώτου ψύχραιμα έγραψε το 2-1 κι επανέφερε την ελπίδα στην ομάδα μας.

Κομβική για την εξέλιξη της αναμέτρησης αποδείχθηκε η είσοδος του Λάμπρου Ισμέρη, με την έναρξη του β’ μέρους. Αυτός ήταν που ισοφάρισε στο 50′ με έξοχη κεφαλιά σε κόρνερ, αυτός κέρδισε πέναλτι στο 60′ (δυστυχώς, όμως, ο Θωμάς Γκρέμο νικήθηκε από τον τερματοφύλακα), αυτός έβγαλε και την ασίστ για το 2-3 του Παπουτσή στο 83′!

Λίγο πριν το δικό μας τρίτο γκολ, είχαν χαθεί ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, όμως δινόταν η αίσθηση ότι η ομάδα μας, παρά τις όποιες αδυναμίες της, είχε πιο πολλές δυνάμεις, λειτουργούσε πιο ορθολογικά και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Λίγη προσοχή μόνο της έλειψε στο τέλος, λίγη περισσότερη συγκέντρωση, για να αποφευχθεί η ισοφάριση.

Δεν είναι άδικη η ισοπαλία, για τον ουδέτερο παρατηρητή. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες και ο γκολκίπερ μας Μάνος Κτενιαδάκης ήταν από τους καλύτερους. Εμείς αυτό που κρατάμε είναι ότι δείξαμε ξανά (στους εαυτούς μας, βασικά) ότι μπορούμε να δώσουμε περισσότερα και ότι υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κτενιαδάκης, Αρτσάνος, Παπαγιαννόπουλος, Παναγιώτου, Κούκος Θ., Λισγάρης (10′ Κατσιμεντές), Παπουτσής, Κανδεράκης, Κωνσταντάκης (46′ Ισμέρης), Γκάνιας (73′ Συγγρός), Γκρέμο.