7 Οκτωβρίου 2015 - 15:30:00 ΖΩΓΡΑΦΟΥ (ΓΡ.ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ) ΚΥΠΕΛΛΟ 3
Σκόρερς
10' Παναγιώτου
31' Ισμέρης

Στους 32 του κυπέλλου!

Στη φάση των «32» του κυπέλλου της Αθήνας προκρίθηκε η ομάδα μας, σπάζοντας μία ιδιαίτερα αρνητική παράδοση, που την ήθελε να χάνει πάντα (τρεις φορές, για την ακρίβεια) σε διαδικασίες πέναλτι την τελευταία 20ετία! Δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι, ωστόσο σε διοργανώσεις σαν κι αυτή, η ουσία είναι που μετράει.

Το περιμέναμε και αποδείχθηκε στην πράξη, το ματς με τον Αστέρα Ζωγράφου ήταν δύσκολο. Και λόγω αντιπάλου, φυσικά, και λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών: φυσικό χορτάρι και μάλιστα σε… XL διαστάσεις. Ξαφνικά, από τα 47 μέτρα πλάτος του Ηρακλείου (96χ47), όπου παίξαμε το Σάββατο, βρεθήκαμε στα… 68 μέτρα του Ζωγράφου (105χ68)!

Παρ’ όλα αυτά, μπήκαμε πολύ καλά και προηγηθήκαμε στο 10′: ο Παναγιώτου έπαιξε το ένα-δύο με τον Ισμέρη, βρήκε πολύ χώρο μπροστά του και αντίπαλο μόνο τον τερματοφύλακα, τον οποίο πλάσαρε εξαιρετικά, προσθέτοντας ακόμα έναν τρόπο σκοραρίσματος στο ρεπερτόριό του!

Η ισοφάριση ήρθε στο 25′, σε μια αναμπουμπούλα στην περιοχή μας, όμως στο 31′ ο Ισμέρης… πυροβόλησε ξανά, για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Εκπληκτικό σουτ από τα 30-35 μέτρα, κανένα περιθώριο αντίδρασης ο γκολκίπερ και 1-2! Ηταν το σκορ του ημιχρόνου, στο οποίο ήμασταν ανώτεροι από τον αντίπαλο.

Στην επανάληψη δυσκολευτήκαμε να κρατήσουμε μπάλα και σταδιακά ο Αστέρας πίεζε, ψάχνοντας την ισοφάριση. Δεν τη βρήκε στο 69′, με πλασέ στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης πλασέ που αποκρούστηκε λίγο πριν τη γραμμή με το κεφάλι από τον Κοτσαύτη, τη βρήκε όμως στο 83′, με τον αντίπαλο φορ να προλαβαίνει την έξοδο του Ρήγα. Τότε η ομάδα μας αντέδρασε, βγήκε μπροστά και είχε μεγάλη φάση στην εκπνοή με τον Παναγιώτου, για να κάνει το 2-3.

Στην παράταση υπήρξαν εκατέρωθεν ευκαιρίες και όπου και να καθόταν η «μπίλια», δεν θα ήταν άδικο. Οσο για τα πέναλτι, η ομάδα μας (που εκτελούσε πρώτη) έκανε το απόλυτο 4/4 (Παναγιώτου, Π. Λυμπερόπουλος, Γαλανόπουλος, Ισμέρης), οι αντίπαλοι 1/3 (ένα δοκάρι, μία απόκρουση του Ρήγα).

Με αγωνία, λοιπόν, αναμένουμε το αποτέλεσμα της κλήρωσης, το απόγευμα της Πέμπτης (8/10). Με το κύπελλο, ωστόσο, θα ασχοληθούμε ξανά –και ζεστά, όπως κάνουμε από την αρχή φέτος– όταν έρθει η ώρα.

Τώρα, μαζεύουμε δυνάμεις για να είμαστε σωματικά και πνευματικά έτοιμοι το Σάββατο (10/10, 16:00), για τη φιλοξενία της Αλσούπολης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ 2-2 (ημίχρονο: 1-2)

(10′ Παναγιώτου, 31′ Ισμέρης)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ρήγας, Κωνσταντάκης, Οικονόμου (42′ Βλογιαννίτης), Κοτσαύτης, Γαλανόπουλος, Παναγιώτου, Παπουτσής, Λυμπερόπουλος Π., Κανδεράκης, Ισμέρης, Λυμπερόπουλος Κ. (60′ Δουλάμης).