ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1 - 4
6 Φεβρουαρίου 2016 - 11:00:00 ΒΥΡΩΝΑ ΕΡΓΑΝΗ (Δ. ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ) 6

Περιμένοντας τα πλέι οφ!

Η αήττητη πορεία της ομάδας Παίδων του Απόλλωνα συνεχίζεται, αφού μετά το 0-0 με τον Χαραυγιακό, επιβλήθηκαν με 4-1 στο Βύρωνα του Αθηναϊκού.

Η πρωταθλήτρια ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη οδεύει ολοταχώς προς την κατάκτηση της πρωτιάς και στη β’ φάση και επί της ουσίας περιμένει τα νοκ-άουτ παιχνίδια, προκειμένου να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι.
Η πρώτη απώλεια βαθμών στον όμιλο ήρθε την περασμένη εβδομάδα (30/1) στο εντός έδρας ματς με τον Χαραυγιακό (0-0). Δύσκολο παιχνίδι, που στο πρώτο ημίχρονο πήγε στη δύναμη στο χώρο του κέντρου, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Στην επανάληψη είχαμε το γνωστό… μονότερμα, με τον αντίπαλο γκολκίπερ με καλές τοποθετήσεις να κάνει 5-6 σπουδαίες επεμβάσεις.
Το Σάββατο (6/2) στην Εργάνη, ο Απόλλων επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος του Αθηναϊκού. Στην πρώτη φάση ήταν εντός έδρας με 7-0, τώρα το σκορ κρατήθηκε στα επίπεδα του 4-1, αν και πάλι θα μπορούσε να ξεφύγει, αλλά δεν ήμασταν πολύ προσεκτικοί.
Κλασικό παιχνίδι με 80% κατοχή μπάλας, χωρίς όμως πολλές τελικές στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγηθήκαμε με τελείωμα του Παπαδάκη από το ύψος του πέναλτι, σε σέντρα του Παπαγεωργίου. Στο 30′ ήρθε η ισοφάριση, όταν σε στημένη φάση βγήκε αντίπαλος στην πλάτη της άμυνας, όμως πήγαμε στην ανάπαυλα με 2-1 υπέρ μας, πάλι με τον Παπαδάκη που «χώθηκε» ανάμεσα στον τερματοφύλακά τους και τον στόπερ.
Στο δεύτερο μέρος η κατοχή μεγάλωσε, οι τελικές επίσης. Το 3-1 πάλι ο Παπαδάκης με πλασέ από τη μικρή περιοχή και το 4-1 ο Οικονόμου με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ύστερα από σέντρα του Σκόντζου.
ΑΠΟΛΛΩΝ (με Χαραυγιακό): Πατεράκης, Δερμιτζάκης, Κανέλλος, Φλουρέντζου, Ανδρινόπουλος, Σπανός, Οικονόμου, Αντωνόπουλος, Παπαδάκης, Μέρμηγκας, Ζιγγιρίδης (πέρασαν ως αλλαγή οι Παπαγεωργίου, Μαζέτας, Πανδής, Χαρλάφτης).
ΑΠΟΛΛΩΝ (με Αθηναϊκό): Πατεράκης, Παπαγεωργίου, Κανέλλος, Φλουρέντζου, Ανδρινόπουλος, Σπανός, Μέρμηγκας, Ζαχάκος, Ζιγγιρίδης, Παπαδάκης, Χαρλάφτης (πέρασαν ως αλλαγή στο ημίχρονο οι Πάνου, Σκόντζος, Αντωνόπουλος, Δερμιτζάκης, Οικονόμου, Ράππος, Κιτσόπουλος).