ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
3 - 0
21 Φεβρουαρίου 2015 - 12:15:00 ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 19

Με το μυαλό στον… αετό

Τέλος στο νικηφόρο σερί 10 αγωνιστικών για την ομάδα Νέων του Απόλλωνα, που στο τοπικό ντέρμπι με τον Ατρόμητο ηττήθηκε δίκαια και καθαρά με 3-0.

Με πολλές απουσίες παρατάχθηκε η ομάδα μας λόγω του τριημέρου της Καθαράς Δευτέρας… Συγκεκριμένα, έλειπαν το πάθος, η μαχητική διάθεση, ο εγωισμός και το καθαρό μυαλό, με συνέπεια να έρθει η ήττα από τον συντοπίτη Ατρόμητο, σε ένα ματς που στράβωσε από νωρίς.
Η αντίπαλη ομάδα αποδείχθηκε σαφώς καλύτερα προετοιμασμένη γι’ αυτόν τον αγώνα, ήξερε τι ακριβώς ήθελε και τι έπρεπε να κάνει για να φτάσει στο τρίποντο, σε αντίθεση με τη δική μας, που από τη στιγμή που τα κεντρικά μας χαφ εγκλωβίστηκαν και τέθηκαν εκτός παιχνιδιού, φάνηκε να μην έχει plan b.
Ο Ατρόμητος ξεκίνησε πολύ δυνατά και από το 1ο λεπτό είχε μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή μας. Την υπεροχή του τη μετουσίωσε σε γκολ μόλις στο 9′, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η άμυνά μας αδράνησε και δέχθηκε ένα ‘φθηνό’ γκολ.
Κι ενώ τότε περιμέναμε κάποια αντίδραση ,αυτή δεν ήρθε, αντιθέτως οι παίκτες του Ατρομήτου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και να είναι εκείνοι που είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους. Από την πλευρά μας, ο Αλεξ Βλογιαννίτης ήταν απομονωμένος και τις λίγες φορές που τροφοδοτήθηκε δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλό, αφού δεν είχε τις κατάλληλες βοήθειες.
Το 2-0 ήρθε στο 29′ από φάση καρμπόν με το πρώτο γκολ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Με αυτό το σκορ κατευθυνθήκαμε προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ελπίζοντας ότι θα βλέπαμε κάτι διαφορετικό στην επανάληψη.
Εκεί όντως είδαμε την ομάδα μας να βγάζει μια κάποια αντίδραση, αλλά οι λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο τελευταίο μισάωρο ρισκάραμε ακόμα πιο πολύ μένοντας μόνο με έναν στόπερ, το οποίο μας κόστισε άλλο ένα γκολ και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 3-0.
Κι επειδή στον Απόλλωνα ξέρουμε και να χάνουμε, συγχαρητήρια στον Ατρόμητο για τη δίκαιη και καθαρή νίκη του, ευχόμαστε καλή συνέχεια κι ελπίζουμε να ανταμώσουμε στην πορεία και πάλι… Τότε, θα είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι!
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Αρτσάνος (50′ Θεοδωρακόπουλος), Παπαδόπουλος (55′ Βελαώρας), Καραούζας, Δημαλέξης, Βλάχος, Κούρος (60′ Κουτσούκος), Συγγρός, Γογγολίδης, Ανδριόπουλος (40′ Θαλασσέλης), Βλογιαννίτης.