ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
29 Απριλίου 2018 - 17:00:00 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΩΝΟΣ 27

♫…όλους θα τους τρελάνουμε…♫

Ενα ακόμα εμπόδιο προς την εξασφάλιση της ανόδου άφησε πίσω του ο Απόλλωνας Χαλανδρίου. Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, παραμένει σταθερά πρώτος, έχοντας πλέον αυξήσει τη διαφορά από τον δεύτερο Αγιαξ στους 6 βαθμούς!

Το παιχνίδι στην κακοτράχαλη και στενή Ακαδημία Πλάτωνος ήταν τελευταίος vs πρώτου. Οταν σφυρίζει όμως για πρώτη φορά ο διαιτητής, η βαθμολογία ξεχνιέται και ο καθένας, σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο, καλείται κάθε φορά να αποδείξει ότι δίκαια βρίσκεται εκεί που βρίσκεται.

Αυτό έκαναν τα παιδιά του Χρήστου Βλάχου. Αδιαφόρησαν για τη βαθμολογική θέση του αντιπάλου, δεν υπήρχε ίχνος υπεροψίας στα μάτια τους, παρά μόνο απόλυτη συγκέντρωση στις οδηγίες του τεχνικού τους και σε όσα είχαν δουλέψει στις προπονήσεις.

Αποτέλεσμα; Στο 23′ το ματς ήταν ήδη στο 0-3, στο ημίχρονο πήγαμε με 0-4 και αν συνεχίζαμε με το πόδι στο γκάζι, ο δείκτης του σκορ θα ξέφευγε πολύ πάνω από το τελικό 0-5.

Δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής ο αγώνας, που ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο το ρυθμό της ομάδας μας. Παρά τις ιδιαιτερότητες του γηπέδου, ο Απόλλωνας πήγε να παίξει την μπάλα που ξέρει, να ευχαριστήσει το πιστό κοινό του και να βάλει άλλο ένα τρίποντο στη συλλογή του.

Η 21η νίκη σε 26 αγωνιστικές, μας φέρνει προ των πυλών της ανόδου – μαθηματικά χρειάζονται 4 βαθμοί στα 3 τελευταία παιχνίδια, για να κατακτηθεί και το πρωτάθλημα, που θα είναι το 1ο στην ιστορία του συλλόγου, σε επίπεδο Β’ Κατηγορίας.

Το προσεχές Σαββατοκύριακο φιλοξενούμε την 3η Κηπούπολη, τη δεύτερη και τελευταία ομάδα που μας κέρδισε φέτος, πριν από 15 αγωνιστικές.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Κουστουμπάρδης, Βλάχος (50′ Βεϊζάι), Ψάλλας, Παναγιώτου (27′ Κούκος Β.), Αγκόλι (46′ Συγγρός), Σταμάτης, Κανδεράκης (55′ Γογγολίδης), Οικονομόπουλος, Μήτρου, Παπουτσής.

ΠΑΤΗΣΤΕ LIKE ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
​ΚΑΝΤΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΜΑΣ ΣΤΟ YOUTUBE

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!! 0-1! Ο Κανδεράκης παίρνει από τον Αγκόλι, απαλλάσσεται από το μαρκάρισμα δύο αντιπάλων και με αριστοτεχνικό τελείωμα έξω από την περιοχή, ανοίγει τον δρόμο προς τη νίκη!
6′ Δυνατό σουτ του Μήτρου, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
10′ Πάλι ο τερματοφύλακας λέει «όχι» στον Μήτρου, βγάζοντας σε κόρνερ το δυνατό του σουτ.
13′ Ωραία ενέργεια του Μήτρου και γύρισμα στον Παπουτσή, που κάνει την προβολή αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
14′ Πολύ ωραίος συνδυασμός για τον Απόλλωνα, τελικός αποδέκτης ο Κανδεράκης, που σουτάρει λίγο άουτ.
16′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!! 0-2! Ο Οικονομόπουλος την ασίστ, ο Μήτρου το πλασέ και απολύτως σύμφωνα με τη ροή της αναμέτρησης, ο Απόλλωνας διπλασιάζει τα τέρματά του.
21′ Σέντρα του Ψάλλα στην καρδιά της περιοχής, πετάγεται η «αλεπού» Φώντας Σταμάτης και παίρνει την κεφαλιά, που φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.
22′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!! 0-3! Πολύ όμορφα ο Βλάχος δίνει στον Οικονομόπουλο που πετάγεται στην πλάτη της άμυνας, περνάει και τον τερματοφύλακα και πλασάρει στην κενή εστία, σημειώνοντας το 17ο φετινό του γκολ!
32′ Με σουτ-φάουλ πίσω από το κέντρο επιχειρούν να απειλήσουν οι γηπεδούχοι, η μπάλα φεύγει πάνω από το δοκάρι του Σύρακα.
39′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!! 0-4! Ατομική ενέργεια του Παπουτσή, πάσα στον Μήτρου και αυτός με πολύ ωραίο πλασέ, στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα!
65′ Οι ρυθμοί έχουν πέσει και ο Απόλλωνας αρκείται σε παιχνίδι κατοχής, ωστόσο ο Μήτρου βρίσκει την ευκαιρία να σουτάρει, με τον τερματοφύλακα να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ.
78′ Νέο δυνατό σουτ του Μήτρου, μπλοκάρει ο γκολκίπερ.
85′ Καλό σουτ από πλευράς γηπεδούχων, άουτ η μπάλα.
87′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!! 0-5! Ο Μήτρου απαντάει με γκολ στις κλωτσιές που έχει δεχθεί σε όλο το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος ωραία συνεργασία με τον Συγγρό και γύρισμα του τελευταίου.