2 Οκτωβρίου 2021 - 16:30:00 ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (Τ.ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ) 1
ΧΑΪΔΑΡΙ
1
1
81' Αποστολόπουλος (πέν.)
Σκόρερς
11' Μήτρου

3

Η επιστροφή στους επίσημους αγώνες, μετά από 11… περίεργους μήνες, συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα. Κόντρα στο παραδοσιακά δυνατό και φιλόδοξο Χαϊδάρι, ο Απόλλωνας δε φοβήθηκε στιγμή και έφυγε με έναν βαθμό στις αποσκευές του.

Μετά το «μουδιασμένο» πρώτο 5λεπτο, όπου απειλήθηκε δύο φορές, η ομάδα μας πάτησε καλά. Επαιξε με αυτοπεποίθηση, εξέπεμψε σιγουριά, εφάρμοσε το αγωνιστικό της στιλ.

Στο 10ο λεπτό, ο (τερματοφύλακας) Μάριος Καλλιαμπάκος βρήκε με μπαλιά ακριβείας τον Μήτρου στην πλάτη της άμυνας και αυτός έκανε τη… δουλίτσα του: 0-1 με υπέροχο τελείωμα. Γκολ Νο. 56 με τη φανέλα του Απόλλωνα για ένα από τα παλαιότερα και πιο αγαπητά στελέχη του.

Το γκολ όπλισε με ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά τους παίκτες του Χρήστου Βλάχου. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν μια σχετικά φλύαρη υπεροχή, ο Απόλλωνας έβγαινε υποδειγματικά στην επίθεση κι είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου για να κάνει το 0-2.

Ηταν το 27ο λεπτό, όταν ο Χαραλάμπους έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα, αυτή κατέληξε στον Παγώνη, που σε κενή εστία βιάστηκε να τελειώσει τη φάση με αποτέλεσμα να τη στείλει άουτ!

Το Χαϊδάρι ξεκίνησε με ευκαιρία στο β’ μέρος, όταν η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Καλλιαμπάκου αλλά ο ίδιος διόρθωσε και απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά.

Στο 63′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον ‘Τερ Στέγκεν’ να «ψαρεύει» τον αντίπαλό του στην εκτέλεση και να κρατάει το 0-1.

Η ώρα περνούσε, το Χαϊδάρι έβγαζε κάποιες όχι ιδιαίτερα επικίνδυνες τελικές. Την ίδια στιγμή πάντως η κούραση είχε καταβάλει ορισμένους από τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα και μοιραία η πίεση είχε μεταφερθεί στην περιοχή μας.

Σε μια ανύποπτη φάση στο 81ο λεπτό δόθηκε δεύτερο εις βάρος μας πέναλτι. Κατά σύμπτωση όπως και σχεδόν δύο χρόνια πριν στην ίδια έδρα, όταν το 1-2 τότε διαμορφώθηκε σε 3-2 στις καθυστερήσεις.

Μια αν μη τι άλλο αμφιλεγόμενη απόφαση, ενός διαιτητή πάντως που κατά τα άλλα τα πήγε εξαιρετικά. Αυτή τη φορά ο Καλλιαμπάκος δεν κατάφερε να κάνει κάτι, παρότι μάντεψε σωστά, με το Χαϊδάρι να ισοφαρίζει σε 1-1.

Το παιχνίδι είχε να προσφέρει ακόμα συγκινήσεις και η «μπίλια» θα μπορούσε να κάτσει και στις δύο πλευρές.

Στο 84′ ο Κανδεράκης βγήκε «φάτσα» με τον τερματοφύλακα, μετά την κεφαλιά-πάσα του Στεργιώτη, δεν κατάφερε όμως να τον νικήσει με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Δύο λεπτά μετά, επιτιθέμενος του Χαϊδαρίου πλάσαρε άουτ από καλή –αν και πλάγια– θέση.

Σε ένα πολύ μικρό πρωτάθλημα 18 αγωνιστικών, αποτελεί ζητούμενο να κυνηγάμε κάθε φάση, κάθε παιχνίδι. Είναι κάτι που έχουν αντιληφθεί όλοι μέσα στα αποδυτήρια και δηλώνουν έτοιμοι #sanmiagrothia να διεκδικήσουν όσα τους αναλογούν.

Το πρώτο δείγμα ήταν ενθαρρυντικό, η συνέχεια όμως προμηνύεται ακόμα πιο δύσκολη.

Την Τετάρτη (6/10, 15:30) παίζουμε Κύπελλο στην Καισαριανή με τον Μικρασιατικό και την Κυριακή (10/10) φιλοξενούμε τον Παπάγο, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Παπαθανάσης (46′ Νούσης/77′ Ντρενογιάννης/90′ Λυμπερόπουλος), Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Κούτσιας, Χατζής, Χαραλάμπους (77′ Κανδεράκης), Μήτρου (65′ Στεργιώτης), Παγώνης.