22 Μαρτίου 2014 - 15:45:00 ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (Τ.ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ) 26
84' Σουμελίδης
86' Ρούπι
Σκόρερς

Κοντράροντας το φαβορί

Το έργο μας στην έδρα του πρωτοπόρου και φαβορί για την πρώτη θέση Χαϊδαρίου, ήταν εκ προοιμίου δύσκολο. Κι έγινε ακόμα δυσκολότερο, με την αποβολή του Θωμά Γκρέμο στο 20′.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα μας όχι απλά δεν παραδόθηκε, αλλά έφτασε στο σημείο με την απόδοσή της να προκαλέσει αμηχανία στον αντίπαλο και μουρμούρα στην εξέδρα…

Οπως πάντα ο Απόλλωνας βγήκε στο γήπεδο να παίξει μπάλα. Ούτε λεωφορείο μπροστά στο τέρμα του έστησε, ούτε αντιποδοσφαιρικές μεθόδους χρησιμοποίησε, ούτε οι παίκτες του έδιωχναν όπου να ‘ναι κι όπως-όπως την μπάλα.

Και από το πλάνο της η ομάδα δεν παρέκκλινε ούτε μετά τη φάση του 20ού λεπτού, που απέφερε πέναλτι στους γηπεδούχους και αριθμητικό μειονέκτημα σε εμάς. Το πέναλτι χάθηκε (άουτ), η λογική μας παρέμεινε ίδια και χωρίς πολλές… αναταράξεις φτάσαμε στο 0-0 του ημιχρόνου.

Το Χαϊδάρι βρήκε ένα γκολ στο 56′ σε κόρνερ, μια στιγμή αδράνειας καθώς την ίδια ώρα είχε ζητηθεί αλλαγή από τον πάγκο, με τον διαιτητή διστακτικό να αφήνει τελικά το παιχνίδι, αφού οι αντίπαλοι έπαιξαν γρήγορα.

Κι όμως ο Απόλλωνας στάθηκε θαρραλέα στο γήπεδο, σταδιακά ανέβηκε μέτρα, πήρε μπάλα και έφτασε πολλές φορές στο αντίπαλο μισό, κερδίζοντας κόρνερ και φάουλ έξω από την περιοχή. Ελειψε όμως πάλι η αποφασιστικότητα, η τελική πάσα, η ουσία.

Το ματς έμενε στο 1-0 και υπήρχε στην ατμόσφαιρα ο φόβος της απροσδόκητης γκέλας, που τελικά έφυγε με τη συνδρομή του (κατά τα άλλα πολύ καλού) διαιτητή, ο οποίος δεν έδωσε το καθαρό φάουλ από το οποίο ξεκίνησε η φάση του δεύτερου γκολ στο 86′.

Τότε ήταν μόνο που οι παίκτες μας απογοητεύτηκαν και στατικοί όλοι είδαν να έρχεται και τρίτο γκολ στο 89′, για ένα σκορ που αδικεί κατάφωρα την πολύ μεγάλη τους προσπάθεια σε όλη σχεδόν διάρκεια του αγώνα.

Μια προσπάθεια που πρέπει να συνεχιστεί και στα εναπομείναντα παιχνίδια, την οφείλουμε στους εαυτούς μας, ώστε να κλείσουμε με αξιοπρέπεια και με γλυκιά γεύση μία πολύ άτυχη σεζόν.