12
5
Κίτρινες Κάρτες
2

Την ήττα με 1-0 από τη συμπολίτισσα ΑΕ Χαλανδρίου γνώρισε η ομάδα μας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Αθηνών. Στο 85ο λεπτό σημειώθηκε το γκολ που έκρινε το ματς.

Σε ένα γενικά ισορροπημένο ντέρμπι, χωρίς πολλές καθαρές ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι είχαν την ουσία και πήραν το τρίποντο, σκοράροντας πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Απόλλωνας είχε σε πολύ μεγάλα ποσοστά την κατοχή μπάλας στο α’ μέρος, δεν μπόρεσε όμως να τη μετουσιώσει σε επικίνδυνες τελικές. Ο Αλεξανδράκης στο 15′ και ο Παπαθανάσης στο 37′ βγήκαν με πολύ καλές προϋποθέσεις από τα πλάγια, ωστόσο δεν βρήκαν συμπαίκτη στο γύρισμα που επιχείρησαν.

Σε αυτό το διάστημα, το Χαλάνδρι είχε ένα μακρινό σουτ που μπλόκαρε ο Καλλιαμπάκος στο 39′, καθώς και ένα πλασέ που πέρασε άουτ στο 42′.

Πιο ισορροπημένο το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με τις αναγκαστικές αλλαγές των Αλεξανδράκη (58′) και Παπαθανάση (64′) να συντελούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν μέτρα και έγιναν πιο απειλητικοί, με ένα (ανύπαρκτο) έμμεσο που έφυγε άουτ στο 54′, ένα σουτ που πέρασε αρκετά άουτ στο 63′ και ένα ακόμα άστοχο σουτ από πλάγια θέση στο 82′.

Το γκολ σημειώθηκε στο 85′, όταν σε σουτ από τα αριστερά που θα κατέληγε άουτ, παρενεβλήθη ο αρχηγός της ΑΕΧ και σε κενή εστία έγραψε το 1-0. Ο ίδιος αστόχησε σε αντεπίθεση στο 87′, ενώ στο 90′ η ομάδα μας είχε την ευκαιρία για το 1-1, αλλά ο Παπαδάκης με κοντινή κεφαλιά σε κόρνερ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Συνολικά, όλοι οι παίκτες το πάλεψαν πολύ και δεν υπάρχει κανένα παράπονο επ’ αυτού, ωστόσο είναι ξεκάθαρο ότι ακόμα υφίστανται πολλά περιθώρια βελτίωσης, για να γίνει η ομάδα μας ακόμα πιο ανταγωνιστική.

Ακολουθούν δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια, την Τετάρτη (30/9, 16:00) για το Κύπελλο με τον Παπάγο και την Κυριακή (4/10) για το πρωτάθλημα με τον Μικρασιατικό.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Παπαθανάσης (64′ λ.τρ. Μότσιος), Ψάλλας, Παστρικός, Αγκόλι, Κανδεράκης, Κούτσιας (77′ Χατζής), Χαραλάμπους (46′ Παγώνης), Μήτρου, Αλεξανδράκης (58′ λ.τ.ρ Καλημέρης).