19
4
Κίτρινες Κάρτες
2
Με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, η ΑΕΧ πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα. Συμπεριφορές ρατσιστικής χροιάς από παρατράγουδα της εξέδρας.

Στον 21ο αιώνα υπάρχουν ακόμα (υπ)άνθρωποι που θεωρούν εαυτούς ανώτερους, λόγω χρώματος και μόνο. Αυτοί οι λίγοι, που σήμερα εξαπέλυσαν τον ρατσιστικό τους οχετό κατά του ποδοσφαιριστή μας Jackson Younyi, δεν θα έπρεπε να έχουν θέση πουθενά. Οχι μόνο στα γήπεδα αλλά σε καμία κοινωνία.

Αφού δεν ντρέπονται οι ίδιοι, θα ντραπούμε εμείς για λογαριασμό τους. Σε ένα χώρο γεμάτο μικρά παιδιά, εξωτερίκευσαν τις βαθιά ριζωμένες ρατσιστικές τους αντιλήψεις, με στόχο έναν 18χρονο που τυχαίνει να έχει διαφορετικό χρώμα από αυτούς.

Θα περίμενε κανείς από τους γηπεδούχους να καταδικάσουν το φαινόμενο, πιθανότατα όμως δεν είδαν-δεν άκουσαν.

Εμείς, από την πλευρά μας, δηλώνουμε υπερήφανοι που ως σύλλογος έχουμε αγκαλιάσει από την πρώτη στιγμή τον Jackson και τασσόμαστε εναντίον κάθε μορφής ρατσισμού και φυλετικών διακρίσεων.

Αδιάψευστος μάρτυρας του ρατσιστικού παραληρήματος το βίντεο, που διατίθεται σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Στα αγωνιστικά, το ματς κρίθηκε στις μικρές λεπτομέρειες. Ο «ταπεινός» Απόλλωνας, των 14 μικρών στην 20άδα, κοίταξε στα μάτια ακόμα μια ομάδα με… 20πλάσιο μπάτζετ. Του έλειψε, όμως, αυτό το «κάτι».

Στο 38′ οι γηπεδούχοι είχαν σουτ στο δοκάρι, με επιτιθέμενο να σκοράρει στην επαναφορά από θέση οφσάιντ.

Στο 43′ ο Ζήσης Χαραλάμπους με εξαιρετική ενέργεια και σουτ με το αριστερό, υποχρέωσε το Νο. 1 της ΑΕΧ σε δύσκολη επέμβαση.

Ο Απόλλωνας ήλεγχε το ματς, χωρίς να απειλείται αλλά ούτε και να μπορεί να μετουσιώσει την υπεροχή του σε ευκαιρίες, στο πρώτο 20λεπτο του β’ μέρους.

Χωρίς να έχουμε κινδυνέψει, στο 67′ παραχωρήσαμε πέναλτι. Ο εκτελεστής αστόχησε (άουτ), τέσσερα λεπτά μετά όμως ήρθε το 1-0. Στο 6ο μας παιχνίδι, δεχθήκαμε 3ο γκολ με απευθείας φάουλ, αυτή τη φορά από τα 25 μέτρα.

Το Χαλάνδρι είχε ευκαιρία για το 2-0 στο 73′, με τον Καλλιαμπάκο να διορθώνει το λάθος του. Ενα λεπτό μετά (74′), ήταν η μεγάλη μας στιγμή για το 1-1.

Ο Χαραλάμπους έβγαλε αριστερά στον Παπαδάκη, που γύρισε ιδανικά την μπάλα στον Κούτσια. Ο τελευταίος έκανε την προβολή για να τη σπρώξει απλά στα δίχτυα, αλλά αστόχησε.

Το παιχνίδι ουσιαστικά στο 76′, όταν σε αντεπίθεση το Χαλάνδρι έκανε το 2-0.

Στο τέλος, μας έμεινε η ικανοποίηση για την πολύ καλή προσπάθεια των παιδιών. Σε αυτή την κατηγορία, πάντως, οφείλουμε να εκμεταλλευόμαστε τις στιγμές μας και να κεφαλαιοποιούμε τα διαστήματα που είμαστε καλύτεροι από τον αντίπαλο.

Τουλάχιστον, βέβαια, πήραμε το παράσημο ότι… παίξαμε σκληρά!!! Είναι η πρώτη φορά εδώ και πάρα πολλά χρόνια που ακούμε κάτι τέτοιο, οπότε θα το καταγράψουμε στα θετικά!!!

(το βίντεο ξανά στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου)

Πάμε Απολλωνάρα, δεν μασάμε!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παγώνης, Παπαθανάσης (73′ Παπαδάκης), Λέλεκας, Αγγελόπουλος (84′ Κρομμύδας), Αγκόλλη, Ζώης, Κανδεράκης (84′ Κοχλιός), Χαραλάμπους, Μήτρου (46′ Νούσης), Younyi (60′ λ.τρ. Κούτσιας).