ΧΟΛΑΡΓΟΣ
1 - 0
4 Δεκεμβρίου 2016 - 18:00:00 ΧΟΛΑΡΓΟΥ Β΄ 11

Ηττα στο Χολαργό, νίκες σε Μοσχάτο, Ν. Μάκρη

«Τσάμπα» ήττα από το Χολαργό για την ομάδα Νέων του Απόλλωνα, με γκολ στο τέλος και κόντρα στη ροή του αγώνα. Εκτός έδρας νίκες σε Respect Cup και Soccerlink.

Η ομάδα μας ήθελε τη νίκη στο «Νταμάρι», για να «χωθεί» στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, τελικά όμως έφυγε με άδεια τα χέρια, πληρώνοντας τις πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Στο α’ ημίχρονο, ο αντίπαλος τερματοφύλακας πρόλαβε τον Αλεξανδράκη σε τετ α τετ, ενώ απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα σε ατομική προσπάθεια του Στεργιώτη.

Στο β’ έχασε δύο καλές ευκαιρίες ο Παπαδάκης (στη δεύτερη η μπάλα βρήκε δοκάρι από τον αντίπαλο στόπερ) και μία ο Συγγρός.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν στην κόντρα και ευτύχησαν να σκοράρουν στο 75′ (πέντε λεπτά πριν τη λήξη, δηλαδή), με ένα γωνιακό σουτ στα όρια της περιοχής, την ώρα που η ομάδα μας πίεζε για το τρίποντο.

Με τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα (και αυτή με 1-0), ο Απόλλων έπεσε στην 6η θέση της βαθμολογίας και θεωρητικά κινδυνεύει να χάσει το «τρένο» της πρόκρισης στους ισχυρούς.

Αρκεί όμως να εμφανιστεί σοβαρός στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια, για να «σφραγίσει» το εισιτήριο και να έχει ελπίδες και για την πρώτη τριάδα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Χρηστάκης, Σαράντος, Θεοδωρακόπουλος, Ανδρινόπουλος, Καραούζας Παντελής, Νικολαΐδης, Κούρος, Στεργιώτης, Συγγρός, Αλεξανδράκης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Ζιγγιρίδης, Καραούζας Πάνος, Κέφης, Σπανός, Παπαδάκης, Οικονόμου, Κρόι.

Respect Cup

Η δεύτερη ομάδα Νέων του Απόλλωνα επιβλήθηκε εκτός έδρας του Μοσχάτου με 2-1, με ανατροπή στο σκορ, βελτιώνοντας τη θέση της και το ρεκόρ της (2-0-4 πλέον) στο Respect Cup.

Ο Απόλλων δεν έπαιξε καλά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς μετά το αναγνωριστικό 10λεπτο οι αντίπαλοι πήραν τα ηνία, εκμεταλλευόμενοι τη δική μας νωθρότητα, ανοίγοντας το σκορ στο 20′.

Είχαμε δυο-τρεις ευκαιρίες να φέρουμε το ματς στα ίσια, όμως η αλήθεια είναι πως δεν σταθήκαμε καλά σε αυτό το διάστημα, δεν υπήρχε συνοχή μεταξύ των γραμμών, το pressing δεν λειτούργησε όπως θέλαμε, ενώ μόλις κερδίζαμε την κατοχή δεν κάναμε σωστές επιλογές.

Ολα αυτά άλλαξαν για την ομάδα του Μάνου Κτενιαδάκη στο δεύτερο 40λεπτο. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξαν και οι 5 αλλαγές που έδωσαν κατάλληλο ρυθμό και ένταση, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Τακτικά, το 4-2-3-1 με το οποίο ξεκινήσαμε άλλαξε σε 4-3-3, γίναμε πιο ενεργητικοί στο μαρκάρισμα, οι αλληλοκαλύψεις γίνονταν με ταχύτητα, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να μην απειλήσει καθόλου και να χάσει την κατοχή της μπάλας που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Κολυβέρης «πυροβόλησε» δις εκμεταλλευόμενος άριστα τα κλεψίματα ψηλά στο χώρο της μεσαίας γραμμής και παρά το γεγονός ότι στο τελευταίο 10λεπτο παίξαμε με παίκτη λιγότερο (σωστή αποβολή Μπαριάμ), είχαμε ευκαιρίες για τρίτο γκολ.

Κρατάμε την αντίδραση που δείξαμε, ωστόσο οφείλουμε να είμαστε αυτοί που δρουν από το πρώτο λεπτό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Παπαγεωργίου, Μέντζος, Δημητράκος, Μπαριάμ, Σκόντζος, Μητρόπουλος, Χαρλαύτης, Νικολόπουλος, Βήχος, Κολυβέρης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Ηλιόπουλος, Κουσούνης, Παπακωνσταντής, Παππάς, Κρητικάκης.

Soccerlink

Οι καλές εμφανίσεις των Εφήβων του Σταύρου Παναγιωτάκησυνεχίστηκαν, αυτή τη φορά με συνοδεία και θετικού αποτελέσματος, ήτοι την εκτός έδρας νίκη επί του Θησέα Νέας Μάκρης με 2-1.

Η ομάδα μας έκανε καλό α’ ημίχρονο και προηγήθηκε με γκολ του Michael Aby Aadd, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Βαγγέλη Πάνου, για να ισοφαριστεί έπειτα από ολιγωρία.

Στο β’ μέρος έπαιξαν παιδιά που δεν είχαν πάρει πολύ χρόνο συμμετοχής και ανταποκρίθηκαν στις ανάγκες του αγώνα. Το γκολ της νίκης πάλι ο Michael Aby Aadd, με τρομερό ατομικό σλάλομ και τελείωμα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Βασίλης Πατεράκης και ο νεοκλεγείς αρχηγός Γιάννης Παππάς!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Ντισεμέν, Παππάς, Κολλιμάτσης, Τασσόπουλος, Φούντας, Καλημέρης, Κατσαρέλιας, Πάνου, Αμπι, Παδής.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Νεμρί, Αλμπάνης, Γαούτσης, Ταγκαλίδης.