2
Γκολ
0
55' Κατσούδας
75' Ντιντίφας (πέν.)
Σκόρερς

Προσπαθήσαμε μεν, αλλά…

Χωρίς να είναι κατώτερη από τον αντίπαλο, η ομάδα μας ηττήθηκε με 2-0 στο γήπεδο του Ρουφ από την Ενωση Βοτανικού και σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής, απομακρύνθηκε αισθητά από το στόχο της παραμονής. Ενδεκάδα με μέσο όρο ηλικίας κάτω των 19 ετών (!) κατέβασε ο Απόλλωνας, που από την αρχή της σεζόν πλήττεται από τραυματισμούς.

Θέλοντας να δώσει συνέχεια στην καλή εμφάνιση της περασμένης εβδομάδας -και παρότι με μείον δύο παίκτες (Παππάς, Λυμπερόπουλος) σε σχέση με τότε- ο Απόλλωνας μπήκε με το ίδιο σκεπτικό στο γήπεδο.

Είχε καλή κυκλοφορία μπάλας, ψυχραιμία και ορθόδοξη ανάπτυξη στο παιχνίδι του, επιθετική διάθεση. Του έλειψε όμως αυτό το κάτι παραπάνω και λίγη περισσότερη τόλμη στην τελική προσπάθεια, απόρροια ίσως της δεδομένης απειρίας, όταν οι έντεκα που ξεκίνησαν είχαν μέσο όρο ηλικίας τα 18,9 χρόνια!

Απειλήσαμε πρώτοι, με το σουτ του Χάρη Γογγολίδη να φεύγει ξυστά άουτ, ενώ ο αντίπαλος γκολκίπερ μπλόκαρε σουτ του Πέτρου Λαζόπουλου. Οι γηπεδούχοι είχαν μια υποψία ευκαιρίας σε κόρνερ και ένα χαμένο πέναλτι (σε χέρι του Γκόφα) στο 25′, συνολικά πάντως το ματς έδειχνε να βρίσκεται υπό τον έλεγχό μας, σε αυτό το πρώτο 45λεπτο.

Συνήθως στο β’ ημίχρονο ανεβάζουμε στροφές, όμως το γκολ που δεχθήκαμε στο 55′ -κι ενώ είχε προηγηθεί ένα καλό σουτ του Αλεξόδημου Δημαλέξη που έβγαλε με υπερένταση σε κόρνερ ο τερματοφύλακας- μας κόστισε. Γκολ που προήλθε πάλι από στημένη φάση, απομάκρυνση της μπάλας και ωραίο γυριστό.

Ουσιαστικά δεν αντιδράσαμε σε αυτό το 1-0, οι όποιες προσπάθειές μας ήταν ημιτελείς ή σταματούσαν έξω από την περιοχή και το δεύτερο γκολ στο 75′, χωρίς στο ενδιάμεσο να απειλούμαστε ιδιαίτερα, ήταν μάλλον καθοριστικό. Ηταν το δεύτερο πέναλτι που σφύριξε ο διαιτητής Σχίζας εναντίον μας -και το σφύριξε το ίδιο εύκολα, σε μαρκάρισμα του Βλάχου.

Αντίθετα, δεν έδωσε το καθαρό πέναλτι υπέρ μας λίγο μετά, σε εξόφθαλμη ανατροπή του Αλέξη Βλογιαννίτη από τον τερματοφύλακα. Αν γινόταν το 2-1 σ’ αυτή τη φάση, υπήρχαν πάνω από 10 λεπτά για να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο, σ’ αυτό το διάστημα άλλωστε βγάλαμε μια-δυο καλές ευκαιρίες για να μειώσουμε.

Βαθμολογικά, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Ομως, έχουμε περηφάνια μέσα μας και κόντρα στις χωρίς σταματημό από την αρχή της σεζόν ατυχίες-απουσίες θα το παλέψουμε με αξιοπρέπεια -και πάντα με τα δικά μας παιδιά- μέχρι το τέλος.