14 Οκτωβρίου 2012 - 11:00:00 ΝΗΑΡ. ΗΣΤ 3
0
1

Στο 91’ είναι πιο γλυκό!

Στο πρόγραμμα είχαμε διπλό πάρτι γενεθλίων και θα ήταν κρίμα να χαλάσει… Φρόντισαν γι’ αυτό οι εορτάζοντες: ο Πέτρος Πέτοβιτς, από τον οποίο ξεκίνησε η φάση του γκολ, και ο Τάσος Χαμπέρης, που με σουτ εκτός περιοχής… κέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 91’, στέλνοντας όλη την οικογένεια του Απόλλωνα στα ουράνια! Τρία στα τρία από τη γαλανόλευκη παρέα, μηδέν παθητικό και… προχωράμε!

Το παιχνίδι ήταν εξ’ ορισμού δύσκολο, τόσο διότι αντιμετωπίζαμε μία ομάδα που επίσης είχε δύο στα δύο, όσο και γιατί διεξήχθη σε ιδιαίτερες, για εμάς, συνθήκες: φυσικό χορτάρι και στις 11 το πρωί. Ο δυνατός ήλιος έκανε ακόμα δυσκολότερη την κατάσταση, αλλά αυτό αφορούσε και τους δύο αντιπάλους.

Λίγες φάσεις στο α’ μέρος, όπου η δική μας εστία δεν απειλήθηκε καθόλου. Καθοριστική στιγμή στο 30’, όταν ο Φοίβος Κοτσαύτης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Κομνηνού, ο οποίος σκόραρε, αλλά ο διαιτητής, που δεν άφησε το πλεονέκτημα, έδωσε… φάουλ, εκτός περιοχής!

Νωρίτερα, από σέντρα του Γκρέμο ο Κομνηνός έπιασε εναέριο πλασέ, το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Γενικά είχαμε τον απόλυτο έλεγχο σε αυτό το διάστημα, όμως δεν καταφέραμε να μετουσιώσουμε την υπεροχή μας σε ευκαιρίες κι έτσι μοιραία πήγαμε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 0-0.

Η επανάληψη κυλούσε περίπου στον ίδιο ρυθμό, με την κούραση να είναι εμφανής και στις δύο ομάδες, όσο περνούσε η ώρα. Πάλι είχαμε περισσότερο την μπάλα στα πόδια μας και ήμασταν πιο απειλητικοί, αλλά από το πουθενά στο 70’ κινδυνέψαμε σοβαρά. Ηταν η φάση που τραυματίστηκε ο Ακης Φελέκης, επωφελήθηκαν οι αντίπαλοι, αλλά πάνω στη γραμμή ο Φίλιππος Κοτσαύτης έσωσε το σίγουρο 1-0.

Δύο κεφαλιές του Φοίβου Κοτσαύτη, μία στο δοκάρι και μία που απέκρουσε με υπερένταση ο τερματοφύλακας, ήταν οι καλύτερες στιγμές μας στην επανάληψη, καθώς στα υπόλοιπα τελειώματα δεν ήμασταν προσεκτικοί.

Επιμείναμε όμως μέχρι το τέλος, είχαμε καρδιά και θέληση για τη νίκη, με το σουτ του Χαμπέρη στο 91’ να καταλήγει γλυκά στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα και να μας φτιάχνει την Κυριακή!

Το καθιερωμένο τραγούδι γενεθλίων, πρώτα για τον μικρό Πέτοβιτς και αμέσως μετά για τον… λίγο μεγαλύτερο «Χάμπε», ήταν το επιστέγασμα μιας μεγάλης προσπάθειας, μαζί φυσικά με το «ΑΠΟΛΛΩΝ» που ακούστηκε για τρίτη σερί αγωνιστική, σε μια πορεία που λίγοι θα περίμεναν…

Κι επειδή από «καλάμια» δεν γνωρίζουμε στο Κάτω Χαλάνδρι, σκύβουμε το κεφάλι, από Δευτέρα γυρίζουμε στη σκληρή δουλειά και ο στόχος δεν αλλάζει. Ποιος είναι αυτός; Να είμαστε ανταγωνιστικοί σε κάθε ματς.

Επόμενος αντίπαλος, σε ένα πολύ δυνατό τεστ, η παλιά μας γνώριμη ΑΕ Περιστερίου (Σάββατο 20 Οκτωβρίου, 16:00, γήπεδο Απόλλωνα), που έχει ξεκινήσει εξίσου καλά το πρωτάθλημα (3 στα 3) και είναι μία ομάδα που μας κέρδισε μέσα-έξω πέρσι.