2 Μαρτίου 2013 - 15:00:00 ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ Α΄ (Γ.ΚΟΣΙΚΙΔΗΣ) 21
65' Κοκκινέλης
Σκόρερς
25' Παππάς

Δεν έγινε το 0-2…

Ανάμεικτα συναισθήματα άφησε στην ομάδα μας το παιχνίδι στην Αργυρούπολη. Από τη μία ικανοποίηση για την πολύ καλή εμφάνιση, από την άλλη πίκρα γιατί σε ακόμα ένα ματς (όπως στο Περιστέρι) είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε το 0-2 και να «κλειδώσουμε» τη νίκη, αλλά δεν την εκμεταλλευτήκαμε. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, επιβεβαιώθηκε ότι είμαστε εδώ, ζωντανοί και έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε κάθε δυσκολία.

Απέναντι σε μία από τις καλές ομάδες του πρωταθλήματος, που συμπτωματικά έπαιζε και αυτή απέναντί μας το τελευταίο της ίσως χαρτί, ο Απόλλωνας πάτησε δυνατά από το 1ο λεπτό στο γήπεδο και ήταν το απόλυτο αφεντικό στο α’ μέρος.

Το πανέμορφο γκολ-κεφαλιά του Γιάννη Παππά στο 25′, από σέντρα του «μικρού» Μανώλη Κανδεράκη, ήταν η πιστοποίηση της ανωτερότητάς μας και το 0-1 του ημιχρόνου απέδιδε δικαιοσύνη, με την ομάδα μας σαφώς πιο απειλητική κι επικίνδυνη.

Οπως αναμενόταν, στο β’ μέρος ο τοπικός ΓΣ Αργυρούπολης τα έπαιξε όλα για όλα, με την ομάδα μας να έχει χώρους να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Και σε μία εξ’ αυτών, στο 62ο λεπτό, μας «πούλησε» η μπάλα: ο Κομνηνός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε ιδανικά τον τερματοφύλακα, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά, το πλασέ του Κανδεράκη αποκρούστηκε με υπερένταση πάνω στη γραμμή από αμυνόμενο.

Ως γνωστό η μπάλα τιμωρεί και τρία λεπτά μετά, σε στημένη φάση και αδράνεια της άμυνας, με γυριστή κεφαλιά έγινε το 1-1. Καμία από τις δύο ομάδες στη συνέχεια δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία, κυνήγησαν αμφότερες το γκολ και το παιχνίδι ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος. Παραλίγο έμφραγμα στις καθυστερήσεις για την ομάδα μας, όταν από κόντρα βρέθηκε αντίπαλος σε πλεονεκτική θέση (πλάσαρε άουτ), αλλά θα ήταν… κλοπή βάσει της εικόνας μας να φύγουμε ηττημένοι.

Αυτά που κρατάμε από το ματς είναι αφενός το βαθμό (που μας διατήρησε στο +7 από τον ΓΣ Αργυρούπολης), αφετέρου την εμφάνιση: πολλή ψυχή από όλους τους παίκτες, που με πείσμα, πάθος και αυτοσυγκέντρωση στο στόχο, δεν αφήνουν τις πολλές μας απουσίες να φανούν. Το «είστε η πιο δυνατή ομάδα που έχω αντιμετωπίσει τα τελευταία 5 χρόνια» από τον αντίπαλο προπονητή, τα λέει όλα.

Παραμένουμε στη 2η θέση της βαθμολογίας και ακολουθεί ακόμα ένα ντέρμπι, το προσεχές Σάββατο (9/3, 15:00) στην έδρα μας με το Φοίνικα Περιστερίου, την ομάδα που μας κέρδισε πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα.