30 Οκτωβρίου 2021 - 16:00:00 ΙΛΙΟΥ 5
ΙΑΣΩΝ
3
1
42' Αγγελόπουλος (αυτ.)
55' Κεφαλάς
58' Ντόη
Σκόρερς
80' Μήτρου (πέν.)

1

Δεν έδωσε συνέχεια στη νίκη της περασμένης εβδομάδας ο Απόλλωνας, γνωρίζοντας την ήττα στο Ιλιον από τον τοπικό, και εξίσου νεανικό, Ιάσονα.

Τίποτα δεν προδίκαζε την τροπή που τελικά πήρε ο αγώνας, μέχρι το 42ο λεπτό. Τότε που κυριολεκτικά μόνοι μας βάλαμε την μπάλα στα δίχτυα μας και από το πουθενά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ.

Ο Απόλλωνας ήταν η καλύτερη ομάδα του 1ου ημιχρόνου. Είχε δοκάρι στο 18′ με κοντινό σουτ του Κανδεράκη, δύο καλές ευκαιρίες με τον Νούση (20′, 26′), ένα φάουλ του Κούτσια (31′) που πέρασε λίγο άουτ και μία ακόμα καλή φάση με τον τελευταίο στο 37′.

Ο Κούτσιας εκτελεί φάουλ από καλή θέση και η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι

Αν και σε χαμηλό τέμπο, το ματς έδειχνε ελεγχόμενο και έκλινε σαφώς προς τη μεριά του Απόλλωνα. Ο οποίος, ωστόσο, βρήκε τον τρόπο να χαρίσει γκολ στην αντίπαλη ομάδα.

Από την απομάκρυνση του Βασσάλου, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Αγγελόπουλου και κατέληξε στα δίχτυα. Ενα γκολ-καρμπόν με αυτό που είχαμε δεχθεί στα Μελίσσια, με τη διαφορά ότι τότε υπήρχε και αντίπαλος στη φάση.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα μας ήταν με μια λέξη απογοητευτική. Διαδοχικά λάθη και 2-0 στο 55′, αδράνεια σε κόρνερ και 3-0 στο 58′. Ετσι, ξαφνικά και ανεξήγητα.

Στο 80′ ο Χατζής ανατράπηκε στην περιοχή και ο Μήτρου έγραψε από τη «βούλα» το τελικό 3-1. Χωρίς στο υπόλοιπο 15λεπτο που παίχτηκε ποδόσφαιρο, μαζί με τις καθυστερήσεις, να καταγραφεί κάτι πραγματικά αξιοσημείωτο.

Τουλάχιστον ο τραυματισμός του Κοχλιού, από δυνατό χτύπημα αντιπάλου, δεν είναι σοβαρός. Αυτή ήταν η ευχάριστη είδηση ενός δύσκολου απογεύματος.

Με αυτή την εικόνα, ειδικά του β’ μέρους, δεν αξίζαμε τίποτα. Και ούτε μπορούμε να ελπίζουμε σε κάτι στη συνέχεια. Από αυτή την αφετηρία πρέπει να ξεκινήσει η αυτοκριτική του καθενός.

Ας ευχηθούμε να ήταν μια κακή παρένθεση, σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα όπου μέχρι τώρα, τουλάχιστον, υπήρξαμε ανταγωνιστικοί σε κάθε ματς.

Επόμενος αντίπαλος, ξανά εκτός έδρας, η γειτονική ΑΕ Χαλανδρίου, ένα από τα φαβορί της κατηγορίας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Παπαδάκης, Παπαθανάσης, Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Ζώης (52′ Younyi), Κανδεράκης (63′ Χατζής), Χαραλάμπους (75′ Μήτρου), Κούτσιας (63′ Κοχλιός), Νούσης (52′ Παγώνης).