1 - 4
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛ. 1
3 Νοεμβρίου 2018 - 10:00:00 ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 7

Με… καμπανάκι η τρίτη διαδοχική νίκη

Με το ευρύ 4-1 πέρασαν από την έδρα του Κενταύρου Βριλησσίων οι Νέοι του Απόλλωνα, ωστόσο ο κόουτς Αντώνης Ταβερνάρης έκρουσε… καμπανάκι.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Απόλλωνας στα Βριλήσσια, έχοντας απολογισμό τερμάτων 19-1 σε αυτό το διάστημα! Ωστόσο, το 4-1 δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο ακούγεται.

Η ομάδα μας έκανε ένα πολύ καλό πρώτο 15λεπτο, φτάνοντας δύο φορές πολύ κοντά στο γκολ, όμως ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε απελπιστικά. Οι παίκτες του Απόλλωνα ίσως πίστεψαν ότι θα κέρδιζαν… περπατώντας και ο Κένταυρος πήρε τον έλεγχο, χωρίς να απειλεί. Παρ’ όλα αυτά, ο Τζονικάι με κεφαλιά σε κόρνερ στο 25’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Κένταυρο… ευτυχώς να ισοφαρίζει στο 50’, με μακρινό σουτ. Ευτυχώς γιατί ο Απόλλωνας ξύπνησε, τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν, το πρέσινγκ ανέβηκε 100%, το ίδιο και οι επιθέσεις μας και οι συνεργασίες.

Στο 60’ ο Χατζής με πλασέ μέσα από την περιοχή έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα μας, στο 65’ ο Καλημέρης με ωραία ενέργεια έδωσε την μπάλα στον Παγώνη, που σε κενή εστία έκανε το 3-1, με τον τελευταίο να κερδίζει καθαρό πέναλτι στο 70’, το οποίο αξιοποίησε ο Χατζής για να γράψει το τελικό σκορ.

«Δυστυχώς, η νοοτροπία πρωταθλητή δεν βοηθάει, αν δεν μπορείς να την ελέγξεις», σχολίασε ο κόουτς Αντώνης Ταβερνάρης και συμπλήρωσε: «Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι, για να μην έχουμε εκπλήξεις. Το τμήμα είναι αγωνιστικό και όπως λέει η λέξη, πρέπει όλοι να αγωνίζονται από το 1ο λεπτό, ανεξαρτήτως αντιπάλου».

Επόμενος αντίπαλος για τους Νέους μας είναι ο Παράδεισος (Κυριακή 16:00), με στόχο να επεκταθεί το αήττητο εντός έδρας σερί (31 αγώνες).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Τζανετής, Μαζέτας, Τζονικάι, Τσιπίσης, Χατζής, Κιτσόπουλος, Βουγιουκλάκης, Βλάχος, Χαραλάμπους, Καλημέρης.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Παγώνης, Παπαθανάσης, Πάνου, Ντίνης, Λαφιατής, Σπανός, Τσαφούρος.