2 - 1
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
17 Δεκεμβρίου 2016 - 10:15:00 ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 13

Με… περιπέτεια στους ισχυρούς

Ηττα που δεν κόστισε γνώρισαν οι Νέοι του Απόλλωνα στο κλείσιμο της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ. Ηττα και στο Respect Cup, νίκη στο Soccerlink.

Ο Απόλλων για να μη χρειαζόταν κανένα άλλο αποτέλεσμα, προκειμένου να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκρισή του στους ισχυρούς της ΕΠΣΑ, ήθελε έστω την ισοπαλία στο τελευταίο ματς με τον Κένταυρο. Δεν την πήρε, ωστόσο τα άλλα αποτελέσματα δεν… στράβωσαν τόσο ώστε να μείνουμε εκτός της πρώτης 7άδας.

Με την αναγκαστική απουσία των δύο κεντρικών αμυντικών (Ανδρινόπουλος, Θεοδωρακόπουλος), η ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη είχε συντηρητική προσέγγιση στα Βριλήσσια και το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις εκατέρωθεν, παρά την εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων.

Η ομάδα μας ευτύχησε να προηγηθεί με το «καλημέρα» στο β’ ημίχρονο (43′), όταν ο νεοεισελθών Στεργιώτης έστρωσε στον Αλεξανδράκη και αυτός με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αντί, όμως, αυτό το γκολ να μας δώσει ψυχολογία και ενέργεια, οι… διακόπτες έπεσαν απότομα.

Μετά από 3-4′ ήρθε η ισοφάριση με πανομοιότυπο τρόπο και στο 65′ ο Κένταυρος πέτυχε την ολική ανατροπή, με κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Προς το τέλος ο Απόλλων πίεσε, χωρίς όμως να βγάλει καθαρές ευκαιρίες.

Τελικώς η ομάδα μας κατετάγη 6η, με 6 νίκες, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες, παρότι είχε την καλύτερη άμυνα (τέρματα 20-7), περνώντας έστω και με… σασπένς στους ομίλους των ισχυρών.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Μητρόπουλος, Σαράντος, Αντωνόπουλος, Τσεσμελής, Κανέλλος, Συγγρός, Κούρος, Κρόι, Αλεξανδράκης, Παπαδάκης

Ως αλλαγή έπαιξαν: Στεργιώτης, Ζιγγιρίδης, Κέφης, Σπανός, Νικολόπουλος.

Respect Cup

Με αρκετές απουσίες η δεύτερη ομάδα Νέων, υπό την καθοδήγηση του Μανώλη Κτενιαδάκη, υποδέχθηκε τον Ατρόμητο Αθηνών στο πλαίσιο του Respect Cup, γνωρίζοντας την ήττα (0-2).

Η πρωτοβουλία ανήκε στους φιλοξενούμενους, που άνοιξαν το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα μας προσπαθούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά, ωστόσο στα πρώτα 40 λεπτά δεν καταφέραμε να απειλήσουμε ιδιαίτερα.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια σε κόρνερ κι έφτασε στο 0-2. Στη συνέχεια η ομάδα μας κυκλοφόρησε την μπάλα καλύτερα, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με κορυφαία στιγμή τη φάση με τον Ράππο που αστόχησε από κοντά, έπειτα από συνδυαστική ενέργεια που ξεκίνησε από τη δική μας περιοχή.

Ενδιάμεσα ο «Τερ Στέγκεν» Καλλιαμπάκος πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις, κρατώντας το σκορ στο 0-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπακωνσταντής, Μέντζος, Σκόντζος, Δημητράκος, Κιτσόπουλος, Μέρμηγκας, Ράππος, Κρητικάκης, Κολυβέρης, Κουσούνης.

Ως αλλαγή έπαιξε: Μπαριάμ.

Soccerlink

Σε έναν αγώνα που η ομάδα μας είχε την υπεροχή σε όλο το διάστημα και σε έναν πολύ μικρό αγωνιστικό χώρο, ήρθε η εκτός έδρας νίκη επί της Αγίας Παρασκευής με 5-3.

Καλή εμφάνιση ξανά για τους παίκτες του Σταύρου Παναγιωτάκη, ο οποίος πάντως προβληματίστηκε ιδιαίτερα με την αμυντική λειτουργία της ομάδας.

Τα γκολ του Απόλλωνα σημείωσαν ο μόνιμος σκόρερ Φέλιξ (2), ο κορυφαίος του αγώνα Πάνου (2) και ο Φούντας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Κατσαρέλιας, Παππάς, Κολλιμάτσης, Τασσόπουλος, Φούντας, Βουγιουκλάκης, Ταγκαλίδης, Πάνου, Φέλιξ, Αμπι Σα.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Νεμρί, Αλμπάνης, Γαούτσης, Καλημέρης.