ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ
0 - 1
7 Φεβρουαρίου 2015 - 09:30:00 ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 17

Πάει κι αυτό το αήττητο!

Mία εβδομάδα πριν, ήταν οι Παίδες του Απόλλωνα που έσπαγαν το αήττητο του Κενταύρου. Και τώρα ήταν η σειρά των Νέων μας να κάνουν το ίδιο, στο αντίστοιχο πρωτάθλημα!

Ενα ντέρμπι το κερδίζει αυτός που το θέλει πιο πολύ και στη συγκεκριμένη περίπτωση οι παίκτες της ομάδας μας ήταν εκείνοι που μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια κι επέβαλαν το ρυθμό τους από το 1ο λεπτό, μεταφέροντας το παιχνίδι προς το μισό των γηπεδούχων.
Ωστόσο η υπεροχή μας αυτή δεν καρποφόρησε καθώς οι δυο-τρεις τελικές που είχαμε δεν ανησύχησαν τον αντίπαλο γκολκίπερ, με εξαίρεση ένα κεραυνό του Βλογιαννίτη τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, που έστειλε την μπάλα στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με την μπάλα να κινείται γύρω από το κέντρο και προς την πλευρά των αντιπάλων και με την πίεσή μας να αυξάνεται συνεχώς. Ενδεικτικό είναι πως μέχρι το 63’, που μπήκε το γκολ, είχαμε ήδη τέσσερα κερδισμένα κόρνερ, συν άλλα τρία στο α’ μέρος. Με την είσοδο του «Σάντσες» Κανέλλου η επίθεσή μας απέκτησε μεγαλύτερη ζωντάνια και κινητικότητα και το γκολ έδειχνε να είναι θέμα χρόνου.
Φτάσαμε λοιπόν στο 63′, όταν ο Αλεξ (που μάζεψε κλοτσιές για όλο τον χρόνο) όντας ένας από τους κορυφαίους του αγώνα, κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή και αριστερά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κούρος, που έως τότε είχε κάνει ένα καταπληκτικό παιχνίδι, και με αριστοτεχνική εκτέλεση κατεύθυνε την μπάλα προς το δεξί «Γ», αλλά ο γκολκίπερ με εξίσου καταπληκτική επέμβαση έστειλε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Για κακή του τύχη εκεί καραδοκούσε ο «Βλόγια», που με εύκολο πλασέ αμαρκάριστος έγραψε εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών το 0-1.
Από εκείνη τη στιγμή και μετά θωρακίσαμε περισσότερο τα μετόπισθεν (μέχρι τότε Καραούζας και Δημαλέξης είχαν καθαρίσει τα πάντα) και δώσαμε χώρο στον αντίπαλο, ο οποίος χωρίς να έχει ούτε μια τελική προσπάθεια δεν θα μπορούσε να έχει απαιτήσεις από τον συγκεκριμένο αγώνα. Αντιθέτως, εμείς αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει και δεύτερη φορά.
Νίκη λοιπόν στην έδρα του έως το Σάββατο αήττητου (και ακόμα πρωτοπόρου) Κενταύρου, 9η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, με τους παίκτες της ομάδας μας να δίνουν απαντήσεις στους εαυτούς τους για το τι μπορεί να καταφέρουν φέτος, εφόσον είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι…
Συγχαρητήρια πρέπει να δοθούν και στους γονείς και στον πρόεδρο που παρακολούθησαν το ματς, που παρά τις προκλήσεις δεν αντέδρασαν, αλλά και σε φάση καταφανέστατου πέναλτι στον Κανέλλο οι αντιδράσεις ήταν ήπιες και μεμονωμένες.
Αυτό είναι το μεγαλείο του Απόλλωνα, είμαστε ομάδα από τον πάγκο έως την κερκίδα με κοινό στόχο την πρόοδο των παιδιών μας.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Θαλασσέλης, Παπαδόπουλος, Καραούζας MVP, Δημαλέξης, Βλάχος, Συγγρός (60’ Βελαώρας), Κούρος (65’ Κουτσούκος), Ανδριόπουλος (45’ Κανέλλος), Γογγολίδης, Βλογιαννίτης (79’ Θεοδωρακόπουλος).
Soccerlink: Οι Εφηβοι έχοντας δύο πρόσωπα έφτασαν στη νίκη με 4-2 επί της ΑΕΚ Futsal. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν καταιγιστική, παρότι βρέθηκε στο 1ο λεπτό πίσω στο σκορ, έπαιξε κατά διαστήματα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, έβαλε τρία γκολ και θα μπορούσε περισσότερα, αφού χάθηκε σωρεία ευκαιριών. Σε αντίθεση με το πρώτο, στο δεύτερο μέρος η απόδοσή μας έπεσε κατακόρυφα, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να μειώσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ (κάτω από τα δοκάρια είχαμε τον Χρηστάκη, γιατί ο Καλλιαμπάκος ένιωσε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο) και να απειλήσει με ισοφάριση δυο-τρεις φορές, πριν γίνει το τελικό 4-2. Τα γκολ για την ομάδα μας σημείωσαν οι Κουβαρδάς, Σκαλτσάς, Αλεξόπουλος και Καπότης.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος (Χρηστάκης), Πετικίδης, Καραχάλιος, Αρτσάνος (Παπακωνσταντής), Χρηστάκης (Κυριαζής), Θεοδώρου, Κουβαρδάς (Γεωργούτσος), Αλετράς (Αλεξόπουλος), Σκαλτσάς (Μαρινάγης), Καπότης (Αλεξανδράκης), Αλεξόπουλος.