42' Σταμάτης
67' Μήτρου
90' Μπαλαχτσής

Χορταστική τεσσάρα, αγωνία για «Βλόγια»

Επιβλητικό πέρασμα από το Ρουφ για την ομάδα μας, πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με το άνετο 4-1 επί του νεοφώτιστου Κεραμεικού. Αγωνία για τον τραυματισμό του Βλογιαννίτη.

Βγάζοντας πολλές ευκαιρίες, σε ένα ανοιχτό και από τις δύο ομάδες παιχνίδι, ο Απόλλων κατέθεσε την ποιότητά του και, τελικά, δεν είχε πρόβλημα για να κατακτήσει το πρώτο του τρίποντο.

Αυτό που μας «καίει», πάντως, είναι η κατάσταση της υγείας του Αλέξη Βλογιαννίτη.

Ο 20χρονος επιθετικός έγινε αναγκαστική αλλαγή με πρόβλημα στο γόνατο και παρότι από τις πρώτες ενδείξεις και την εξέταση από γιατρό στο «Ιασώ» δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι πολύ σοβαρό, η μαγνητική τομογραφία στην οποία θα υποβληθεί το συντομότερο δυνατό, είναι που θα δώσει όλες τις απαντήσεις.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν χωράει πολλή ανάλυση, δεδομένου ότι υπήρχε διαφορά δυναμικότητας που σταδιακά φαινόταν όλο και περισσότερο.

Κομβικό ρόλο έπαιξε το γκολ του αρχηγού Φώντα Σταμάτη στο 42′, καθώς έτσι η ομάδα μας πήγε με προβάδισμα (1-2) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου κι ενώ είχε ισοφαριστεί λίγο νωρίτερα με πέναλτι.

Οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου έβαλαν τέσσερα γκολ, είχαν δύο δοκάρια και έφτασαν αρκετές φορές με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, αξιοποιώντας τη σωστή κυκλοφορία μπάλας και την υπομονή που επέδειξαν όποτε αυτή χρειαζόταν.

Στον αντίποδα, δεν επέτρεψαν ουσιαστικά καμία ευκαιρία στον αντίπαλο, αμυνόμενοι αποτελεσματικά και στις στημένες φάσεις. Στα συν και η θετική συμβολή των παιδιών που ήρθαν από τον πάγκο, απ’ όπου φέτος φαίνεται να υπάρχουν περισσότερες λύσεις.

Ξεχνάμε ήδη αυτό το παιχνίδι και στρέφουμε την προσοχή μας στο επόμενο, το Σάββατο (7/10) στην έδρα μας με τον επίσης νεοφώτιστο, νεανικό κι επικίνδυνο Υμηττό, που έρχεται και αυτός από νίκη (1-0 τον Αγιαξ Ταύρου).

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Κουστουμπάρδης, Παναγιώτου, Κούκος, Αγκόλι (88′ Μπαλαχτσής), Σταμάτης, Κανδεράκης, Βλογιαννίτης (27′ Στεργιώτης), Μήτρου (86′ Συγγρός), Παπουτσής (68′ Οικονομόπουλος).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

13′ Ο Παπουτσής κλέβει την μπάλα και βγαίνει μόνος του απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, που όμως αποκρούει το πλασέ που επιχείρησε.
32′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 0-1! Εξαιρετική ενέργεια από τον Μήτρου, που κλέβει, περνάει αέρινα τους παίκτες που βρίσκει μπροστά του και κεραυνοβολεί εκτός περιοχής, για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα μας.
35′ Νέα μεγάλη φάση για τον Παπουτσή, που πάλι κλέβει την μπάλα αλλά ο τερματοφύλακας του Κεραμεικού του λέει «όχι».
37′ 1-1. Με πέναλτι που σφυρίζεται σε χέρι του Κούκου, οι γηπεδούχοι φέρνουν το ματς στα ίσια.
41′ Δοκάρι!!! Ο Παπουτσής στρώνει στον Κανδεράκη, ο οποίος σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και βρίσκει στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού, καταλήγοντας κόρνερ…
42′ …… ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 1-2! Ο Κουστουμπάρδης εκτελεί το κόρνερ, ο Μήτρου παίρνει την πρώτη κεφαλιά και η «αλεπού» Σταμάτης τη δεύτερη, εκτελώντας από κοντά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, για το κομβικό 1-2.

56′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Μήτρου, με την μπάλα λίγο έξω.
64′ Σουτ του Αγκόλι, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
65′ Από ωραίο γύρισμα του Παπουτσή, ο Μήτρου πλασάρει αλλά ο τερματοφύλακας διώχνει σε κόρνερ…
66′ …από το κόρνερ που εκτελείται πλασαριστά, ο Σταμάτης ανενόχλητος πλασάρει, όχι δυνατά όμως και παρότι η μπάλα προσωρινά φεύγει από τα χέρια του γκολκίπερ, δεν υπάρχει κάποιος εκεί κοντά να επωφεληθεί.
67′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 1-3! Η πίεση αποδίδει καρπούς και το τρίτο γκολ τελικά έρχεται. Ο Αγκόλι με ωραία διαγώνια μπαλιά βρίσκει τον Σταμάτη, που στρώνει με το στήθος στον επερχόμενο Μήτρου και αυτός με δυνατό σουτ δεν αφήνει περιθώρια στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

70′ Με 10 παίκτες ο Κεραμεικός. Δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα την ώρα που η ομάδα μας έβγαινε στην επίθεση.
77′ Ο Αγκόλι γυρίζει στον Μήτρου μέσα στην περιοχή, ο τερματοφύλακας του Κεραμεικού επεμβαίνει ακόμα μία φορά σωστά.
85′ Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Μήτρου ξανά κοντά στο χατ τρικ, αλλά το πλασέ του από πολύ κοντά, έπειτα από ωραία ενέργεια και πάσα του Οικονομόπουλου, περνάει ελάχιστα άουτ.
89′ Δοκάρι!!! Τρομερό σλάλομ και κούρσα 30 μέτρων του Βλάχου, μπαίνει στην περιοχή και το διαγώνιο σουτ που επιχειρεί σταματά στο δεξί δοκάρι!
90′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 1-4! Ο Μπαλαχτσής με εκπληκτικό τεχνικό σουτ με το αριστερό, στέλνει την μπάλα στο απέναντι «Γ» και βάζει το κερασάκι στην τούρτα για τη νίκη του Απόλλωνα!