2 Φεβρουαρίου 2013 - 15:00:00 ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ 17
ΚΗΠΟΥΠΟΛΗ
2
3
6' Κανταρτζής (πέν.)
61' Νομικός
Σκόρερς
31' Κομνηνός
50' Κουφός
87' Γαλανόπουλος

Ηταν ζήτημα τιμής (για σένα Φοίβο)!

Στα ισπανικά το λένε cojones, στα ελληνικά… ψάξτε να το βρείτε. Είναι αυτά που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα στο γήπεδο της Χρυσούπολης, παίρνοντας μία πολύτιμη νίκη, έπειτα από μια πολύ δύσκολη εβδομάδα. Μια νίκη εξαιρετικά αφιερωμένη στον μεγάλο άτυχο της χρονιάς, τον Φοίβο Κοτσαύτη, που την Πέμπτη (31/1) υποβλήθηκε σε επέμβαση, έχοντας υποστεί ρήξη χιαστού και μηνίσκου, στο προηγούμενο ματς με τον Νεοπεντελικό.

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι, που στράβωσε δύο φορές, απέναντι σε μια ομάδα που ενισχύθηκε και άλλαξε προπονητή προκειμένου να γλιτώσει την κατηγορία (και μόνο με ομάδα που βρίσκεται στην προτελευταία θέση δεν έμοιαζε), ο Απόλλωνας έδειξε χαρακτήρα.

Ξεπέρασε όλα τα προβλήματα, έβγαλε πάθος, αποφασιστικότητα και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη, με τους ποδοσφαιριστές, όλους μαζί στο κέντρο του γηπέδου, να ενώνουν τα χέρια και να φωνάζουν δύο φορές: πρώτα «ΦΟΙΒΟΣ» και μετά «ΑΠΟΛΛΩΝ».

Με πέναλτι στο 6’ έγινε το 1-0 και από νωρίς βρεθήκαμε με την πλάτη στον τοίχο. Ο Κτενιαδάκης έκανε μια σημαντική απόκρουση σε κεφαλιά, με την ισοφάριση να έρχεται στο 31’, όταν από κόρνερ του Κουφού και γυριστή κεφαλιά του Τσίπουρα, πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι ο Κομνηνός και με το κεφάλι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Το 10ο φετινό τέρμα του μικρού γκολεαδόρ!

Νωρίς στο β’ ημίχρονο (50’) πήραμε κεφάλι στο σκορ, με το κοντινό πλασέ του Κουφού, όμως λίγο αργότερα σφυρίχτηκε δεύτερο πέναλτι εις βάρος μας και ο ίδιος παίκτης που εκτέλεσε το πρώτο (και παραλίγο να το πιάσει ο Κτενιαδάκης), έστειλε αυτή τη φορά την μπάλα στο δοκάρι (και άουτ). Ο Τσίπουρας έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-3 και αντ’ αυτού έγινε το 2-2 στο 61’, με μακρινό σουτ.

Γκραν-γκινιόλ το παιχνίδι, με ένταση και πίεση, η λύτρωση όμως ήρθε στο 87’, με τον Γαλανόπουλο να παίρνει το αίμα του πίσω για τα δύο πέναλτι που παραχώρησε. Από κόρνερ του Κανδεράκη, η μπάλα πέρασε μέσα στη μικρή περιοχή, ο «Γαλανό» με προβολή έγραψε το 2-3 και έτρεξε στα σύρματα για να πανηγυρίσει με τον πάγκο και τον κόουτς Γιώργο Αλεξόπουλο.

Μετά από… 6 λεπτά καθυστερήσεων (ενώ έγιναν μόνο 4 αλλαγές στο β’ μέρος…) και αρκετά γεμίσματα προς την περιοχή μας, ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη και ο Απόλλωνας, ενωμένος πιο πολύ από ποτέ, ρέφαρε την ήττα της περασμένης εβδομάδας και, κυρίως, έδειξε ότι και στα δύσκολα μπορεί να κρατηθεί όρθιος.