24 Μαρτίου 2013 - 15:45:00 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΩΝΟΣ 23
34' Κομνηνός
44' Κομνηνός
57' Γαλανόπουλος

Το πάθημα έγινε μάθημα

Δεύτερη φορά το ίδιο λάθος δεν μπορούσε να γίνει, η ομάδα μας επιβλήθηκε 3-1 του Λαρισαϊκού στο «κλουβί» της Ακαδημίας Πλάτωνος και το στάτους στη βαθμολογία δεν άλλαξε (στο -5 από τον Θρίαμβο, στο +4 από τον Παράδεισο και το +5 από την ΑΕ Περιστερίου). Νίκη με ανατροπή στο σκορ, με δύο γκολ του Πάνου Κομνηνού και ένα του Γιώργου Γαλανόπουλου.

Σε ένα ακατάλληλο από κάθε άποψη γήπεδο, η ομάδα μας μπήκε με σκοπό να παίξει ποδόσφαιρο και όχι… τουρλουμπούκι.

Ετσι, στο πρώτο κιόλας 15λεπτο δημιούργησε τέσσερις φάσεις για γκολ (μεταξύ των οποίων και ένα ακυρωθέν του Θωμά Γκρέμο, που μάλλον δεν ήταν οφσάιντ), το οποίο φαινόταν θέμα χρόνου να έρθει.
Μόνο που ήρθε από τον… αντίπαλο, που στην πρώτη του επικίνδυνη επίθεση κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, απ’ όπου προήλθε το 1-0 στο 19′.

Η ομάδα μας αντέδρασε καλά στην ψυχρολουσία, χωρίς πανικό και με πίστη στις δυνάμεις της συνέχισε να παίζει, όσο είναι εφικτό σ’ αυτό το γήπεδο 8χ8, στρωτό και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Κατάφερε, λοιπόν, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο να γυρίσει το σκορ, με δύο γκολ του Κομνηνού (έφτασε τα 14): το πρώτο στο 34′ από ασίστ του Παππά και το δεύτερο στο 44′, με ψηλοκρεμαστό πλασέ, έπειτα από πάσα του Κανδεράκη.

Σκοπός μας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να τελειώσουμε το γρηγορότερο δυνατό την υπόθεση νίκη και ουσιαστικά αυτό έγινε, όταν στο 57′ ο Γαλανόπουλος (είχε μπει αλλαγή λίγο πριν) έφυγε στην πλάτη της άμυνας από μπαλιά ακριβείας του Κουφού και με ωραίο αριστερό σουτ έγραψε το 1-3.

Κάπου οι ρυθμοί έπεσαν στο τελευταίο ημίωρο, πάλι πάντως χάθηκαν από την ομάδα μας ευκαιρίες και για άλλα γκολ, αλλά επιτρέψαμε και στον αντίπαλο να μας απειλήσει δύο φορές, κάτι που δεν είχε συμβεί καθόλου (πλην της περίπτωσης του 1-0) σε όλο το άλλο ματς.

Η νίκη ήταν λίγο-πολύ αυτονόητη, υπό την έννοια ότι μια ομάδα που διεκδικεί το κάτι παραπάνω, δεν «δικαιούται» να γκελάρει δύο φορές με τον ουραγό του πρωταθλήματος.

Σχετικά όλα είναι βέβαια, μπάλα παίζουμε και δεν υπάρχει τίποτα δεδομένο, ωστόσο η διαφορά των δύο ομάδων φέτος είναι εμφανής και έπρεπε αυτή τη φορά (σε αντίθεση με το αποκαρδιωτικό 0-0 του α’ γύρου) να αποτυπωθεί στο τερέν.