1 - 4
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛ. 1
1 Δεκεμβρίου 2018 - 18:15:00 ΜΕΤ/ΣΗΣ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 11

Στους ισχυρούς και με τη… βούλα!

Την πρόκρισή της και μαθηματικά στην επόμενη φάση των ισχυρών σφράγισε η ομάδα Νέων του Απόλλωνα, με το επιβλητικό 4-1 στη Λυκόβρυση.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε όλους τους τομείς και καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Απόλλωνας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της αξιόμαχης Λυκόβρυσης που αδικείται από τη βαθμολογική της θέση.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, προηγήθηκαν στο 20ό λεπτό, με γκολ σε επαναφορά από απόκρουση του Πατεράκη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Άμεσα αντέδρασε η ομάδα μας και αφού πρώτα ο Τσιπίσης είχε δοκάρι, ο Χατζής στο 25′ έστειλε στο “Γ” την μπάλα από τα 30 μέτρα, επίσης με φάουλ!

Ο Απόλλωνας πήγε προηγούμενος στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, καθώς στο 35′ ο Χαραλάμπους πλάσαρε όμορφα, αξιοποιώντας ωραία συνεργασία των συμπαικτών του.

Ανεβάζοντας κι άλλο στροφές στην επανάληψη, τα παιδιά του Αντώνη Ταβερνάρη βρήκαν δίχτυα άλλες δύο φορές. Πρώτα στο 55′, με τον Βλάχο να δίνει την ασίστ και τον Καλημέρη να είναι στο τελείωμα (αμφότεροι είχαν μπει λίγο νωρίτερα στο ματς) κι εν συνεχεία στο 70′, με πλασέ του Παπαδάκη, που νωρίτερα είχε και δοκάρι.

Ακολουθεί ντέρμπι με την πρωτοπόρο και επίσης αήττητη Κηφισιά, σε μια άτυπη ρεβάνς του περσινού τελικού, που βρήκε την ομάδα μας νικήτρια. Σε αυτό το παιχνίδι, πάντως, ο κόουτς καλείται να… ανακατέψει την τράπουλα, δεδομένου ότι πέντε παιδιά (του 2001) θα λείπουν λόγω εκδρομών.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Ντίνης, Μαζέτας, Σπανός, Τσιπίσης, Χατζής, Βουγιουκλάκης, Παπαθανάσης, Χαραλάμπους, Τζανετής, Παπαδάκης.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Τσαφούρος, Βλάχος, Καλημέρης, Κιτσόπουλος, Λαφιατής. Στην αποστολή ήταν και ο Τζονικάι.