19 Νοεμβρίου 2017 - 15:00:00 ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 9
0
Γκολ
5

Πεντάστεροι, βαρβάτοι και ωραίοι!

Κυριακάτικος περίπατος στα Μελίσσια για την πρώτη ομάδα του Απόλλωνα, που έπαιξε σοβαρά από την αρχή ως το τέλος και σημείωσε την 7η νίκη της σε 9 αγωνιστικές.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Απόλλωνας, που πέρασε με το εμφατικό 5-0 από τα Μελίσσια και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του Αγιαξ στα Βριλήσσια (προσεχής μας αντίπαλος), πηγαίνοντας τη διαφορά στο +2.

Κόντρα σε μια ομάδα που όλους τους βαθμούς τους έχει συγκεντρώσει στην έδρα της και που πρόσφατα άλλαξε προπονητή, δείχνοντας καλό πρόσωπο στα τελευταία της παιχνίδια, οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου έδειξαν από την αρχή ότι αυτοί θα ήταν το αφεντικό στον αγώνα. Ενδεικτικό το (ορθώς) ακυρωθέν γκολ του Οικονομόπουλου, μόλις στο 25ο δευτερόλεπτο!

Ο Απόλλων προηγήθηκε νωρίς, με το όμορφο γκολ του Στεργιώτη, έλεγξε πλήρως το ρυθμό και δεν άφησε τους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Σύρακα, πλην μεμονωμένων στατικών φάσεων.

Οσο περνούσε η ώρα, τόσο η ομάδα μας ανέβαζε στροφές και τα Μελίσσια δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν – ειδικά μετά το 0-2 του 59ου λεπτού, οι αντίπαλοι παρέδωσαν πνεύμα.

Εκτός των τριών βαθμών και της καλής κατά διαστήματα εμφάνισης, κρατάμε ότι για ένα ακόμα παιχνίδι τα παιδιά μας έβγαλαν μεγάλη διάθεση για να παίξουν αυτό που διδάσκονται στις προπονήσεις και αυτό που μπορούν, έχοντας ξεκάθαρο αγωνιστικό προσανατολισμό και ταυτότητα.

Ηταν το 42ο παιχνίδι πρωταθλήματος από πέρσι, συμπεριλαμβανομένων των αγώνων μπαράζ, με τον Απόλλωνα να μετρά μόνο 5 ήττες σε αυτά (24 νίκες, 13 ισοπαλίες), αποδεικνύοντας κάθε φορά ότι μιλάμε για ένα δυσκολοκατάβλητο και συμπαγές σύνολο, ανεξαρτήτως προσώπων και απουσιών.

Ακολουθεί η φιλοξενία των Βριλησσίων, που βάσει αριθμών διαθέτουν την καλύτερη άμυνα του ομίλου (4 γκολ παθητικό, έναντι 5 του Απόλλωνα), σε ένα παιχνίδι που εκ προοιμίου είναι γειτονικό ντέρμπι και έχει και αυξημένο βαθμό ενδιαφέροντος, λόγω της θέσης των δύο ομάδων στον πίνακα.

Σας περιμένουμε όλους, το Σάββατο (25/11) στις 3 μ.μ. στο γήπεδο του Απόλλωνα!

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος (77’ Αρτσάνος), Κουστουμπάρδης, Παναγιώτου, Ψάλλας, Μπαλαχτσής (58’ Κούκος Θ.), Σταμάτης, Κανδεράκης, Οικονομόπουλος (69’ Γογγολίδης), Στεργιώτης (60’ Μήτρου), Παπουτσής.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1’ Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Οικονομόπουλος σκοράρει, αλλά βρίσκεται σε θέση οφσάιντ και το γκολ σωστά ακυρώνεται.
11’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-1!!! Ο Στεργιώτης κλέβει την παράλληλη πάσα στην αντίπαλη άμυνα, με άψογο κοντρόλ και διασκελισμό φτάνει απέναντι στον τερματοφύλακα και πλασάρει ψύχραιμα και απλά, για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα μας.

21’ Σε εκτέλεση φάουλ των Μελισσίων, γίνεται κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σύρακα να επεμβαίνει αποτελεσματικά.
32’ Μακρινό απευθείας φάουλ για τους γηπεδούχους, απόκρουση του Σύρακα και στην επαναφορά η μπάλα φεύγει άουτ.
33’ Ωραίο μακρινό σουτ του Παπουτσή, με δεύτερη προσπάθεια συγκρατεί την μπάλα ο γκολκίπερ των Μελισσίων.
38’ Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, όταν από σέντρα του Κανδεράκη ο Οικονομόπουλος παίρνει την… μπουκιά από το στόμα του Στεργιώτη, που ήταν σε καλύτερη θέση, παρ’ όλα αυτά βρίσκει τον τρόπο να πλασάρει, αλλά η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.
45’ Επέλαση του Παναγιώτου από τα αριστερά και ωραίο γύρισμα της μπάλας, ούτε όμως ο Οικονομόπουλος ούτε ο Παπουτσής μπορούν να τη σπρώξουν προς τα δίχτυα.
45’+ Πλαγιοκόπηση του Βλάχου, τελευταία στιγμή παρεμβαίνει αμυνόμενος στο γύρισμα που επιχειρεί, αποτρέποντας τον κίνδυνο για την ομάδα του.
57’ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, όταν από διώξιμο του τερματοφύλακα η μπάλα στρώνεται στο κεφάλι του Οικονομόπουλου, που από κοντά δεν μπορεί να βρει στόχο.
59’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-2!!! Ο Οικονομόπουλος σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, όταν από μπαλιά του Κανδεράκη βγαίνει στον κενό χώρο, αφήνει πίσω του τον αντίπαλο στόπερ και με τέλειο πλασέ νικάει αυτή τη φορά τον τερματοφύλακα.

67’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-3!!! Δυνατό σουτ του Βλάχου, ασταθής απόκρουση του τερματοφύλακα, ο Μήτρου είναι στην επαναφορά και δεν έχει πρόβλημα να πλασάρει σε κενή εστία.

73’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-4!!! Πάσα του Κανδεράκη, τρομερή προσποίηση του Παπουτσή, που αφήνει την μπάλα για τον Μήτρου και αυτός περνάει και τον τερματοφύλακα, για το δεύτερο προσωπικό του γκολ μέσα σε λίγα λεπτά.

74’ Σουτ εκτός περιοχής για τους γηπεδούχους, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σύρακα.
75’ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Παπουτσής από πλάγια θέση πλασάρει και ο τερματοφύλακας αποκρούει με δυσκολία.
82’ Απευθείας φάουλ από μακριά για τα Μελίσσια, ο Σύρακας επεμβαίνει σωστά στη γωνία του.
87’ Οι γηπεδούχοι ψάχνουν το γκολ της τιμής, με την ομάδα μας να έχει χαλαρώσει κάπως, ωστόσο το πλασέ μέσα από την περιοχή περνάει άουτ.
90’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-5!!! Σπάει το ρόδι για φέτος ο Παπουτσής, που ανταμείβεται για όλη του την προσπάθεια στον αγώνα. Αυτή τη φορά ο Μήτρου γίνεται δημιουργός, βγάζει με ωραία πάσα τον «Πάπου» φάτσα με τον τερματοφύλακα, με προσποίηση τον «αδειάζει» και τελειώνει τη φάση, εν μέσω αποθέωσης από συμπαίκτες και φιλάθλους της ομάδας!