29 Σεπτεμβρίου 2012 - 16:30:00 ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 1
0
4

Να ‘χα χίλια μάτια!

Ονειρική πρεμιέρα για την ομάδα μας στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας, με εκτός έδρας νίκη 4-0 επί του ενισχυμένου και φιλόδοξου Νεοπεντελικού! «Οργια» από τον Φοίβο Κοτσαύτη, σε πολύ καλή μέρα όλοι οι παίκτες, που από το 1ο λεπτό έδειξαν ποιοι ήταν τα «αφεντικά» στον αγωνιστικό χώρο. Δεν ξεχνάμε, ωστόσο, ότι αυτό ήταν μόλις το πρώτο από τα 30 απαιτητικά και δύσκολα φετινά παιχνίδια…

Στο 9ο λεπτό ο Νίκος Κουφός «εκτέλεσε» με απευθείας φάουλ τον αντίπαλο τερματοφύλακα (0-1) και στο 12ο ο Πάνος Κομνηνός έκανε κούρσα από τα δεξιά και έβγαλε παράλληλη πάσα ακριβείας στον Φοίβο Κοτσαύτη, που βέβαια δεν είπε… όχι στο γκολ.

Το γρήγορο 0-2 φανέρωσε την αποφασιστικότητα του Απόλλωνα, πάγωσε τους αντιπάλους που δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που συνέβαινε και έδωσε περαιτέρω ώθηση στους μάγκες με τα μπλε.

Γιατί δεν είδαμε μόνο τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο: είδαμε άλλα δύο του Πάνου Κομνηνού να ακυρώνονται (!), ένα δοκάρι έπειτα από τρομερή επέλαση του Ραούλ Τζαλαγκόνια (42′), μία μεγάλη ευκαιρία του Κομνηνού έπειτα από γύρισμα του Φοίβου και όλα αυτά ενώ ο θεατής με την πιο προνομιακή θέση στο γήπεδο ήταν ο… τερματοφύλακάς μας, Μανώλης Κτενιαδάκης!

Φυσικά, για να μη φτάνει η μπάλα στη δική μας περιοχή, συνετέλεσαν όλοι οι παίκτες, από την επίθεση μέχρι την άμυνα, καθώς δεν επέτρεψαν στον Νεοπεντελικό να πάρει ανάσα. Η επιθετική άμυνα ήταν ένα από τα «κλειδιά» για την επικράτηση, που στην επανάληψη πήρε διαστάσεις θριάμβου.

Μετά από ένα μουδιασμένο πρώτο 15λεπτο στο β’ μέρος, απόρροια και της αναμενόμενης πίεσης που επιχείρησε να ασκήσει ο αντίπαλος, χωρίς πάντως να σημειωθεί κάποιος σοβαρός κίνδυνος για την εστία μας, το παιχνίδι «κλείδωσε» οριστικά στο 63’ (0-3): ο 17χρονος Πέτοβιτς, που μόλις είχε περάσει στο ματς, κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά και με πολύ εγωισμό και πίστη γύρισε την μπάλα στον Φοίβο Κοτσαύτη, για τον οποίο ήταν απλή υπόθεση να τη στείλει στα δίχτυα.

Απόλυτα κυρίαρχος ο Απόλλωνας και στη συνέχεια του αγώνα, είχε ευκαιρίες και τελικά έφτασε και στο 0-4 στο 84’, με σκόρερ εκ νέου τον τρομερό Φοίβο (χατ τρικ!), αυτή τη φορά από ατομική προσπάθεια και ασίστ του Χαμπέρη.

Εννοείται ότι δεν πρέπει να πάρουν τα μυαλά μας αέρα, είτε 0-1 είτε 0-4, πάλι τρεις βαθμοί θα μετρούσαν στη συγκομιδή μας. Παίξαμε μόλις την 1η αγωνιστική, το πρωτάθλημα έχει 30 στο σύνολό του και απολύτως τίποτα δεν κρινόταν σήμερα, όποιο κι αν ήταν το αποτέλεσμα.

Ενα μεγάλο μπράβο, πάντως, αξίζει σε όλους τους παίκτες, ακόμα κι εκείνους που δεν έπαιξαν για διάφορους λόγους σήμερα, διότι ο Απόλλωνας είναι μία γροθιά και μόνο μέσω από τον υγιή ανταγωνισμό των προπονήσεων θα μπορεί να παρουσιάζεται όπως τον θέλουν και ονειρεύονται όλοι όσοι δουλεύουν καθημερινά για το σύλλογο.

Σεμνά και ταπεινά, συνεχίζουμε τη δουλειά, με επόμενη στάση το εντός έδρας ματς του Σαββάτου (6/10) κόντρα στην Κηπούπολη (ξεκίνησε επίσης με νίκη, 2-0 την Αλσούπολη), μία ομάδα με ιστορία στα αθηναϊκά γήπεδα, με παρουσία σε μεγαλύτερες κατηγορίες και πάντα με υψηλούς στόχους.

ΥΓ. Αψογη η φιλοξενία του Νεοπεντελικού, από την πρώτη στιγμή που πάτησε η αποστολή της ομάδας μας στο γήπεδο των Μελισσίων. Τους αξίζουν συγχαρητήρια και επιφυλασσόμαστε για το παιχνίδι του β’ γύρου.